Taş ocağı istemeyen mahalleli Adalet Sarayı’na yürüdü

mudhaber

Aktif Üye
Edirne’nin Keşan ilçesi Aşağı Zaferiye ve Yeni Mahallelerini kapsayan alanda, daha evvel müsaade ve ruhsatları iptal edilen taş ocağının BOTAŞ tarafınca bir daha faal hale getirilmesine yansılar büyüyor. Mahalle sakinleri, taş ocağının kapatılmasıyla ilgili dilekçeyi mahkemeye vermek üzere ellerinde dövizlerle bugün Keşan Adalet Sarayı’na yürüdü.

Keşan’da Belkoop karşısında BOTAŞ tarafınca bir daha faaliyete geçirilen taş ocağının kapatılmasıyla ilgili olarak, Keşan Kent Etraf Ekoloji Platformu hazırladığı dava dilekçelerini bugün mahkemeye sundu.

20 YIL EVVEL MÜSAADE RUHSATI İPTAL EDİLMİŞ

Adliye Sarayı önünde toplanan mahalle sakinleri, “Mahallemizde taş ocağı istemiyoruz” pankartı açarak taş ocağını protesto etti.

Mevzuya ait açıklama yapan Keşan Kent Etraf Ekoloji Platform Sözcüsü Saliha Başlı, “Keşan Aşağı Zaferiye Mahallesi hudutları ortasında kalan ve Yeni Mahalledeki Bel Koop Meskenlerine 160 metre uzaklıkta bulunan eski taş ocakları 20 yıl evvel ‘yerleşim yeri ortasında kaldığı ve insan sıhhatine ziyan verdiği’ münasebetleri ile müsaade ve ruhsatları iptal edilmiş ve kapatılmışlardı. İşte bu taş ocakları bu gün BOTAŞ tarafınca hukuksuz bir biçimde bir daha etkin hale getirilmeye çalışılıyor” dedi.

“VALİLİK ANAYASAL HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALDI”

“Başta Keşan Yeni Mahalle sakinleri olmak üzere tüm Keşanlıların itirazına rağmen kelam konusu ocaktan taş alma devam ediyor” diyen Başlı, şu tabirleri kullandı:

* BOTAŞ, Keşan yerleşim alanı ortasında kalan ve Belkoop meskenlerine 160 metre aralıkta olan 83 dekar alanı kaplayan taş ocağı için beş yıllığına ruhsat almış. Proje Tanıtım Evrakı hazırlatmış.

* 2 Mart 2022 günü ÇED sürecinin başladığı ve 03 Mart günü de Edirne Valiliğinin ÇED Yönetmeliğine ters olan ÇED gerekli değil sonucu yayımlanmıştır. Edirne Valiliği bu sonucu ile bizlerin en doğal ve Anayasal hakkı olan itiraz etme haklarımızı ellerimizden almıştır.

“BELEDİYE LİDERİ ‘SAKINCASI YOKTUR’ KARŞILIĞI VERİYOR”

Başlı, şu biçimde konuştu:

* Tüm bu hukuksuzluklar yanında bizleri en epey üzen ise Sayın Belediye Liderimizin tutumudur. BOTAŞ’ın faal hale getirmeye çalıştığı ve Keşan Bel-Koop meskenlerine 160 metre uzaklıkta olan taş ocakları ile ilgili Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunduğu Proje Tanıtım Evrakı hakkında 2 Mart 2022 günü Keşan Belediye Başkanlığından görüş isteniyor ve Sayın Belediye Liderimiz tıpkı gün ortasında yani 2 Mart günü ekleriyle 180 sayfa olan Proje Tanıtım Evrakı hakkında ‘kurumumuzca sakınca yoktur’ yanıtı veriyor.

* halbuki ÇED Yönetmeliği 17. Hususuna nazaran Sayın Belediye Lideri 30 gün içerisinde yanıt verme hakkına sahiptir. Belediye Liderinin bu derece süratli karşılık vermesi bizleri yaralamıştır.

“PROJE TANITIM BELGESİNE KESİN OLARAK UYULMUYOR”

Projenin tanıtım evrakına uyulmadığına dikkat çeken Başlı, kelamlarını şu biçimde tamamladı;

* Şunu herkes fazlaca düzgün bilmelidir ki BOTAŞ’ın ruhsatı 5 yıllıktır. Proje Tanıtım Belgesinde 1 adet EKSKAVATÖR ( taş kırıcı) 1 adet doldurucu kepçe ve 3 adet kamyon ile işi yapacakları yazıyor.

* Son bir haftadır 4 adet EKSKAVATÖR (taş kırıcı) 10’un üzerinde kamyon ile Cumartesi Pazar demeden sabahın erken saatlerinde çalışmaya başlıyorlar.

* Proje Tanıtım Evrakındaki taahhütlerine daha başlangıçta uymamaktalar ve ÇED Yönetmeliğine bakılırsa çalışmanın durdurulması gerekmektedir.

“YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARININ VERİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

* Bu durum karşısında bizlerin yapabileceği tek şey Edirne Yönetim Mahkemesinde Edirne Valiliğinin vermiş olduğu ÇED Gerekli değildir sonucunın yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmaktır. Bizlerde bu gün onu yapıyoruz.

* Biraz daha sonra avukatımız ile birlikte dava evrakımızı Edirne Yönetim Mahkemesine iletilmek üzere içeriye teslim edeceğiz. Biz halkız ve Anayasa da 56. hususta tanımlanan pak ve sağlıklı bir etrafta yaşamak istiyoruz. Mahallemize Taş Ocağı istemiyoruz. Hayat hakkımıza ve ömür alanlarımıza sahip çıkıyoruz.