Otobüs bileti meblağları rekor düzeylere çıktı! Yolcular isyan etti

mudhaber

Aktif Üye
Akaryakıt fiyatlarına gelen tarihi artırımlar seyahat bölümünü de derinden etkiledi. Evvelden öğrencilerin ve dar gelirlilerin daha uygun fiyatlı olduğu için tercih ettikleri şehirlerarası otobüs seyahatleri da hayal olmaya başladı… İstanbul kalkışlı bir seyahat için en ucuz bilet 150 liraya, en değerli bilet ise 600 liraya çıktı. Görüştüğümüz otobüs firması yetkilileri, müşteri sayısının yarı yarıya düştüğünü anlattı.

Kamera: Sinan TUNÇ/İSTANBUL

Akaryakıta gelen yüksek oranlı artırımlar iğniçin ipliğe her şeyin fiyatının yükselmesine yol açarken; bu durumdan en epeyce etkilenenlerden biri de seyahat kesimi oldu. Son 4 ayda bilet fiyatlarına yaklaşık yüzde 30 artırım geldi.

Evvelce öğrencilerin ve dar gelirlilerin daha uygun fiyatlı olduğu için tercih ettiği şehirlerarası otobüs seyahati da bütçeleri sarsar hale geldi. Kalabalıklığıyla bilinen otogarlar ve peronlar boş kaldı.

Görüştüğümüz otobüs firması yetkilileri, yolcu sayısının yüzde 50 oranında düştüğü için sefer sayılarını azalttıklarını lakin buna karşın otobüslerin tam kapasite dolmadığını söylemiş oldu. Otobüsçüler, yakıt masraflarından ve köprü, otoyolların giriş-çıkış fiyatlarından keder yandı.

Yolcular ise yüksek bilet meblağlarından kaygılı. Zira İstanbul’a en yakın vilayetlerden olan İzmit ve Çorlu’ya gidip gelmek için yalnızca yol parasına 300 lira ödemeleri gerekiyor… Van, Hakkari üzere uzak aralıklara gidip gelmenin maliyeti ise yaklaşık 1200 lira…

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul’da Esenler Otogarı’nda yolculara ve firma yetkililerine mikrofon uzattı. Yolcular bilet fiyatlarına reaksiyonlarını, firma yetkilileri ise artışının sebebini şöyleki lisana getirdi:

“KANSER TEDAVİSİ İÇİN ANKARA’YA GİDİYORUM, GEREKİRSE BOĞAZIMDAN KESECEĞİM”

Kanser tedavisi için ayda üç sefer Ankara’ya seyahat etmek zorunda olan Ayşe hanım: “Kanser hastasıyım, ayda üç sefer Ankara’ya gidiyorum, biletler fazlaca kıymetli. 260 liraya aldım bileti. Birinci başta 60-70 liraya gidiyordum, daha sonra 200 oldu, daha sonra 250, artık de 260… (Fiyat artışları bütçenizi etkiliyor mu?) Üzülüyoruz. Buluyoruz, bulamıyoruz… Tabi 1 ayda 3 sefer gidersen bulunur mu? (Fiyatlar bu türlü artmaya devam ederse Ankara’daki tedavinize devam edebilecek misiniz?) Ne yapacağım? Boğazımdan kesip bir daha gideceğim… Yapacak bir şey yok.”

“EMEKLİLER İÇİN GİDİŞ-GELİŞ BİLET ALMAK İMKANSIZ”

Beyhan hanım:
“Akçay’dan İstanbul’a geldim, artık de Akçay’a geri dönüyorum. Bileti 350 liraya aldım. En son geldiğimde 250 liraya almıştım… Bu fiyatlar tabi ki bütçemizi etkiliyor. Etkilemez olur mu? Emekliler için geliş-gidiş bilet almak imkansız bir şey.”

“ESKİDEN KISA TATİLLERDE MEMLEKETE GİDERDİM, ARTIK GİDEMİYORUM”

Adnan Özçelik:
“Mardin’e seyahat ediyorum, bilet için 450 lira ödedim. Evvelden epey daha ucuzdu, mazot fiyatlarındaki artışla birlikte bilet meblağları da uçtu. Bayrama daha az gün kala fiyatların daha da yükseleceğini düşündüğüm için erkenden gidiyorum. (Fiyatlar bu türlü artmaya devam ederse eski sıklıkta seyahat edebilir misiniz?) Hayır katiyetle. Olağanda hayli sık gidip geliyordum, artık fiyatlardan dolayı bunu yapamıyorum. Mecburuz çünkü… Kısa tatillerde gidiyordum, şu an gidemiyorum.”

“EMEKLİ MAAŞIM 3300 LİRA, 900 LİRA BİLET PARASI VERDİM”

Mustafa Yanbolu:
“Eşimle bir arada Çanakkale’ye torunumu görmeye gidiyoruz. Kişi başı 220 lira bilet parası verdik. Evvelce 160 liraydı. (Fiyatlar bu biçimde artmaya devam ederse torununuzu çoğunlukla görmeye gidebilir misiniz?) Gidemiyoruz esasen. Hasta olduğu için gidiyoruz, hastalık olmasa bir daha gidemeyeceğiz… Kim istemez torununu görmeyi? (Bu ziyaret size toplamda ne kadara mal olacak?) Yalnızca bilet parası aslına bakarsan 900 lira. Toplamda yaklaşık 1500 liraya mal olacak. Emekliyim, 3300 lira maaş alıyorum. 2000 lira mesken kirası veriyorum. Çocuklarım olmasa açım…”

“YOLCU SAYISI YÜZDE 50 AZALDI”

Firma yetkilisi Erdal Öztürk:
“Geçmiş devirlerde yoğunluk daha fazlaydı. Motorin ve başka emtialara gelen artırımlar, insanları seyahat etme konusunda zorladı. Evvelce daha hayli yoğunluk vardı. bu biçimdelar bu yoğunluğu hissedebiliyorduk. Ekonomik koşullar bunu minimize etti. Yolcu sayısında yüzde 40-50 oranında bir azalış var.

“AKARYAKIT ARTIRIMLARI BİZİ BİLET FİYATLARINA ARTIRIM YAPMAYA İTTİ”

Motorine gelen artırımlar, firmaları biletlere artırım yapmaya itti. Biz motorine yapılan artırımları, bilet fiyatlarına fazlaca az oranda yansıttık. Zira koşulları biliyoruz. İnsanların ekonomik olarak fazlaca zorlanmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu yükü biz kendi bünyemizde absorbe ederek, insanların seyahat edebilmelerini sağlamaya çalıştık.

“MAZOT FİYATLARI DÜŞERSE BİLET FİYATLARI DA DÜŞER”

Geçen seniçin bugüne yakıt fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde artış yaşandı. Fakat biz bu artışı bilet fiyatlarına yaklaşık yüzde 30-40 civarında yansıttık. Bizim en büyük yükümüz motorin. Mazota artırım geldiği vakit sizin bilet fiyatlarınızın birebir düzeyde kalabilmesi fazlaca sıkıntı. Mazot meblağları düştükçe biz de mutlak suretle bilet fiyatlarını makul duruma getireceğiz.”

“BİLET FİYATLARI YÜKSEK OLMASINA KARŞIN OTOBÜSÇÜ PARA KAZANAMIYOR”

Firma çalışanı Ahmet Bekçi:
“Bilet fiyatları çok yüksek. Zira akaryakıt meblağları çok yüksek, sarfiyatlar devasa yükseklikte; otoban, köprü giriş-çıkış ücretleri… Bu masraflar otobüsçüyü epeyce mağdur ediyor. Bilet meblağları yüksek bulunmasına karşın otobüsçü para kazanmıyor.

“EN UCUZ SEFER 150, EN KIYMETLİ SEFER 600 LİRA”

En yakın ile en ucuz bilet şu anda 150 lira. Çorlu, İzmit… En kıymetlisi ise 550-600 lira. Van, Hakkari… Ankara biletleri 300 lira, İzmir biletleri 400 lira. Kısa aralıklara firmalar günde 15-20 sefer yapıyordu, artık yarı yarıya düştü. Otomobillerin hiç biri de dolmuyor, yarının altında kapasiteyle gidiyor.

“4-5 KİŞİLİK BİR AİLENİN BİLET MASRAFI 5-6 BİN LİRA”

(Kalabalık bir ailenin meblağları öğrendikten daha sonra seyahat yapmaktan vazgeçtiğine denk geldiniz mi hiç?) Çok, epey. Bırak uzun arayı, kısa arayı bile gidemiyorlar… Servet lazım… 4-5 kişilik bir ailenin Adana’ya, Hatay’a yahut Mersin’e gitmesi için 5-6 bin lira bütçe lazım.

“ÖĞRENCİLERE YEMEK GÖNDEREN AİLELERİN SAYISI ARTTI”

Bilhassa kısa aralıklar için hafta sonları yoğunluk oluyordu, genelde öğrenciler tercih ediyorlardı. O yolcuların sayısı yüzde 80 azaldı. Artık öğrencilerin birçoklarına, ailelerin verdiği yiyecekleri taşıyoruz. Son periyotta bu talepte artış var.”