Zeytin mitinginde protesto edilen Tokat: Bu, etraf şuuru değil linç teşebbüsü

mudhaber

Aktif Üye
Muğla’nın Milas ilçesinde Pazar günü düzenlenen ‘Zeytin Hayattır’ mitinginde konuşurken çevreciler ve köylülerin sırtlarını kürsüye dönerek protesto ettikleri Milas Belediye Lideri CHP’li Muhammet Tokat bugün yaptığı açıklamada “Bir zeytin mitingi yapıldı fakat TARİŞ ve Ziraat Odası yoktu. Bizim de içimize sinmemişti, en artta yürüdük. Bu etraf şuuru değil linç teşebbüsü, ömründe zeytin toplamayanlar reaksiyon gösteriyor” dedi.

Muğla’nın Milas ilçesinde Pazar günü Milas Kent Kurulu tarafınca düzenlenen ve etraf vilayet ve ilçelerden yaklaşık 2 bin çevreci ve köylünün katıldığı ‘Zeytin Hayattır’ mitinginde konuşma yaptığı sırada kürsüye yüzlerce kişinin sırtına dönerek protesto ettiği CHP’li Milas Belediye Lideri Muhammet Tokat, bugün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe binasında vatandaşlarla düzenlenen toplantıya katıldı.

“MİTİNGDE BİR TERBİYESİZLİK GERÇEKLEŞMİŞ”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve CHP Milas İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya parti binasına geçmedilk evvel birinci vakit içinderda Salı Pazarı esnafı ve alışveriş yapmaya gelen vatandaşlarla buluştu. Miting ile ilgili açıklamalarda bulunan Çetinkaya şu tabirleri kullandı:

* Milas’ta bir miting oldu. Milaslılar zeytin ve zeytinyağıyla geçimini sağlıyor. Bu mitingde bir terbiyesizlik gerçekleşmiş. Bu yapılan büsbütün planlı örgütlü bir çalışma. Niyeti öteki olan bir adım. Büsbütün belediyeyi maksat alan pankartlar nasıl o alana sokuldu? Birfazlaca soru var, kendileriyle görüşeceğiz.

* Bu durumun yanlış olduğunu söz eden de olmadı. Lider yatıştırmaya çalıştı. Bu iş liderin işi değildi. Kimse CHP üzerinden, CHP’den seçilmiş lideri vurmaya çalışmasın. Yapanlar yanıtını alacak.

* Bu hareketi yapanlar memleketle çiftçiyi düşünmüyor. Büsbütün provokatif bir aksiyondur. Kimse CHP’yi basamak olarak görmesin. CHP, Milas liderinin yanındadır.

“BU ETRAF ŞUURU DEĞİL, LİNÇ GİRİŞİMİ”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, bütün uğraşının Milas zeytinciliğinin gelişmesi üzerine olduğunu vurgulayarak, ömründe zeytin toplamamış olanlardan reaksiyon almasından dolayı üzüldüğünü belirtti. Tokat konuşmasında şu tabirleri kullandı:

* Ben bu biçimde bir şey olacağını biliyordum. Lakin konuşmacı olarak yazmışlardı. Geri adım atmadım ancak bekliyordum bunu. Bu etraf şuuru değil, bizim üzerinizden yapılan bir linç teşebbüsü. ömründe zeytin toplamamış, sıkmamış olanlardan reaksiyon aldık. Üzülerek izledim mana veremiyorum. Bir taraftan çalışanlar ’emekçi düşmanı’ diyor bir taraf ise ‘çevre katili’ olarak görüyor.

* İş berbata gidiyor. Herkes burnundan soluyor, karşısındakini dinlemiyor. Ben hiç kimseye çamur atmıyorum. Zira zeytin de güç de orman da bizim. Yalnızca maden değil yangın ve jeotermal projeleriyle de zeytin tehdit altında. Tuzabat’ı biz kurtardık, onlar yoktu.

* Orman yangınlarında oradaydık, onlar yoktu. Bir zeytin mitingi yapıldı lakin TARİŞ ve Ziraat Odası yoktu. Bizim de içimize sinmemişti, en geride yürüdük. Herkes bilsin bütün uğraşımız Milas zeytinciliğinin gelişmesi üzerinedir.