Sanatçı Balkan Naci İslimyeli 75 yaşında ömrünü kaybetti

celikci

Yeni Üye
Türk fotoğrafının, plastik sanatların en değerli isimlerinden, Prof. Dr. Balkan Naci İslimyeli’ni kaybetmiş olmak ne acı. En son Ekim 2017’de sanat ömrünün 45. Yıldönümünde Tophane-i Amire’de “Hatırla” ismini koyduğu bir fotoğraf standı açmış, o binanın eşsiz doğal dekoru ortasında, birinci kere nazaranceğimiz kimi yapıtları asılmış, o da bir kenarda oturmuş, övgüleri kabul ediyor. Nasıl da yakışıklıydı! Kendini de çizerdi ortada, latifeli ve derin bakışlarıyla. Nasıl bir telaş ve meselelerle yaşıyorsak, epeydir, kendimizin bile farkında olmadan, beş yıldır görüşmüyoruz, görüşmediğimizi, tekrar görüşemeyecek olmamızı ansızın fark ediyoruz! Oysaki o hastalıklarla boğuşuyormuş! Çok da sevilen, sayılan bir sanatkarımızı kaybetmenin derin kederinden öteki ne denilebilir? Nuran Terzioğlu’nun telaffuzuyla “Sanatçıların ölümsüzlüğü, bize kalan tek teselli.” Yapıtları yaşayacak. Öğrencileri yaşatacak. Hatırla demişti, hiç unutmayacağız ki yaşadığımız sürece.

NE DEDİLER?

Bedri Baykam; “Haberi büyük bir keder ile öğrendik. Sevgili Balkan Naci’nin ardında bıraktığı boşluk hakikaten hayli büyük olacak. Çok kuvvetli bir sanatçıyı, öğrencileri ile olağanüstü bir bağlantı olan bir büyük hocayı ve eksiksiz bir eş, eksiksiz bir dost, eksiksiz bir insanı kaybettik. Türk sanat ortamının, hepimizin başı sağ olsun, Allah rahmet eylesin…”

İnci Eviner “Çok üzgünüm. Daha 75 yaşında, spor yapan, güzel arkadaşım gitti!” Nuran Terzioğlu: “Sanatçıların ölümsüzlüğü, bizlere nasip olan tek teselli. 86’da Ankara’da Tanbay Sanat Galerisi’nde açtığı stant lisanlara destan olmuştu. Güzel bir müellif olduğunu da bu biçimde fark etmiştim. Bedelli eşi akademisyen Sezen İslimyeli ile bir arada müzikte de asıllı olduklarını bizlerden gizlememişlerdi!”

Sanatkarın vefat haberini kardeşi Oya İslimyeli Ulutin, “Canım ağabeyim Balkan Naci İslimyeli’yi kaybettik. Acım, hüznüm tarifsiz. Ayakta duracak gücüm yok. Sevenlerinin ve sanat topluluğunun başı sağ olsun. Yeri cennet olsun” paylaşımıyla duyurdu.

Enis Batur, İslimyeli’yi “Doğu-Batı ikileminin doğurduğu düğümü çözmüş nadir sanatçılarımızdan” kelamlarıyla tanımlamıştı.

Müzisyen Cihat Aşkın, Twitter’dan yaptığı paylaşımında, “Üzüntümüz büyük sevgili dostum, büyük sanatçı Balkan Naci İslimyeli’nin vefatını derin bir ıstırap ile öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” sözlerini kullandı.

KİMDİR?

1947 yılında Adapazarı’nda doğan Balkan Naci İslimyeli, 1967 yılında Marmara Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’ne girdi. Kısımdan birincilikle mezun oldu ve 1973’te asistan oldu.1975’te Avusturya hükümeti bursu ile Salzburg’a gitti. Burada litografi (taş baskı) alanında eğitim gördü. 1977’de “Görsel Sanatlar Öğesi Olarak Kurgu” isimli tezi ile yüksek lisansını bitirdi.1986’da fotoğraf kısmında doçent oldu.1989 yılında New York’a giderek çağdaş sanatlar üzerine çalışmalar yaptı.1996 yılında profesör oldu.

Balkan Naci İslimyeli’nin şiir ve hikayeleri Dost, Oluşum, Yazı, Şov, Argos, Kitaplık mecmualarında yayımlanmıştır.

Okumaya devam et...