Türk Eğitim-Sen’in deklare ettiğı raporda çarpıcı sonuçlar: ‘Fırsat eşitsizliği her alanda’

celikci

Yeni Üye
Türk Eğitim-Sen Genel Lideri Talip Geylan, meslek basamakları imtihanına reaksiyon gösteren öğretmenleri “çapulcu” diyerek gaye alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına ait “O kelamının amacını aşan bir açıklama olduğunu düşünüyorum” derken imtihan yapılmaması ve yükselmede kıdem temel alınarak 10 yılını tamamlayanların uzman öğretmen, 20’yi tamamlayanların ise başöğretmen kabul edilmesi davetinde bulundu.

Geylan, sendikasının 1-12 Ağustos tarihleri içinde 11 bin 342 eğitimcinin iştirakiyle yaptığı “Eğitimde Fırsat Eşitliği” raporunu deklare etti. Öne çıkan datalar şu biçimde:

• Sınıfındaki öğrenci sayısı 20’nin altında olduğunu belirten öğretmenlerin oranı yüzde 14.1. Yüzde 35.3, sınıflarında 31-40; yüzde 6.2’si ise 41-50 içinde öğrenci olduğunu kaydetti.
  • Yüzde 33.2, okulunda özel eğitim sınıfı bulunmadığını kaydetti.
  • Yüzde 45.6, sınıfındaki öğrencilerin ailelerinin gelir durumunun düşük olduğu belirtti.
  • Yüzde 12.8, kız çocuklarının okullaşma oranının kısmen kâfi olduğunu, yüzde 5.4 ise yetersiz olduğunu belirtti.
  • Yüzde 71.8, okul bütçelerinin kâfi olmadığını kaydetti.
  • Yüzde 51.5, öğrencilerin harçlıklarının birbirinden farklı olduğunu, yüzde 40.2’si ise okulların aktifliğine öğrencilerin katılamadığını vurguladı.
  • Yüzde 69.9, okul formasının mecburî olmasının, fırsat eşitliğini saylayacağını belirtti.
  • Yüzde 73.1, öğretmenlerin tıpkı fırsatlara sahip olmadığına işaret ederken bu oran yönetici olmak için birebir fırsata sahip olmadığını düşünenler açısından yüzde 75 oldu.
  • Yüzde 63.7, öğretmenlik meslek basamaklarının fırsat eşitsizliğine niye olduğunu aktardı.
  • Yüzde 63.1, öğretmenlerin takımlı, kontratlı ve fiyatlı formunda ayrılmasının fırsat eşitsizliği yarattığını belirtti.
Okumaya devam et...