Almanya’da güç şirketi Uniper kamulaştırıldı

BOTR

Yeni Üye
Alman hükümeti, Avrupa’yı saran güç krizi sürecinde arzı teminat altına almak için Finlandiya kamu şirketi Fortum’un çoğunluk payına sahip olduğu güç şirketi Uniper’i kamulaştırdı.

Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Alman hükümetinin güç şirketi Uniper’e 8 milyar euro sermaye aktarılacağı belirtilerek, hükümetin Fortum’un Uniper’deki yüzde 77,9’luk pay hissesinin pay başına 1,70 euro karşılığında alacağı aktarıldı.

Bakanlığın açıklamasında, sermaye artırımının ve pay alımının tamamlanmasının akabinde hükümetin Uniper’in yaklaşık yüzde 99’una sahip olacağı belirtilerek, bu biçimdece hane halkı ve şirketler için güç arzının teminat altına alınacağı vurgulandı.

Pahalı alıp ucuza satmak zorunda kalmıştı

Almanya’nın en büyük Rus gazı ithalatçısı pozisyonundaki Uniper, Rusya’dan kâfi ölçüde tedarik sağlayamayınca piyasalardan daha yüksek fiyatlardan aldığı gazı müşterilerine, kriz öncesi yapılan mutabakatlar kapsamında, fazlaca düşük fiyatlara satmak zorunda kalmış bu niçinle mali açıdan güç bir duruma düşmüştü.

Finlandiya kamu şirketi Fortum, güç şirketi Eon’dan Uniper’in yüzde 46,6’lık payını 2018’de satın almış ve akabinde kurtarma paketi görüşmelerine kadarki süreçte pay hissesini yüzde 77,9’a çıkarmıştı.

Alman personel sendikaları, Fortum’un Uniper’i satın almasına ve çoğunluk paylarına sahip bulunmasına karşı çıkarak, şirketin çıkarlarının çalışanların çıkarıyla uyuşmadığı nedeni öne sürülerek Berlin hükümetine şirketin çoğunluk paylarını geri alması için davette bulunmuştu.