Şair Salih Bolat, son seyahatine şiirlerle uğurlandı

celikci

Yeni Üye
Koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede 13 Şubat günü 66 yaşında ömrünü kaybeden şair Salih Bolat, dün Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’ndeki merasimin akabinde Büyükada Mezarlığı’nda toprağa verildi. Yeldeğirmeni’ndeki merasime Bolat’ın yakınları, şair arkadaşları ve sevenleri katıldı. CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı da merasimde yer aldı.

Merasimde şairin tabiata verdiği ehemmiyet, tabiat şiirleri, içtenliği ve inceliği vurgulandı. Muharrir Mustafa Köz, “Salih’in kuşları daima dolaşacak, onun anıları daima bizimle olacak. Büyükada’da epey sevdiği Melih (Cevdet Anday) ağabeyiyle bir arada yeni şiirler yazacak” dedi. Yakın arkadaşları şair Gökçenur Ç., Cenk Kolçak ve Emrullah Alp şairin şiirlerini okudu. Bolat’ın kendi şiirlerini seslendirdiği bir görüntü gösterimi de yapıldı.

BİLGE İNSAN…

Bolat’ın hayat arkadaşı Berken Döner, merasimde yaptığı konuşmada, “Acımızı paylaşmaya, omuz vermeye geldiniz, büyük şairi ve bilgeyi uğurluyoruz. Salihsiz bir hayat nasıl yaşanır, bilmiyorum. Bir şiirinde diyor ki, ‘Bilmediğin bir yola çıkarsan şayet, sakın vazgeçme; göğü, kırları ve denizi yanına al.’ Ben birazdan onu göğe, kırlara ve denize emanet edeceğim. Bu can bu deride durduğu surece onun ismini onurla yaşatmaktan asla vazgeçmeyeceğim. Bir gün bir daha karşılacağız sevgilim” sözlerini kullandı.

“AYSAN, ALTIOK VE BOLAT…”

Bolat’ın şair dostlarından Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok da merasimde konuştu. Altıok, “1993 yılında Behçet Aysan, Salih Bolat ve Metin Altıok, Ankara’da bir edebiyat buluşmasında kitaplarını okumuşlar. Meskende üçünün ses kaydının kasedi var. Ben Salih’i babamdan emanet diye gördüm. Güya oradan bize göz kulak olsun diye babam tarafınca gönderilmiş âlâ bir ruh olarak tanıdım. Salih, Metin Altıok Şiir Ödülü’nün sahibi oldu, daha sonra da heyeti. Artık, bize de Salih’i bir daha dostlarına, şair arkadaşlarına uğurlamak, onlara emanet etmek düşüyor. Şiirleriyle daima bizimle olmaya devam edecek” dedi.

PEN: ŞİİRLERİYLE YAŞAYACAK

PEN Türkiye Muharrirler Derneği de Salih Bolat için bir açıklama yayımladı. “Salih Bolat unutulmaz şiirleriyle yaşayacak” denilen açıklamada şu tabirler kullanıldı: “Günler kısaldı. Bir bir azalmakta Ankara’nın gençleri. Salih Bolat da şiirini bilgelikle buluşturup göç eyledi. Yoldu, sabırlıydı, özenliydi. Jenerasyonu ortasında de genel çizginin, başat eğilimlerin haricindeydı. Binbir incelikle oluşturduğu şiiriyle insanı tabiatın yalınlığına, göğün yüksekliğine, suyun derinliğine ilerletmeyi daima sürdürdü. Şiirine bakanlar ondaki olgunluğu gorecekler ve vakti durduracak tek şeyin şiir olduğunu düşünecekler: ‘Küpünde dinlenen şarap; yaz göğü/fazla bir şey istemiyoruz, yaşamaktan başka/anlamak istiyoruz, karşıt dönmüş böceği / dinlemek istiyoruz, taştaki yosunun türküsünü.’ Salih Bolat unutulmaz şiirleriyle nesiller uzunluğu okunacak, devridaim olsun.”

Okumaya devam et...