Polonya’nın tersine beyin göçü: Gelişen teknoloji sektöründe çalışmak için eve dönen Polonyalılarla tanışın

KimDemis

Aktif Üye
Polonya, ülkeyi iş için terk edenlerin sayısıyla biliniyordu; diğer ülkeler arasında İngiltere, İtalya ve ABD’ye göç ediyor.

Ancak yıllarca süren istikrarlı ekonomik büyümenin ardından, eğitimli Polonyalılar bir tür tersine beyin göçüyle anavatanlarına dönüyorlar. Bu şaşırtıcı olmamalı: ülke, on yılın sonunda kişi başına düşen GSYİH açısından İngiltere’yi ekonomik olarak yakalamaya hazırlanıyor.

Özellikle Varşova, Microsoft, Google ve Nvidia gibi çok uluslu şirketlerin eğitimli işgücünün cazibesine kapılması ve nispeten düşük yaşam ve işçilik maliyetleri ile son yıllarda bir ekonomik faaliyet merkezi haline geldi.

Bu şirketler, şehir merkezindeki parıldayan gökdelenler arasında milyarlarca avroluk operasyonlar kurarak iyi ücretli bir dizi iş fırsatı yarattı. Örneğin, Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) göre Polonya, çevrimiçi hizmetlerde büyüme açısından Çin, Hindistan ve Brezilya gibi devasa ülkeleri geride bıraktı.

Dominik Andrzejczuk, belki de yeni Polonya’nın en büyük müjdecisidir. Polonyalı-Amerikalı bir risk sermayedarı, Silikon Vadisi’nin maço “brogramcı” kültüründen bıktı ve şimdi gösterişli videolar çekiyor ve şirketlerin neden cesur Polonya’ya yatırım yapması gerektiği hakkında teknoloji konferanslarında konuşuyor.

“Polonya, STEM mezunlarında genel olarak 4. sırada ve kadın STEM mezunlarında 1 numara olan bir teknoloji yeteneği altın madeninde oturuyor” dedi. “Polonya’yı önümüzdeki 5-10 yıl içinde gerçek bir rakip haline getiren şey, bu yüksek teknoloji yeteneği konsantrasyonu… Beni gerçekten heyecanlandıran, buradaki mühendislerin kalitesi.”

Daha iyi iş-yaşam dengesi

Bu yazılım mühendislerinden biri de Monica Wojciechowska. ABD’de New Jersey’de doğup büyüyen Polonya mirası onun için her zaman önemliydi.

Benim için iş-yaşam dengesine sahip olmak ve fazla çalışmamak güzeldi. Polonya’daki insanların iş dışında daha fazla hobisi var, ABD’de iş hayatınızdır.

Monica Wojciechowska
Yazılım Mühendisi

Büyük ABD şirketlerinde pazarlama bölümünde çalıştıktan sonra kendini stresli hissederek, bir kariyer değişikliği düşündü ve programlama temel eğitim kampı için Varşova’ya gitti. Beş yıl sonra hala Polonya’da yaşıyor.

“Benim için iş-yaşam dengesine sahip olmak ve fazla çalışmamak güzeldi. Polonya’da insanların iş dışında daha çok hobisi var, ABD’de çalışmak sizin hayatınız. Polonya’da insanlar aileleriyle daha çok vakit geçirmeyi seviyorlar. ” Euronews Next’e söyledi.

Bu yaşam kalitesi için büyük bir kesinti yapmak zorunda mıydı? Tam olarak değil.

Wojciechowska, “Artık Polonya’daki birçok programcı için maaşlar, sizin uluslararası alanda kazandığınız ücrete daha eşit hale geliyor” dedi.

“Silikon Vadisi’ndeki kadar yüksek olmayabilir, ancak muhtemelen Polonya’daki en yüksek maaşlı meslek ve yaşam maliyeti çok daha düşük. Kıdemli roller için, genellikle ABD’de aldığınızla aynı seviyedeler. olağan bir şirket için”.

Agnieszka Sobczak da mühendis olarak eğitim aldı. Erasmus’unu İspanya’da yaptıktan sonra, yurtdışında güneşte yaşamayı hayal etti. Ancak Budapeşte, Milano, Malta ve Granada’daki sinir bozucu olaylardan sonra, Polonya’daki yaşamın her şeye rağmen faydaları olduğunu fark etti.

Euronews Next’e verdiği demeçte, “Yaşam konforu Polonya’da çok daha güzel” dedi.

Sağlıklı ekonomi göçü caydırıyor

Bu rüya destinasyonlarda barınma ve sağlık hizmetleriyle ilgili hayal kırıklığı yaratan deneyimlerin ardından, Polonya’nın şehirlerinde “konutun çağdaş, kaçık ve içi sıcak” olduğunu takdir ediyor.

“Varşova’da herkes İngilizce konuşuyor ve burada çok iyi sağlık hizmeti var” diye ekledi.

Eskiden yurt dışına bakardım ama şu anda her alanda çoğunun geri döndüğünü görebiliyorum çünkü teknolojiye yatırım yapan ve geliştiren çok fazla şirket var.

Jan Strojny
Kameraman ve TikTokçu

Yurtdışında çalışırken İtalyan erkek arkadaşıyla tanıştı ve birlikte @Aga_i_Stary adıyla Uluslararası bir çift olarak hayatları hakkında TikTok’lar yapmaya başladılar. Artık Polonya’ya döndüklerine göre, içeriklerinin çoğu erkek arkadaşı Smeraldo’nun zorlu Lehçe ile mücadelesi etrafında dönüyor.

Gelişen bir ekonomiye sahip olmak sadece göçü teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda göçü de caydırır.

“Geçmişte yurtdışına bakardım, birçok arkadaşım Polonya dışında sinema okuluna gittiği için her zaman ABD’ye kameraman olarak gitmeyi düşündüm, ama şu anda çoğunun geri geldiğini görebiliyorum. TikToker ve videograf Jan Strojny, “Her alanda teknolojiye yatırım yapan ve teknoloji geliştiren çok fazla şirket var” dedi.

Yurtdışındaki Polonyalıların diasporası, ülke kimliğinin o kadar önemli bir parçası ki, kendi adları bile var: Polonia, bu nedenle hükümetin onlara yardım etmek istemesi şaşırtıcı değil.

Brexit referandumundan sonra, 200.000 kadar Polonyalı Birleşik Krallık’tan ayrılmayı düşündüğünde, Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki, “Polonyalılar, memleketlerinde onları bekleyen heyecan verici fırsatlar olduğunu fark etmeye başlıyor” dedi.

Ve Ocak 2022’de Polonya Maliye Bakanlığı, geri dönenlerin bazılarının ülkeye yeniden yerleştikten sonraki ilk dört yıl boyunca bir zloti gelir vergisi ödemek zorunda kalmayacağı “Polonya anlaşmasını” oluşturdu.

Ancak bir ülkeyi vatanınız olarak görseniz bile oraya taşınmak her zaman kolay değildir.

Bir Polonya hükümeti web sitesinde yazan psikolog Halina Grzymała-Moszczyńsk, “Bazı yeniden göçmenler ülkelerine döndükten sonra stres ve hatta bazen depresyonla ilişkilendirilen geri dönüş kültürü şoku yaşıyor. Bu nedenle, kendinizi geri dönüş için psikolojik olarak da hazırlamalısınız.” Powroty (veya Geri Dönenler), not edildi.

“Ardından aile ve arkadaşlarla ilişkileri yeniden kurma, hayata yeni bir plan yapma zamanı geliyor. Bu süreçte, yurtdışında doğup büyüyen ve yeniden uyum sorunları yaşayabilecek çocukları da unutmamak gerekiyor.”