2023 Türkiyesi’nde ucuz ekmek kuyrukları son bulmuyor

mudhaber

Aktif Üye
Gelişmiş ülkeler bilimde, teknolojide, endüstride, sanatta, sporda son hız ilerlerken; Türkiye’de vatandaşlar ucuz besin kuyruklarında sıra bekliyor.

Vatandaşların çoğu ortasında bulunduğumuz durumun sorumlusu olarak 20 yıldır kesintisiz iktidarda olan AKP’nin uyguladığı siyasetleri görüyor.

Yurttaşlar kendilerini bir gün ucuz et, bir gün ucuz ekmek, bir gün ucuz bakliyet kuyruklarında bulur hale geldi. Ortadaki 3-5 liralık fark dahi dar gelirli için çok değerli.

Halk Ekmek büfeleri önünde yaz-kış, yağmur-çamur demeden insanların kimi vakit saatlerce sırada beklemesinin niçini de bu…

İstanbul’da fırınlarda 6 liraya satılan ekmek, Halk Ekmek’te 3 liraya satılıyor.

Biz de Okmeydanı’nda ekmek almaya gelen vatandaşlara mikrofon uzattık.

Hissedilen hava sıcaklığının 5 dereceye kadar düştüğü kış gününde, meskeninin tabanında fırın bulunmasına karşın yürüyüp büfeye gelen birden fazla yaşlı yurttaşlar, şu sözlerle isyan etti:

“SEBEP OLANLAR UTANSIN”

Ahmet Donat:
“Sebep olanlar utansın, yaşım 60 bu yaşımı bu biçimde hayal etmezdim. Fırında ekmek 6 lira burada 3 lira, günde 10 tane ekmek alıyorum. Halk ekmekten aldığım vakit günde 30 lira fark ediyor, olmayınca büyük bir para fakat olanlara fazlaca az… Konutumun yakınında fırın var fakat buraya geliyorum. Evvelce fırından alabiliyorduk. Yaklaşık 2-3 yıldır buradan alıyorum. Yetkililer bir deva bulsun artık, millet illallah etti.”

“78 YAŞIMDA EKMEK SIRASINDAYIM”

Çetin Coşkun Arda:
“Ekmek sırasındayız, her gün geliyoruz. 78 yaşımdayım ekmek sırasındayım, hayli makûs mahvoluyoruz… Buraya gelirken fırın var lakin fırında ekmek 6 lira burada 3 lira, yarı fiyatı. Bu yaşımı epey rahat hayal ederdim, emekliyim param yok. Bunlar gitsin artık…”

“AKLIMA HAYALİME GELMEZDİ ANCAK OLDU…”

Servet Çulha:
“Fırında ekmek 6 lira oldu, o yüzden buraya geliyoruz. Halk ekmek 3 lira yarı yarıya fark var, günlük 3 ekmek alıyorum 9 lira veriyorum. 80 yaşımdayım, ekmek kuyruğu bekleyeceğimi varsayım etmezdim, aklıma hayalime gelmezdi lakin maalesef oldu… Yöneticiler düşünsün, onların yanlışı. Bizim memleket tarım ülkesi lakin tarım bitti. Marketten 80 liraya alıyordum eti, artık 220-240 lira oldu. Evvelce her hafta 2-3 sefer et alıyorduk artık alamıyoruz.”

“GÖNÜL İSTER Kİ HER YERDE 3 LİRA OLSUN”

Levent Özdemir:
“Soğuk havada Halk Ekmek kuyruğunda olmamızın niçini hem fiyatının uygun olması birebir vakitte lezzetli ve kaliteli olması. Günde ortalama 4-5 ekmek alıyorum, bütçemi olumlu etkiliyor. Gönül ister ki hem fırınlarda birebir vakitte öbür yerlerde 3 lira olsun 2,5 lira olsun. Konutumuza daha yakın fırın var lakin 2-3 yıldır pas geçiyoruz, fiyatlardan dolayı.”

“OLAN BİZE OLUYOR, ÖLSEK TOPRAK YOK”

Ramazan Kaya:
“Ne yapacağımızı şaşırdık… Ne yaptık, ne ettik, şaştık. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. 10 tane fırının önünden geçip geldim… Fırınlarda ekmek 6 lira, gramajı da az. İki tane zümre var; biri devlet, biri esnaf… Halka vurdukça vuruyor. Bakalım Allah ne vakit canımızı alacak…”

“2 TANE ALIP 3 EKMEK PARASI VERİYORUM”

Mustafa Türkkan:
“Her gün 2 tane alıp, 3 tane ekmek parası veriyorum, bir tane de askıya vermiş oluyorum. Fırına vereceğime askıya veriyorum.”

“EKMEK KUYRUĞUNA GİRECEĞİMİ KESTİRİM ETMEZDİM”

İsmini vermek istemeyen vatandaş:
“Bir şeyin yanına varılacak üzere bir vaziyet yok kardeşim. fiyatların yanına varılacak üzere değil, ekmek 6 lira soğanın kilosu olmuş 14-15 lira… Her şey hayli kıymetli. Günlük kimi vakit 3, kimi vakit 4, kimi zamanse 5 ekmek alıyorum, pazara gidiyorum alacağım şeyleri alamıyorum. Kasaba gittim, ciğer alayım dedim, fiyatı çıkmış bilmem kaça… Soğuk havada ekmek kuyruğuna gireceğimi hiç düşünmezdim lakin işte giriyoruz, ne yapacağız… 2-3 yıldır halk ekmekten ekmek alıyorum.”