Orta tatilde nazaranv yapma zorunluluğunun kaldırılmasına rağmen çalıştırılıyorlar

celikci

Yeni Üye
2022-2023 eğitim öğretim devrinin orta tatili 14-18 Kasım içinde gerçekleşiyor. Bu orta tatilde öğretmenlerin okula gitme zorunluluklarının kaldırılmasına rağmen, özel okullarda çalışan öğretmenler okula gitmek zorunda bırakılıyor.

Özel Kesim Öğretmenleri Sendikası Genel Lideri Eren Edebali, “Özel okulların keyfi tavırları ve maddeleri kendi işlerine geldiği üzere yorumlamak istemeleri kararı binlerce öğretmen orta tatilde çalıştırılıyor. Özel öğretim kurumlarını bağlayan kanun net bir biçimde resmi, orta tatillerde ve yaz tatillerde ders/kurs çalışması yapılamayacağını söz etmesine karşın yasadışı çalışma biçimleri uygulanıyor” dedi.

“MEB ÇİZGİ ÇEKMİYOR”

“Güvencesizliğin hâkim olduğu özel öğretim kurumlarında mesleksel özlük haklarından mahrum olan öğretmenler işverenlerin dayatmalarıyla karşı karşıya” diyen Edebali, MEB’in kendi kanunlarını uygulatmak için net çizgiler çekmediğini söylemiş oldu. Edebali, “Sendikamız öğretmenlerden bilgi topladı. Hak gaspı yapan özel okullarla irtibat kurdu. MEB’in sorumlu ünitelerine şikâyet dilekçelerini ulaştırdı. Toplumsal medyada hak gaspı yapan kurumu teşhir ediyoruz. Çok sayıda özel okula geri adım attırdık. Özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin haklarını teminat altına alan bir meslek kanununun olmaması, piyasacı eğitim anlayışında hükümet/bakanlık siyaseti eşliğinde ısrar, bu meselelerin yaşanmasına niye oluyor.”

“USULE AYKIRI”

Özel okulda öğretmen olan Uğur Polat da şu biçimde konuştu: “‘MEB’in ders, destek kurs ve öbür eğitim öğretim faaliyeti yapılamaz’ tarafında kesin kararı bulunmamasına ve Özel Öğretim Kurumları Kanunu ile bu karar temellendirilmesine karşın özel okul sahipleri ve yöneticileri bu kararı yerine getirmeyip tarza muhalif formda öğretmenleri çalıştırıyor. Öğretmenler bunu söylemiş olduğinde ya da kendi ortalarında sohbet ettiklerinde idarecilerin mobbingine maruz kalıp, tehdit ediliyorlar.”

Okumaya devam et...