TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı iki yıl ortadan daha sonra bir daha açıldı

celikci

Yeni Üye
Pandemi daha sonrası hayata ve alıştığımız etkinliklere bir bir geri dönüyoruz, bunlardan biri de iki yıl boyunca özlediğimiz TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı. Her telden, her fikirden yayınevlerinin birbirinden çeşitli kitaplarını bir ortada bulmak kadar, okuduğumuz, sevdiğimiz müellifleri görmek, kitaplarını imzalatmak, tahminen fırsat bulup bir iki soru sorabilmek, katıldıkları panelleri izleyip açıklamalarını dinlemek okurun en büyük beklentisi.

39. İstanbul Kitap Fuarı, geçmiştekilerden farklı mı? Bir küme arkadaşımla birlikte geldiğim Beylikdüzü’ndeki binada, ne çabuk unutmuşuz, panel salonlarının yerlerini, kitapevlerinin stantlarını, şaşkın dolaşıyoruz. Kalabalık fakat geçmişteki kadar değil. Ekonomik kriz, iştirak fiyatları, hiç kuşkusuz burayı da vurmuş, iki salon dolu fakat evvelden daha epeyce yayınevi olmaz mıydı? Çok ilgi nazarann muharrirlerin imzasına ayrılan koca salon da boş üzere. İki müellifin önündeki kuyruklar, camları kıran eski kalabalık fanatik okurlarla kıyaslanmayacak üzere. Bunlar birinci günün izlenimleri hiç kuşkusuz.

PANELLER

Fuarın bu yılki teması Büyülü Gerçeklik. Buna uygun olarak Fuarın onur konuğu, müellif Nazlı Eray. Kitapevinin standında okurlarına kitaplarını imzalıyor. 16 yaşından beri yazdığı, Türk edebiyatının birinci büyülü gerçeklik temasını benimsemiş ve daima bunu yazmış, 74 kitabı olan bir muharrir olarak. Selamlaşıyoruz, az görüşmemize karşın hiç unutmuyor! bir daha fuarın temasını mevzu alan panele çıkmadan evvel süratli bir cins atıyor, tanıdık yazarlarla selamlaşıyorum. Cumhuriyet Kitapları, İrtibat, Doğan, Can, TİMAŞ, Alfa, Everest, İş Bankası, YKY, fuarın en büyük iştirakli yayıncıları. Ne kadar fazlaca kitap basılmış? Bir öteki salonda eğitim, okul ve çocuk kitapları, cıvıltılı bir kalabalık ağırlıyor.

Derneklerin olduğu kısmı de geziyorum. Burası fonksiyonunu yitirmiş gözüküyor. gorevlilerin haricinde kimse yok üzere. Bu yıl sanat fuarı da yok. halbuki fonksiyoneldi, özlüyorum.

NEDİR BU BÜYÜLÜ GERÇEKLİK?

Jüri üyeleri içinde 15 yıldır yer aldığım NDS Edebiyat Mükafatı kapsamında Mezunlar Derneği’nin düzenleyip konuk ettiği panelin konusu “Edebiyatta Büyülü Gerçeklik” ve konuşmacıları fuarın onur konuğu Nazlı Eray, Cumhuriyet gazetesinin eski müelliflerinden Mine Söğüt ve muharrir Hakan Bıçakçı. Moderatör ise Edebiyat Mükafatı Heyet Lideri muharrir Liz Behmoaras. Nazlı Eray, Cumhuriyet Kitap Eki’ndeki röportajında da detaylı anlattığı üzere, gerçekliğin üzerine bir tül attığını ve aslında yazdıklarının fantastik değil, gerçek olduğunu, bunun için tarihi detayları nasıl araştırdığını anlatıyor. Mine Söğüt, rahatsız etmek ve uyandırmak için yazdığını, kitaplarının gençler tarafınca sevilmesinden duyduğu memnunluğu lisana getiriyor. Gergedan’ı okurken nasıl zorlandığımı düşünüyorum! Gerçekler de bizi zorlamıyor mu? Hakan Bıçakçı, en az tanıdığım ve çabucak hayli ilgimi çeken bir muharrir, kendisini dinledikten daha sonra bütün kitaplarını okumaya hazırlanıyorum!

YAZARLARIN İŞİ

Tabii ki tıpkı anda değişik salonlarda bir epey aktiflik ve panel var. Hangisine yetişmeli. Müellifimiz Zeynep Oral da konuşmacı olarak birinden başkasına koşturuyor. Muharrirlerin hayatı, hele gazeteci yazarsa, yalnızca yazmakla bitmiyor. Yazmak kadar konuşmak da onların işi oluyor. Gerek kitaplarını gerek fikirlerini tanıtmak, anlatmak, okurlarıyla buluşmak için, değil Beylikdüzü’ne, Türkiye’nin her yerine yetişiyorlar. Bir müellifin başına gelebilecek en büyük felaket, imza gününde okur beklemektir, sizlere de onları yalnız bırakmamak kalıyor. Fuar sizi bekliyor.

Okumaya devam et...