Sahibi yolu kapattı: Mahalleli kapıda kaldı

KimDemis

Aktif Üye
İmamoğlu’nun Koyunevi Mahallesi’nde yüzlerce dönüm tarla sahibi ve mesken sahibi yıllardır kullandıkları yola, tapu sahibi tarafınca kapı konularak kapatılması daha sonrası konutlarına ve tarlalarına gidecek yol bulamadı. Mahalle sakinleri topraklarına ve meskenlerine giden yolda bulunan yaklaşık 15 zeytin ağacının taşınarak vatandaşın yolunun belediye tarafınca kamu faydası gözetilerek açılması gerektiğini savundu.

Mahalle sakinlerinden Osman Korumaz (82) kapı niçiniyle eşini kızının yanına yollamak zorunda kaldığını söyleyerek, “Benim orada meskenim var. bayanım hasta 80 yaşında. Benim burada çiftliğim var gidemiyorum. Yol açılsın. Bu yolun ilerisinde tarihi köprü var. Zeytin ağaçları devletin yolunun ortasında. Zeytinler kesilebilir ya da diğer yere dikilebilir. Yolu kapattığı yere taşısın zeytinlerini ben konutuma geçemiyorum” diye konuştu.

“İki ay evvel kapı konuldu”

Koyunevi Mahalle Muhtar Vekili Ahmet Şanlı, Tapu Kadastroda yol olarak geçen alanda işaretleme yapıldığı belirterek, “Bu yol evvelce beri kullanılıyordu. Burada yaklaşık ekim yapılan binlerce dönüm arazi var. Kapıdan daha sonra yaklaşık 5 hane var. Burada sorun 2 ay evvel başladı. Öteki bir tarla sahibi kendi toprağından müsaade verdiği bir yol vardı, onu kapattı. O yolu bu kapıyı yapan tarla sahibi Ahmet Turgut kullanıyordu. Geldi, kendi tarlasını ölçtürdü ve bu yol Ahmet Turgut’un tapulu toprağı ortasında kaldı. O da tapulu yeri ortasında kalan yolu kapattı. Tapu Kadastro’nun geçtiği yolda zeytin ağaçları var. Ona da zeytin bahçesi olduğu için yaptığımız müracaatlarda yanıt alamıyoruz. Yolun bir an evvel açılmasını istiyoruz. Zeytin ağaçları devletin toprağında, yolda kalıyor sökülüp yolun sahibi bahçesine alabilir” halinde konuştu.

“Türkiye-Suriye hudut kapısı üzere oldu”

Hüseyin Şiddetli ise burada 200 dönüm toprakta çiftçilik yaptığını belirterek, “Burada yaklaşık 10 bin 15 bin dönüm yerden bahsediyoruz. Bu yol çiftlik sahibine ilişkin. Bu yol Ahmet Bey’in tapulu yerinde kalıyor lakin çabucak yanında bulunan zeytinliklerin ortasından Tapu Kadastronun yolu geçiyor. Zeytin ağaçlarının kamu faydası düşünülerek taşınmasını istiyoruz. Burada beşerler tarlasına ve meskenine ulaşamıyor. Diğer yol da yok. Tapulu arazinde kaldı yol. Zeytin ağaçları kepçe ile taşınabilir 15 zeytin ağacı yol ortasında kalıyor ve yüzlerce dönüm arazi ekilip biçilemeyecek. Yetkililerden bir tahlil bekliyoruz. Burası kapı ile Suriye-Türkiye hudut kapısı üzere oldu” dedi.

Yol niçiniyle tarlasına ulaşımı kapanan Murat Kılıçlı ise, “Şu an mağdur olduk. Üretim yok. Devletimiz 1 karış ekilmedik arazi bırakmayın diyor biz yolu geçemiyoruz. Diğer yol da yol yok. Zeytinler kesilmesin taşınsın” tabirlerini kullandı.