Onur Anıtı’na saldıran sanıklara 5’er yıl mahpus

mudhaber

Aktif Üye
Samsun’da Onur Anıtı’na hain saldırıyı gerçekleştiren 2 kişi Samsun 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Savcı, sanıkların kamu malına ziyan vermek ve Atatürk’ün manevi şahsına hakaretten cezalandırılmasını istedi. Avukatlar ise, Cumhuriyet savcılığından araştırması istenilen mevzular hakkında gerekli araştırmanın yapmadığını ileri sürdü.

Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a birinci ayak bastığı yere 29 Ekim 1931 tarihinde yapılan ve Ulusal Mücadele’nin başlamasının sembolü olarak görülen Atatürk heykeline, 3 Şubat günü sabaha karşı 2 kişi tarafınca atak düzenlendi. Atatürk’ün üzerinde bulunduğu atın bacak ve kuyruk kısmına çelik halat bağlayarak yıkmaya çalışan saldırganlar, halatın kopması üzerine kaçtı. Kısa müddet daha sonra yakalanan saldırganlar Ululuğu Rahman Fidan ve yeğeni Batuhan Fidan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Samsun 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

SAVCILIK KÂFİ ARAŞTIRMA YAPMADI SAVI

Duruşmaya karılan avukatlar, geçen celsede sanıkların irtibatlarının araştırılmasını talep ettiklerini belirterek, Cumhuriyet savcılığının kâfi araştırma yapmadığını öne sürdü. Avukatlar sanıkların tarikat temaslı olduğunu ve örgütsel bir cürüm işlediklerini ileri sürdü. ADD Samsun Şube Lideri Işık Özkefeli, atağın bütün Türk halkına karşı yapıldığını lisana getirerek, saldırımı teşebbüs etabında kalmadığını gerçekleştiğini vurguladı.

“FOTOĞRAF ÇEKİNECEK SANDIM”

Cumhuriyet savcısı her iki sanığında kamu malına ziyan vermeye teşebbüs ve Atatürk’ün manevi kişiliğine hakarete teşebbüs hatalarından cezalandırılmasını istedi. Sanık Batuhan Fidan, hatasız olduğunu lisana getirerek, “Bütün suçlamaları kabul etmiyorum. Çok üzgünüm hayli pişmanım. Benim bilgim haricinde gelişti. Olay akşamı Ululuğu beni aradı, ‘Uyuma abdestini al namaza gideceğiz’ dedi. daha sonra oraya gittik. Ben fotoğraf çekinecek sandım. Namaza gidiyoruz sandım oraya gittik. Atatürk’ün kim olduğunu biliyorum beraatımı istiyorum. Benim bu olayla bir ilgim yok” diye konuştu.

“CEZAEVİNE GİRDİKTEN 2 GÜN daha sonra HİSLERİM YERİNE GELDİ”

Sanıklardan Ululuğu Rahman Fidan, olay akşamı birinci sefer uyuşturucu aldığını söyleyerek “Ben bu biçimde bir şey yapacak bir insan değilim. Atatürk için ne toplumsal medyada ne de aileme makus bir şey söylemedim. Ben uyuşturucu kullanan biri değilim. O akşam uyuşturucu aldık. O gece bu biçimde bir yanılgı yaptım. Benim bu biçimde bir niyetim hiç olmadı. Kimsenin tesirinde kalmadım. Ne Suriyeliler, Iraklı ile alakam yok. Sahiden herkesten özür dilerim. Ben Atatürk’ü bedelim olarak görüyorum. Ne yaptığımı ne için yaptığımı bilmiyorum. Batuhan’ın hakikaten haberi yoktu. Cezaevine konulduktan 2 gün daha sonra hislerim yerine geldi” sözlerini kullandı.

SANIKLARA 5’ER YIL MAHPUS

Mahkeme, sanıklara Atatürk’üm manevi şahsına hakaret ve kamu malına ziyan vermek cürümlerinden 5’er yıl 22 gün mahpus cezası verdi. Mahkeme sanıkların tahliye taleplerini reddetti.