Atatürk’ün kurduğu TED 95 yaşına bastı

mudhaber

Aktif Üye
Cumhuriyetimizin birinci senelerında alanında “Öncülük” yapacak kuruluşlar oluşturulmuş. Eğitim konusunda da tam 95 yıl evvel Türk Maarif Cemiyeti, bugünkü ismiyle Türk Eğitim Derneği (TED) kurulmuş. Birinci Meclis binasında oda verilmiş, daha sonra kalede bulunan Koçzade Hanı’nda bir odaya taşınmış. Derneğe kaynak olsun diye Basın İlan Kurumu’nun gelirleri Türk Maarif Cemiyeti’ne aktarılmış.

Ne yapmış bu cemiyet? On binlerce şahsa okuma yazma öğretmiş. O periyotta ülkemizde yalnızca İstanbul’da bir üniversite bulunuyordu. Öğrencilerin barınması için yurt yapmış. Hatay’ın ülkemize katılmasıyla bir arada cemiyete öğrenci yurdu açma vazifesi verilmiş. Uşak’ta tek olan Misyoner Lisesi kapatılınca çabucak onu cemiyet devralıyor.

BURS EŞİTTİR HAYAT

İsmet İnönü’nün başbakanlığı devrinde TED, kamu faydası olan dernek oluyor. TED, Merkez Bankası’nın da kurucu ortağı. O devir kendisine üç ana misyon verilmiş. TED Genel Lideri Selçuk Pehlivanoğlu bunları şu biçimde açıklıyor:

1- Milletimizin evlatları yabancı ülkelerin okullarına muhtaç edilmesin. Bu emelle yabancı lisanda eğitim veren ulusal okullar açılsın. Bugün 45 okulumuz, bir üniversitemiz var.

2- Maddi imkanı olmayan çocuklara takviye verilsin. Bu maksatla 40 binin üzerinde öğrenciye burslar verdik. Öncü çocuklar yetiştirmek için de burs veriyoruz. Diksiyon dersi dahil şahsi gelişim kurslarına da tabi tutuyoruz. Burs eşittir para değil, burs eşittir hayat. Kişisel hayatları, diğerlerini etkileyecek biçimde geliştiriyor, yetiştiriyoruz.

ZİHİNSEL SOYKIRIM

3- Eğitime taraf vermek. Bunu gururla söylüyorum ki eğitim alanında fikir kuruluşumuz olan TEDMEM’le dataya dayalı çalışma yapıyoruz. Eğitimdeki zihinsel soykırım olan ezberin kaldırılmasına, öğrencilerimizin okul haricinde kademelere geçiş imtihanlarını kazanmak için mahkum edildiği dershane sisteminin yok edilmesine, 21. yüzyılda altındaki kağıttan bedelsiz mühürlü diplomaya sahip değil, dünyada lider olacak, ülkeyi başkan yapacak kuşaklar olmaya adadık.

TED bununla da kalmıyor. Köy öğretmenlerine akademik, toplumsal ve ruhsal dayanak veriyor. Örneğin; Soma, Amasra üzere maden kazalarında hayatlarını kaybedenlerin çocuklarını da sahipsiz bırakmıyor.

KURULUŞ GÜNÜ

31 Ocak, TED’in 95’inci kuruluş yıldönümü. TED’i nasıl bilirsiniz? Akla gelen birinci cevap, “Kolej” olabilir. TED Genel Lideri Selçuk Pehlivanoğlu “Hayır” diyor ve şu açıklamayı yapıyor:

“elbet okullarımız bizim en kuvvetli kolumuz lakin size bizi özetlemek gerekirse anlatayım. Tarih 1928. Maarif Cemiyeti’ne, Cumhuriyet’in kuruluşuna, savaştan çıkmış bir milletin eğitim sevdasına bakmak gerek. Kurtuluş Savaşı sırasında cephede savaş sürerken, Maarif Kongresi’ni toplamış bir önderin eğitme ne derece değer verdiğini biliyoruz. Toprak meydanda kazanılır elbette fakat gelecek eğitimle kurulur. O günlerde ülkede yalnızca 72 ortaokul, 23 lise vardı. Hal bu biçimdeyken eğitimde bir gelecek projesi kurmak koşul olmuştu. İşte bu fikir ile TED, 1928 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet’i kuran takımların yol göstericiliğinde, uzun soluklu bir savaş daha sonrası ayağa kalmak için çabalayan bir ülkede, eğitime istikamet vermesi için kurulan sivil bir inisiyatiftir. Yani TED, Türkiye’nin eğitim alanındaki en esaslı sivil toplum kuruluşudur.

HAYAT=180 DAKİKA DEĞİL

Pehlivanoğlu “Bu kuruluş siyaset yapmaz” temel prensibinde yol aldıklarını belirtti ve şunları söylemiş oldu: 95 yılda yaklaşık 60 bini bulan bursiyerimiz, devlet okullarındaki öğrencilere yabancı lisan takviyesi veren projelerimiz, mesleğe yeni atanmış bayan köy öğretmenlerimize yönelik çalışmalarımız, ‘Öncelik Sıhhat Öncelik Okul’ diyerek salgın sürecinde bile yüz yüze eğitimin ehemmiyetine yaptığımız vurgu, yıllardır ‘Hayat=180 Dakika Değil” cümlesine dikkat çekerek ölçme değerlendirmenin okulu değerli hale getirmekle mümkün olduğunu söylemek ve çocukların testle tost ortasına sıkıştırılmaması için kampanyalar düzenlemek… İşte bir solukta anlattığım 95 yılın tecrübesiyle ortaya çıkan eserler.

ADALETLİ EĞİTİM

Genel Lider “Bizim misyonumuz, varlık sebebimiz bu ülkenin gençlerinin âlâ eğitim alabilmesidir. Bizim misyonumuz, varlık sebebimiz sivil bir inisiyatif olarak Türkiye geneline yayılmak, tüm çocuklara adaletli eğitim hakkı sunmaktır. Bizim nazaranvimiz, varlık sebebimiz bayrağına, toprağına, vatanına âşık gençler yetiştirmektir” diyor.

TED mezunlarıyla, öğrencileriyle koca bir aile olmuş ve daha da büyüyerek, tüm vilayetlere yayılma planıyla yoluna devam ediyor.