Selanik’te sinema şöleni

celikci

Yeni Üye
63. Selanik Milletlerarası Sinema Şenliği, Yunan direktör, senarist, şair, uzun yıllar şenliğin onursal başkanlığını yapan Theo Angelopoulos (1935-2012) için özel bir kısım düzenledi. Bu özel kısmın ismi Angelopoulos sonsuza dek!.

Yunan ve dünya sinemasının en büyük ustalarından Theo Angelopoulos’u 10 yıl evvel The Other Sea (Öteki Deniz) sinemasının çekiminde yitirdik. Direktör sinemasının açılış sekansını İstanbul’da Kız Kulesi’nde gerçekleştirecekti. Yer bakmak için 2011’de üretimci eşi Phoebe Economopoulos, imaj direktörü Andreas Sinanos’la İstanbul’a gelmişti. Bana kentin tarihi dokusunu ve panoramasını en yeterli yansıtan yer neresi diye sorduğunda onu çabucak Kız Kulesi’ne götürmüştüm. Kuleyi epeyce beğendi, o günkü sevincini, coşkusunu çok net dün üzere hatırlıyorum. Öteki Deniz’i buradan başlatacağım, iki sevgili seyahatlerine buradan çıkacaklar demişti. Atina’daki çekimlerine Ocak 2012’de başladı, Şubat başında takımıyla İstanbul’a gelecekti. Leyleğin Geciken Adımı’nda (1991) Theo’yla çalışmak için Exarchia’ daki ofisine gitmiştim, Öteki Deniz’de onun sağ kolu olacaktım. Öteki Deniz’in Nikos Nikolopoulos’un set fotoğrafları Selanik Liman’ında The Sea in the Port (Limandaki Deniz) başlığıyla sergileniyor. Efsane sinemacının eşsiz sanatını, vizyonunu yansıtıyor. Standın küratörü şenliğin sanatsal direktörü Orestis Andreadakis.

FATİH AKIN SELANİK’TE: HAYATI AKIŞINA BIRAK

Okumaya devam et...