Biden’dan enflasyon açıklaması

BOTR

Yeni Üye
Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, iktisada ait açıklamalarda bulundu.

Amerikalı ailelerin enflasyondan ziyan gördüğünün farkında olduğunu vurgulayan Biden, “Enflasyonu hayli ciddiye alıyorum ve bu benim iç siyaset önceliğim.” dedi.

Biden, enflasyonun niçinleri olarak salgın ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’da başlatmış olduğu savaşı göstererek enflasyona katkıda bulunan bu iki ana ögenin tabiatının global olduğunu kaydetti. Lider Biden, “Bu niçinle dünyanın her yerindeki ülkelerde tarihi enflasyon oranları görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyonla çaba için aldıkları tedbirlere işaret eden Biden, ABD’nin enflasyonun üstesinden gelmek için kuvvetli bir pozisyonda bulunduğunun altını çizdi.

Biden, ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyonla uğraştaki rolüne atıfta bulunarak “Şu anda en büyük ekonomik meselemizin enflasyon olduğunu düşünüyorum ve onların da o denli düşündüğüne inanıyorum.” dedi. Biden, Fed’in “işini yapacağından emin olduğunu” lisana getirdi.

Enflasyona katkıda bulunan yüksek güç meblağlarına dikkat çeken Biden, ülkede petrol ve gaz üretiminin rekor düzeylere yaklaştığını, petrolün ortalama varil fiyatının hafta boyunca yatay bir seyir izlediğini fakat akaryakıt fiyatlarının artmaya devam ettiğini aktardı.

Biden, Cumhuriyetçileri, biroldukca suçlamada bulunmalarına karşın güç krizine yönelik tek bir tahlil sunmamaları konusunda eleştirdi.

İktisat siyasetlerini savundu

Biden, bir gazetecinin “Enflasyonun sorumlusu olarak siyasetlerinizi görüyor musunuz?” sorusuna, “Şu anda biz iktidardayız evet fakat Senatoda istikrar 50’ye 50. Rastgele bir sonucun onaylanması için en az 60 senatörün takviyesine gereksinimimiz var ve bu da güç oluyor.” karşılığını verdi.

Gazetecinin sorusunu yenidenlaması üzerine Biden, “Bizim politikalarımız ziyan verici değil yardım edici.” dedi.

Biden, Florida Senatörü Rick Scott’ın kendisini istifaya davet etmesinin anımsatılması üzerine “Sanırım bu adamın birtakım sorunları var.” yorumunu yaptı.

Biden idaresi, Çin’e uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılması konusunu görüşüyor

Enflasyonla gayret için ABD’nin eski Lideri Donald Trump devrinde Çin’e yönelik uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılıp kaldırılmayacağının sorusuna Biden, “Bu mevzuyu görüşüyoruz çabucak hemen net bir karar vermedik.” cevabını verdi.

Biden, ülkedeki akaryakıt fiyatlarının sorumlusu olarak gördüğü Rusya’dan Avrupa ülkelerinin petrol alımını durdurmak için de var gücüyle savaştığını kaydetti.

Bir gazetecinin, “Sayın Lider, 1 yıl evvel ülkedeki enflasyonun süreksiz olduğunu söylüyordunuz lakin durum o denli değil. Enflasyonun ne vakit düşeceğini düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Biden, “Bu hususta bir varsayımım yok. Kimi ekonomistler, bu yıl sonu düşeceğini, kimileri ise gelecek yıl da artacağını söylüyor. Ne vakit düşer bilmiyorum lakin biz elimizden geleni yapıyoruz.” sözünü kullandı.