Sinek yüzünü tanınmayacak hale getirdi: Bedenim artık güç üretmiyor çalışma ömrüm bitti

KimDemis

Aktif Üye
Antalya’ya turizm firmasında sürücü olarak çalışmak için giden Murat Terzi’yi, 7 ay evvel Afrika sineği ısırdı.

Sinek ısırığından 1 ay daha sonra Terzi’de, halsizlik, yürüme kuvvetliğü, idrar tutamama üzere şikayetler görülmeye başlandı.

Cildinin çeşitli noktalarında yaralar oluşan Murat Terzi’ye testler uygulansa da teşhis konulamadı. 2 ay daha sonra İstanbul Tıp Fakültesi’ne başvuran Terzi, yatarak 2 ay mühletle tedavi gördü.

Layşmanyaz teşhisi konulan Terzi’nin bedenindeki yaralar iyileşse de yüzünde ve kollarında izler kaldı.

Çalışmak için Antalya’ya gittiğini söyleyen Murat Terzi, “Beni Antalya’da Afrika sivrisineği ısırdı. Bu bir ay daha sonra meydana çıkmaya başladı. Halsizlik yürüyeme, idrar tutamama üzere belirtiler oldu. En epeyce da yüzümdeki yaralardan dolayı hastanelere gittim. İstanbul Tıp Fakültesi’nde enfeksiyon ünitesinde 2 ay yattım. Burada layşmanyaz teşhisi konuldu” dedi.

Terzi, ”Kaşığı ağzıma gdolayıp yemek yiyemiyordum. Üstümü değiştiremiyordum. 2 ay tedavi gördüm. Hala daha 1 yıllık raporum var. 1 yıl boyunca tedavi goreceğim. Bulaşıcı bir hastalık değil lakin bedende fazlaca büyük bir enfeksiyon yapıyor. Yüzümdeki yaralar 1 ay daha sonra çıkmaya başladı. Düzgünce dağıldı, sol tarafımda uygunca hasar vardı” açıklamasında da bulundu.

Hastalık niçiniyle çalışamadığını söz eden Terzi, “Sağlık yeterli fakat çalışma hayatım bitti. Zira gücüm yok. Bağışıklık sistemimle ilgili denetimlere gidiyorum, istenen düzeylere gelmiş lakin gücüm yok. Bedenim güç üretemiyor” diye konuştu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Rafet Koca, layşmanyaz parazitinin sineklerle taşındığını, sineğin parazit bulaştırdığı her noktada yaralar oluşabileceğini belirtti.

Koca, “Genelde kemirgen ve köpeklerden bu paraziti alır sonrasındasında gece karanlığında kan emmek için insanları sokarak deriye bunu bulaştırır. Bu parazit bir anda ortaya çıkmaz, bataklık alanlarda, fosseptiklerde ve sulak yerlerde bu paraziti hayli görüyoruz. Köpeklerden sivrisineklere ve onların ısırmasıyla size bulaşır. O sinek köpeği evvel ısırır daha sonra gece siz uyurken çıplak alanlarınızı ısırarak bunu bulaştırır. Hastalık çabucak oluşmaz, 2 ila 8 ay kadar sürebilir. Isırdığı yerden ufak bir sivilce çıkar ve nohut tanesi kadar şişer. 6 ay daha sonra ise ülserleşir. Hastada hiç bir ağrı kaşıntıya niye olmaz. O niçinle hasta bunu hayli önemsemez. ondan sonrasında da 1 yıl içerisinde yerinde çökük bir iz bırakarak güzelleşir. Bu 1 yıldan dolayı bu hastalığa ‘yıl çıbanı, şark çıbanı, Halep çıbanı’ denir. Ülkemizde daha fazla güneydoğu, Antalya, Mersin, Adana ve Antakya’da epeyce gözlenen bir hastalıktır lakin hayatı tehdit eden bir sorun yaratmaz. Güzelleşirken iz bırakır” tabirlerini kullandı.