Ukrayna’ya bağış konferansında AB’den 200 milyon euro ek insani yardım kelamı

BOTR

Yeni Üye
AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Polonya ve İsveç tarafınca Varşova’da düzenlenen konferansın açılışında konuşma yaptı.

Rusya’nın saldırısının başlamasından bu yana geçen 10 hafta ortasında Ukrayna’ya 4 milyar euro ekonomik ve mali yardımda bulunduklarını belirten von der Leyen, savaştan kaçarak AB ülkelerine giden Ukraynalılar için 3,5 milyar euroyu harekete geçirdiklerini söylemiş oldu.

Von der Leyen, üç hafta evvel Ukrayna ortasında yerlerinden olmuş şahıslar için 1,8 milyar euroluk yardım kelamı verdiklerini hatırlatarak, “Bu kâfi değil. Bu bağış konferansında taahhütleri başlatma önceliğini taşıyorum. bu biçimdece Ukrayna ortasında yerlerinden edilmiş bireyler için 200 milyon euro taahhüt etmekten memnunluk duyuyorum. Bunun daha fazlası da gelecek.” dedi.

Ukrayna idaresinin ülkenin bir daha inşası gayretlerine yardım edeceklerini de vurgulayan von der Leyen, “Bunun için yüz milyarlarca euro yatırımı başarabilirsek bu yalnızca ülkenin bir daha inşa edilmesini sağlamayacak, hem de Ukrayna’nın AB’ye giden yolunu da döşeyecek.” diye konuştu.

AB Kurulu Lideri Charles Michel de daha evvel Ukrayna için dayanışma fonu kurulmasına karar verildiğini hatırlatarak, Ukrayna’ya yardım yapılmasının ehemmiyetine işaret etti.

Ülkenin takviyeye gereksinimi olduğunun altını çizen Michel, birtakım raporlara bakılırsa devletin işler biçimde devam edebilmesi için ayda 5 milyar euro gerektiğini aktardı.

Michel, ülkenin bir daha inşası için çalışmaların da kısa müddette başlamasının değerine dikkat çekti ve AB’nin Ukrayna’ya dayanağını sürdüreceğini söylemiş oldu.