Okullarda öğrencilere fiyatsız yemek verilmesi öncelikli gereksinim haline geldi

celikci

Yeni Üye
Milli Eğitim Bakanlığı tüm okullara eğitim yılı başlangıcından bu yana gönderilen bütçenin 6.2 milyar liraya ulaştığını deklare etti. Bu bütçenin, paklık ve kırtasiye materyalleri alımı, küçük tamirat üzere masraflar için harcanacağı belirtiliyor. Okula aç gelen, beslenme getiremeyen, kantinden alışveriş yapacak parası olmayan çocuklara uzun ders saatleri boyunca tek bir öğün vermek için bütçe ayrılmıyor.

Türkiye’de her geçen yıl daha fazla çocuk okul yemeğine gereksinim duyuyor ve bu gereksinim bu kadar acilken geniş kapsamlı okul yemeği programlarının niye bir türlü başlamadığı sorusunun yanıtı bilinmiyor!

Eğitim Islahatı Teşebbüsü (ERG) tarafınca hazırlanan “Okul Yemeği” başlıklı rapora göre Türkiye’de okul yemeği uygulaması bir müddetdir karar alıcıların gündeminde. 11. Kalkınma Planı’nda (2019-2023), “Dezavantajlı bölgelerden başlayarak okul yemeği uygulamasına geçilecektir” tabiri yer alıyor. 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda ise “ilkokullarda okul yemeği programına başlanacağı” belirtilmişti. 2021’de düzenlenen 20. Ulusal Eğitim Şûrası’nda “Okullarda fiyatsız öğlen yemeği yahut beslenme takviyesi sağlanmalıdır” sonucu alındı. Pilot çalışma olarak Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay vilayetlerinde 15 bin 920 öğrenciye her gün beslenme verilmeye başlandı. Fakat tüm çocuklara yönelik okul yemeği programıyla ilgili kamuoyuyla paylaşılan bir takvim yok.

Raporda Türkiye’deki çocukların besine erişim muhtaçlığını somutlaştıran üç gösterge bulunduğu belirtilerek, bunlar şöyleki sıralanıyor:

– “2020’de TÜİK tarafınca, Türkiye’deki çocukların yüzde 33.7’sinin “ciddi maddi yoksun” olduğu paylaşıldı.

TÜİK tarafınca hesaplanan besin fiyat endeksine bakılırsa ise 2022’nin birinci sekiz ayında besin enflasyonu evvelki yılın ortalamasına göre yüzde 73.2 arttı. Bu durum, bilhassa dar ve orta gelirli hanelerdeki çocuklar için kâfi, sağlıklı, sağlam ve besleyici besine erişimin zorlaştığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

– Eurostat’ın tahlili ise, Türkiye’deki çocukların yüzde 44.3’ünün yoksulluk yahut toplumsal dışlanma riski altında olduğunu gösteriyor.”

EŞİTSİZ VE ADALETSİZ

Raporda Ulusal Eğitim Bakanlığı Okulöncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 67. unsuruna bakılırsa, resmi okulöncesi eğitim kurumlarında eğitim fiyatsız bulunmasına rağmen “beslenme, paklık hizmetleri ve eğitim programının uygulanmasına yönelik eğitim materyalleri” için fiyat alınabildiği hatırlatılarak “Örneğin, İstanbul’da resmi bağımsız anaokullarındaki tavan fiyat öğrencilere yemek verilmediği durumda 180 TL’yken, verildiği durumda 350 TL’ye kadar çıkabiliyor. ”

AÇLIKLARINI DÜŞÜNMESİNLER

Ekmek ve Gül Derneği’nin yürüttüğü kampanyada ulaşılan bayanlar anlatıyor:

“Okullarda kantin meblağları uçmuş durumda ve sıhhatsiz, lakin meskende yapmak da hayli masraflı. bir daha biz işyerinde haftada bir iki et yiyoruz lakin konutta birçok vakit bu bile olmuyor. Fabrikada kimi arkadaşlarımız yemekhanede çıkan süt, ayran, meyve üzere besinleri konuta gdolayıp çocuklarının beslenmesine koyuyor.” Bir veli, “En azından okullarda bir öğün devlet tarafınca karşılanmalı diyoruz. Fizikî, sosyoekonomik eşitsizliklerle esasen gayret ederken öğrenciler, en azından açlıklarını düşünmesin. Derslerini bölen tek şey teneffüs zili olmalı, çocukların karınlarının gurultusu değil” sözlerini kullandı.

OKUL YEMEĞİ niye KIYMETLİ?

Gıda garantisinin olmadığı hanelerdeki çocuklarda, sıhhat sorunları ve gelişimsel meseleler görülme mümkünlüğü başka çocuklara nazaran daha yüksek. Ayrıyeten çocuğun yetersiz beslenmesi, okul için hazırbulunuşluğunu, akademik performansını ve okula devamını da etkiliyor. Üç öğün nizamlı yemek yiyebilme durumu, çocuğun yeterli olma hali göstergeleri içinde yer alıyor.

TATİLDE DE VERİLİYOR

Dünyanın bir epeyce ülkesinde öğrencilere fiyatsız okul yemeği veriliyor. Örneğin İngiltere’de yedi yaşına kadar tüm çocuklar fiyatsız okul yemeği yiyor. Yedi yaşından itibaren ise ailenin gelir durumuna göre muhtaçlığı olan tüm çocuklara fiyatsız yemek verilmeye devam ediliyor. Ülkede bir süre evvel başlayan uygulamaya nazaran muhtaçlığı olan çocuklar, yaz tatilinde de fiyatsız okul yemeğinden yararlanıyor. Bu dayanak ailelere tatil müddetince kupon ya da market çeki olarak veriliyor.

Okumaya devam et...