Sosisli Kaşarlı Patates Kroket

Abide

Üye
Sosisli Kaşarlı Patates Kroket Tanımı İçin Malzemeler

Toplar için;

• 4 büyük uzunluk patates
  • 3 uzun sosis
  • Kaşar peyniri
  • Tuz
  • İsteğinize bağlı olarak baharat
3 evreli kaplaması için;

• İlk evre: un
  • İkinci evre: yumurta
  • Üçüncü basamak: galeta unu ve ufalanmış baharatlı cips karışımı (Ben yeşil paket doritos kullandım lakin kullanmak zorunda değilsiniz)
Sosisli Kaşarlı Patates Kroket Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle patateslerimizi, kolay haşlansın diye 2-3 büyük kesime keserek haşlanması için bir tencereye koyuyoruz.
  2. Patatesler haşlandıktan daha sonra kabuklarını soyup soğumasını bekliyoruz.
  3. Patatesler soğuduktan daha sonra içine tuz ve şayet istersek başka baharatları ekleyerek homojen bir karışım elde ediyoruz. Not: bu süreci patatesler sıcakken yapmayın, yoksa cıvık bir kıvamı oluyor ve tutmuyor.
  4. Sosislerimizi küçük daireler formunda kesiyoruz. Kaşar peynirimizi de küçük küpler halinde keserek hazır ediyoruz.
  5. Avucumuza bir ölçü patates karışımından alıp bastırarak yuvarlak bir biçim elde ediyoruz. Üzerine bir küçük sosis ve bir tane de kestiğimiz küp formundaki kaşarlardan ekliyoruz.
  6. sonrasındasında az bir ölçü daha patates alıp elimizdekinin üstüne koyarak küçük bir bohça elde ediyoruz. ondan sonrasında patates bohçasını elimizde yuvarlayarak top haline getiriyoruz.
  7. böyle tüm patates bitene kadar birebir süreci uyguladıktan daha sonra yaptığımız topları buzdolabının alt kısmına kaldırıyoruz. sonrasındasında kızartırken dağılmaması ismine bu süreç kıymetli.
  8. En az 1 saat dolapta beklettikten daha sonra patates toplarımızı dolaptan çıkarıyoruz.
  9. Üç başka yayvan tabağa farklı ayrı, sırayla un – yumurta – galeta unu koyuyoruz.
  10. Ben en dış kaplaması biraz daha çıtır olsun istediğimden küçük küçük ufaladığım baharatlı cipsten de ekledim. İsterseniz eklemeyebilirsiniz.
  11. Kızartma sürecini bol yağda yapmamız gerekiyor ki daha az yağ çeksin ve de daha hoş kızarsın. Bu yüzden bol yağımızı kızdırıyoruz. İçine bir küçük kesim ekmek attığınızda ekmek çabucak kızarmaya başladıysa yağ olmuş demektir. Fazla kızmamasına dikkat edin yoksa yağ da, kroketler de yanar maalesef.
  12. Yağ kızardıktan daha sonra patates toplarımızı evvel una, akabinde yumurtaya, en son da galeta ununa bulayarak kızartmaya başlıyoruz.
  13. Hepsini kızarttıktan daha sonra sosisli kaşarlı patates kroketlerimiz hazır oluyor! herkese afiyetler olsun. Yaparsanız yorum ve fotoğraf beklerim, güzel günler dilerim. ????.
Not: İsteğe bağlı olarak sosisi öncesinden biraz kızartabilirsiniz zira burada 2-3 dakika yağda kızartmak sosisi büsbütün pişirmiyor.

Sosisli Kaşarlı Patates Kroket Tanımı Fotoğraflı Yapılışı