46 öğretim üyesinden ortak açıklama

mudhaber

Aktif Üye
Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, rektörü protesto nöbetlerini sürdürdü. Öte yandan 46 öğretim vazifelisi ortak açıklama yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Melih Bulu’nun rektörlüğe atanmasıyla başlattıkları, istifasının akabinde Naci İnci’nin bakılırsave getirilmesiyle devam ettirdikleri protesto nöbetlerini sürdürüyor.

Akademisyenler, protesto nöbetlerinin 317’ncisini bugün üniversitenin Güney Yerleşkesi’nde Üstün Ergüder Meydanı’nda gerçekleştirdi. Akademisyenler bir sefer daha cübbelerini giyerek rektörlük binasına sırt döndü.

46 ÖĞRETİM ÜYESİNDEN ORTAK AÇIKLAMA

Akademisyenler, taşıdıkları pankart ve dövizlerle, üniversitede üç fakülte dekanlarının vazifeden alınmaları hakkında son 40 yılda kurumun senato ya da idare konseyinde bakılırsav yapmış 46 öğretim üyesinin açıklamasına takviye verdi.

46 öğretim üyesinin açıklamasında, “İlgili fakülte mensuplarına danışılmadan, kurumu tanımayan ve kurumun tanımadığı üç öğretim üyesinin dekan olarak atanmalarını esefle karşılıyoruz. Üniversitemizin liyakat ve demokratik unsurlar çerçevesinde işleyen ve muvaffakiyetinin temeli olan kurumsal yapısının yıpratılmasına razı değiliz. Seçilmiş dekanlarımızın hukuksuzca bakılırsavden alınmasını kabul etmiyor, misyonlarına iade edilmelerini talep ediyoruz” tabirleri yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin gerçekleştirdiği nöbetin fotoğrafları, öğretim üyesi Can Candan’ın toplumsal medya hesabından paylaşıldı.