Bakan yardımcısından ‘dımdızlak’ itirafı

mudhaber

Aktif Üye
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Erdem Kalaycı, Kanadalı Alamos firmasının Kaz Dağları’nda 5 yılda kademe kademe keseceği ağacı bir anda kesip doğayı ‘dımdızlak’ bıraktığını bu niçinle madenciliğe karşı olumsuz algının daha da artmasına yol açtığını söylemiş oldu.

Maden arama ve çıkarma sırasında bozulan tabiatın bir daha eski haline döndürülmesini sağlayacak biçimde maddelerde gereğince zorlayıcı ve bağlayıcı karar bulunmadığını belirten Kalaycı, birtakım maden alanlarında süreçler bittikten daha sonra oluşan olumsuz manzaraların bu yüzden meydana geldiğini aktardı. Türkiye Madenciler Derneği tarafınca düzenlenen 2’nci Maden Kurtarma Müsabakası öncesinde gazetecilerle sohbet eden Prof. Kalaycı, madenlerin ülkeler için hazine bedeli taşıdığını, maden olmadan insan hayatının sürdürülemeyeceğini tabir etti.

HEKİMLERE BENZİYOR

Kalaycı, madenler konusunda toplumda oluşan olumsuz algının bilakis döndürülmesi için efor harcadıklarını kaydederek, “Ameliyat sırasında ortaya güzel olmayan imajlar çıkıyor. daha sonra etraf toparlanıyor, hasta eski sıhhatine kavuşuyor. Madenciler de evvel ortalığı biraz bozuyor, daha sonra düzeltiyor” dedi.

‘Kaza olmasın’ diye dua ediyorum

Soma’da 301 emekçinin hayatını kaybettiği maden kazası için, “Anladığım kadarıyla orada üretim için daima gaza basıldığı için feci olay yaşanmış” yorumunu yapan Güç ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Onur Kalaycı, “Benim dönemimde maden kazası olmasın diye dua ediyorum” dedi. Kalaycı, “Kaza yaşanmaması için maden alanlarını tertipli olarak denetliyoruz. İlgili arkadaşlarıma, ‘Bana şu kadar üretim yaptık demeyin, tedbirleri söyleyin, kontrolleri söyleyin’ diyorum” açıklamasında bulundu.