Berkin Elvan’ın anne ve babası cumhurbaşkanına hakaretten hakim karşısında

mudhaber

Aktif Üye
2013’te Okmeydanı’nda çıkan olaylarda başına gaz kapsülü isabet etmesi daha sonrası hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ile babası Sami Elvan, cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.

Seyahat Parkı hareketlerine ait Okmeydanı’nda çıkan olaylarda 16 Haziran 2013’te başına gaz kapsülü isabet eden 14 yaşındaki Berkin Elvan, 269 gün daha sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Polislerin yargılandığı dava daha sonrası yaptıkları iki farklı basın açıklamasındaki kelamları niçiniyle anne Gülsüm Elvan ve baba Sami Elvan, cumhurbaşkanına hakaret cürmünden 8 yıl 8’er ay mahpus istemiyle hakim karşısına çıktı.

CHP’Lİ TANRIKULU DA KATILDI

İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Gülsüm Elvan ve Sami Elvan ile şikayetçi Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı hazır bulundu. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da duruşmaya geldi.

Sami Elvan savunmasında, “hiç bir hakaret kastım yoktur. Gayem söylenen kelamlara karşılık vermektir. Hatasızım. Beraatimi istiyorum” dedi. Gülsüm Elvan ise “Benim çocuğum 14 yaşında bir çocuktu. Terörist olması kelam konusu olamaz. Bize ‘terörist’ denildiği için buna reaksiyon olarak kelamları söylemiş oldum. Hakaret kastım yoktur. Hatasızım. Beraatimi istiyorum” diye konuştu.

“ŞİKAYETİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ela Ezgi Yelmen, şikayetlerinin devam ettiğini belirtti. Duruşma, basın açıklamasına ait manzaraların tahlilinin yapılması için uzmana verilmesine karar verilerek ertelendi. (DHA)