Vatandaştan, Nureddin Nebati’ye reaksiyon: Palavra söylemek bedava!

mudhaber

Aktif Üye
Her geçen gün artan hayat pahalılığı karşısında fiyatların düşmesi için sonuç veren net bir adım atmayan iktidar, sık sık fiyatların ve enflasyonun düşeceğine dair açıklamalar yapıyor.

Kamera: Sinan TUNÇ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de 14 Ocak’ta Bloomberg’e verdiği röportajda enflasyonun ocak ayında pik yapıp, akabinde düşüşe geçeceğini söylemişti.

Bakan Nebati, 3 Şubat’ta Japon basınına verdiği demeçte, enflasyonda doruğun yüzde 50 düzeylerinde olacağını ve nisan ayında görüleceğini açıklamıştı.

YAZDAN KIŞA DÖNDÜ!

Nebati, 16 Mart’ta yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantısında da enflasyondaki düşüş için bu kere yaz aylarını işaret etti.

Hafta başında ise “Aralık ayından itibaren bu ülkede her ay enflasyonun nasıl düştüğünü daima birlikte bakılırsaceğiz” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin tutarsız açıklamaları ekonomik krizle boğuşan vatandaşa hiç de inandırıcı gelmiyor.

İstanbul Bakırköy’de vatandaşa mikrofon uzattık, “Nureddin Nebati’nin açıklamalarını inandırıcı buluyor musunuz?” diye sorduk, işte aldığımız cevaplar:

GÖRECEĞİZ, 2023’E BİR ŞEY KALMADI

Şahin Karaoğlanoğlu:
Palavra söylemek ücretsiz kardeşim… 2023’ten daha sonra “2024’te düşecek” der. Her şey 2023’e bağlı ya… goreceğiz, 2023’e bir şey kalmadı. Peşkeş çektikleri kamu mallarını kamulaştırsınlar, bak iktisat nasıl düzeliyor. Özelleştirip satarsan, artırımların önüne geçemezsin, bu artırımlar devam eder.

HİÇBİRİNE İNANMIYORUZ

Mustafa Güney:
İnandırıcı değil. Bunların hepsi palavra; Hazine ve Maliye Bakanı’ndan tut, Cumhurbaşkanı’na, Sıhhat Bakanı’na kadar… Hangisine inanalım? İnanamıyoruz. İktisat düzelmez. 20 yıldır yönetiyorlar, 20 senede düzelmemiş, daha ne düzelecek?

Hülya Topal: hiç birine inanmıyoruz. Türkiye’yi bu hale getirdiler. Çok sayıda insan ekmek bulamıyor. Her şey ortada. Dedikleri her şey palavra. Daima palavra, dolan…

İNANÇ VEREN BİR İKTİDARIN GELMESİ LAZIM

Necmettin Dönmez:
Ben onların hiç bir şebir daha inanmıyorum. Enflasyonun düşmeyeceği aşikâr, maliyet enflasyonu yüksek. Ben zeytin üreticisiyim, gübre meblağlarına yüzde 400 artırım geldi. İşçiliğe, ilaca, hepsine artırım geldi. Dolar 18’e çıktı, sistem bozuldu.

“Ekonomistim” diyen bir AKP Genel Lideri var. Güzel ki “Ekonomistim” dedi, bir de olmasa Allah sonumuzu hayır etsin… Vatandaş konutuna ekmek götüremiyor. Ben bu sene gübre atamayacağım. İlaç da atamayacağım. Traktör meskenin önünde duruyor, mazot koyamıyorum. Ne olacak? Üretim düşecek. Seneye de ekemeyeceğim. Bunların gitmesi lazım. Piyasaya itimat veren bir iktidarın gelmesi lazım.

HERbiçimde İSTİHAREYE YATIYOR

Gürkan Erdönmez:
Asla inandırıcı bulmuyorum. Herbiçimde istihareye yatıyor, söylüyor. hiç bir şeyin düzeleceği yok. İktisat berbat bir durumda. Allah halkımıza acısın.

SÖYLEDİKLERİ HER ŞEYİN AKSİSİ ÇIKIYOR

Serap Karteper:
Hükümetten gelen hiç bir lafa inanmıyorum. Zira söylemiş oldukleri her şeyin aksisi çıkıyor.

Selçuk Cebeci: İnandırıcı bulmuyorum. Zira iktisadın gidişi, enflasyonun durumu, üretici enflasyonunun göklerde olması, bu lafların inandırıcı olması için imkan sağlamıyor.