Rusya’da birinci yedek askerlerin eğitimi başladı

dunyadan

Aktif Üye
Rusya’da birinci yedek askerlerin eğitimi başladı
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Ukrayna savaşı niçiniyle kısmi seferberlik ilan etmesinin akabinde 300 bin yedek asker orduya çağırılmıştı. Birliklerine teslim olan askerler için eğitim noktaları belirlenirken, birinci eğitim alanı Rusya’nın batısındaki Kaliningrad oldu. Baltık filosu eğitim alanında toplanan birinci yedek askerler, kıdemli kumandanlar tarafınca eğitime alındı.

“niçin BURADA OLMAYAYIM Kİ”

Eğitimlere katılan Aleksandr, “Burada olağan bir biçimde eğitimlerimize devam ediyoruz. Birinci eğitimlerimizde poligon atışları yaptık” dedi. Seferberlik ilanının akabinde ülkesini savunmak üzere orduya katıldığını söyleyen askerlerden biri olan Andrey ise, “niçin burada olmayayım ki? Putin’in açıklamasından daha sonra ülkemizi savunmak için çabucak orduya katıldım. Ben kendimi hazır hissediyorum” tabirlerini kullandı.

ATIŞ VE TEKNİK EĞİTİMLERE KIYMET VERİLİYOR

Yedek askerlere silah, teknik, taktik, sıhhat, irtibat ve pozisyon belirleme üzere konularda eğitimler verildi. Rusya Savunma Bakanlığı, eğitimlere dair imajlar paylaşırken, askerlerin silah ve öbür teçhizatların bakımları konusunda da eğitim aldığı açıklandı. İmajlarda, yedek askerlere teorik eğitimlerin yanı sıra toprakta atış eğitimleri verildiği de görüldü. Yedek askerlere eğitim veren kumandanlardan biri ise, “Yedek askerlere kamuflajlarıyla eğitimlere alıyoruz. Saha çalışmalarında silahlı ve teknik eğitimlerimiz oluyor. Ayrıyeten teorik eğitimlerimizle de askerleri yetiştiriyoruz” dedi.

TESLİM OLMAYANLARA 10 YILA KADAR HAPİS

Biroldukça Rus, seferberlik ilanının akabinde birliklerine teslim olmak yerine Türkiye’de dahil öbür ülkelere gitmeye başlamıştı. Havaalanlarında ve komşu ülkelerin sonlarında yaşanan yoğunluk üzerine kısmi seferberlik sonucuna uymayanlar için mahpus cezalarının da uygulanması tarafında yasa tasarısı hazırlanmıştı. Rus parlamentosunda kabul edilen yasa Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin tarafınca onaylanmıştı. Kremlin Bilgi Servisi’nde yayınlanan kararnameye göre birliklerine teslim olmayan Rus vatandaşları için 10 yıla kadar mahpus cezası verilmesi öngörülüyor. Ayrıyeten bu kabahati yinelayanlara da ağır para cezaları verilmesi sonucu alınmıştı. Hatası birinci kere işleyenler bir ile 3 milyon ruble içinde para cezasıyla karşılaşabilecek. Kabahati yenidenlayanlar ise 8 ile 10 yıl içinde mahpus cezasıyla yargılanacak.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.