AKP’li belediyenin millet bahçesine yargı ‘dur’ dedi

mudhaber

Aktif Üye
Samsun Büyükşehir Belediyesi geçen yıl ocak ayının ikinci toplantısında İlkadım ve Canik ilçelerinde yapılması planlanan millet bahçeleri ile ilgili gündem unsuru görüşüldü.

İçinde Bandırma Vapuru, Doğu Park, Tenis Kulübü, Nuri Asan Tesisleri, eski hayvanat bahçesi, fuar alanı, Ömer Halisdemir Toplantı Salonu, Atatürk Kültür Merkezi, Dijital Gösterim Merkezi, Valilik binası ve parkların bulunduğu deniz kenarındaki geniş bir bölgeyi millet bahçesi yapmak için meclis sonucu aldı.

Meclis sonucunda kamu faydası olmadığını belirten Mimarlar Odası Samsun Şubesi, Samsun 3. Yönetim Mahkemesi’ne dava açarak yürütmenin durdurulmasını talep etti.

KAMU FAYDASI YOK

Mahkeme, imar planının kanunlara uygun olmadığını, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan görüş alınmadığını, kamu faydası bulunmayan teklifte gerekli araştırma ve tahlillerin yapılmadığı belirterek, “Hukuka karşıtlığı açık olan dava konusu sürecin uygulanması halinde telafisi güç ziyanlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanunun 27. hususu uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına” karar verdi.

Mimarlar Odası Samsun Şube Lideri Burak Şener, Lider Mustafa Demir’i mahkeme sonucuna uymaya davet ederek, “Hukuka alışılmamış olarak alındığı tespit edilen meclis sonucunın, evvelki yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarında olduğu üzere uydurma yeni meclis kararları ile bir daha gündeme getirilmeyeceğini temenni ediyorum. Samsun Büyükşehir Belediyesi idaresini, hukuka alışılmamış kararlarda onayı olan Büyükşehir Meclis üyelerini, hukuka hassaslığa, yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere, planlama ve şehircilik unsurlarına uygun kararlar üretmeye davet ediyoruz” diye konuştu.