Nisan ayında kış geri geldi: Vatandaşlar şaştı kaldı

mudhaber

Aktif Üye
Kars, Nisan ayında kışı yaşıyor. Kentte gece başlayan kar yağışı etrafı bir daha beyaza bürüdü.

Kars’ta tesirli olan soğuk ve yağmurlu hava, yerini kar yağışına bıraktı. Gece başlayan ve lapa lapa yağan kar, vatandaşları şaşırttı.

Kente kar kalınlığı 20 santimetreyi geçerken, biroldukça köy yolu da ulaşıma kapandı.

Batıda insanların Ege’de denize girmeye başladığını söz eden İnanç Öztürk, “Nisan’ın ortasında kar kürüyoruz. Millet Ege’de denize giriyor. Ben de burada kar kürüyorum” dedi.
Kar yağışının çiftçileri sıkıntı durumda bırakacağını belirten Mehmet Aşasın, “Nisan’ın ortası birinci sefer görüyorum. Bu kar akşam yağmaya başladı ve arabayı dışarıda bıraktım otomobil çalışmadı. Sahiden manzara olarak fazlaca hoş, fakat bizim çiftçimiz için doğu için güzel değil bu kadar kar, artık çift vakti biliyorsunuz” diye konuştu.

Kentte yağan kar vatandaşları da hazırlıksız yakaladı. Sabah erken saatlerde işlerine giden vatandaşlar kaldırımlarda yürümekte zorlanırken, iş yerlerini açan vatandaşlarda kar kürüdü.

Öte yandan Meteoroloji 12. Erzurum Bölge Müdürlüğü’nce kar ve don uyarısı yapılmıştı.

Meteoroloji 12. Erzurum Bölge Müdürlüğü’nden yapılan ihtarda, “Balkanlar üzerinden gelen soğuk havayla birlikte Erzincan, Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan vilayetlerinde hava sıcaklıklarının hissedilir derecede (10-15 derece) azalması bekleniyor. Ülkemizin büyük bir kısmında görülmesi beklenen yağışların ise yüksek kısımlar başta olmak üzere yer yer karla karışık yağmur ve kar formunda olacağı iddia ediliyor. 12 Nisan 2022 Salı günü birinci saatlerden itibaren bölgenin yükseklerinde zirai don tehlikesi bulunmaktadır. 17 Nisan 2022 Pazar gününe kadar görülmesi beklenen zirai don tehlikesine karşı ziraî faaliyetlerle uğraşan vatandaşların dikkatli ve önlemli olmaları, kendi bölgeleri için meteorolojik rapor ve ikazları dikkatle takip etmeleri değer arz etmektedir” sözlerine yer verilmişti. (İHA)