AYM, aksiyoncu öğrencilere ceza önbakılırsan kanun hususunu iptal etti

mudhaber

Aktif Üye
Anayasa Mahkemesi, Yükseköğretim Kanunu’nun öğrencilere uzaklaştırma ve okuldan atma cezalarını öngoren 54’üncü hususunu iptal etti. Yüksek Mahkeme, unsurda, “öğrencilik onur ve onuruna muhalif hakaret eden”, “boykot, işgal ve engelleme üzere aksiyonlara katılan”, “anarşik, ideolojik olaylara katılan” üzere sözlerin açık olmadığını kaydetti ve yasama ytesirinin devredilemezliğine alışılmamış olduğuna vurgu yaptı.

Anayasa Mahkemesi, Gaziantep Bölge Yönetim Mahkemesi’nin başvurusu üzerine Yükseköğretim Kanunu’nun 54. hususunun a bendini iptal etti.

İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı müracaat sonucunda özetle; itiraz konusu kuralda disiplin cezasını gerektiren aksiyonların soyut halde söz edildiğini, hangi harekete hangi disiplin cezasının uygulanacağının açık olmadığını belirterek, kurulan Anayasa’ya karşıt olduğunu savundu.

Ayrıca öğrencilerin disiplin hata ve cezalarına ait konuların kanunla düzenlenmesi gerektiği, bu mevzulara ait düzenleme yapma ytesirinin itiraz konusu kuralla yönetime bırakılmış olmasının yasallık prensibiyle bağdaşmadığı vurgulandı.

İdare Mahkemesi’nin iptalini istediği 54. Madde’nin a bendi şöyleki:

“Yükseköğretim kurumları ortasında yahut haricinde yükseköğretim öğrenciliği sıfatına onur ve erdemine karşıt harekette bulunan, öğrenme ve öğretme hürriyetini, direkt doğruya yahut dolaylı olarak kısıtlayan, kurumların sükûn huzur ve çalışma nizamını bozan, boykot, işgal ve engelleme üzere aksiyonlara katılan, bunları teşvik ve tahrik eden, yükseköğretim mensuplarının gurur ve haysiyetine yahut şahıslarına tecavüz eden yahut hürmet dışı davranışlarda bulunan ve anarşik yahut ideolojik olaylara katılan yahut bu olayları tahrik ve teşvik eden öğrencilere; hareket öbür bir kabahati oluştursa bile ayrıyeten uyarma, kınama, bir haftadan bir aya kadar yahut bir yahut iki yarıyıl için kurumdan uzaklaştırma yahut yükseköğretim kurumundan çıkarma cezaları verilir. ”

“İDAREYE VERİLEN YETKİNİN ÇERÇEVESİ ÇİZİLMEMİŞ”

Anayasa Mahkemesi, yaptığı incelemede şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

İlgililerin hangi somut fiil ve olguya hangi hukukî yaptırımın yahut kararın uygulanacağını makul bir açıklık ve mutlaka öngorebilmelerine yasal çerçevede imkan tanıyacak biçimde belliliğe sahip olmayan düzenlemelerle yönetime verilen yetkinin çerçevesinin çizildiği söylenemez.

Bu prestijle kural bellilik ve yasama ytesirinin devredilemezliği unsurlarıyla bağdaşmamaktadır. Açıklanan niçinlerle kural, Anayasa’nın 2. ve 7. unsurlarına karşıttır. İptali gerekir.

HÜKÜM: UNSURUN İPTALİNE

Anayasa Mahkemesi sonuçta kurduğu külümde Yükseköğretim Kanunu 54. hususunun a bendinin Anayasa’ya karşıt olduğuna ve iptaline karar verdi.