“Dijital dönüşüm kusur oranını en aza indiriyor”

BOTR

Yeni Üye
İş dünyası süratle dijitalleşiyor. Dijital dönüşüm artık bir gereklilik değil, mecburilik. Bloomberg HT ekranlarındaki, iş dünyasındaki dijital dönüşümün nabzını tutan ‘Dijital Strateji’ programının bu haftaki konukları Arete Genel Müdürü Erhan Tavman ve Şölen Çikolata İdare Konseyi Üyesi Ali Doğan oldu. Dijital dönüşümün iş süreçlerindeki tesirini değerlendirirken, projelerinin çıktılarını izleyicilerle paylaştılar.

Hızlı tüketim eserleri ve kontaklı olduğu bölümlerdeki dijital dönüşümün ehemmiyetine dikkat çeken Arete Genel Müdürü Erhan Tavman, dijital dönüşümün gerekliliğini şu sözlerle aktardı: “Rekabetin ağır olarak görüldüğü süratli tüketim bölümünde pazar hissesini koruyabilmenin gerekliliklerinin birinci sırasında hakikat durum alabilmek, müşteri gereksinimlerine süratlice karşılık verebilmek ve onlara en güzel hizmeti sunabilmek geliyor. Son devirde yaşanan ekonomik, toplumsal, teknolojik gelişmeler ve değişiklikleri, hem dünyada tıpkı vakitte Türkiye’deki süratli tüketim eserleri bölümündeki ivmeyi epey etkilemesiyle birlikte dijital dönüşüm muhtaçlığına da yol açtı.”

“SAP yalnızca şu an için değil, gelecekteki riskleri öngörmek için de tahliller sunuyor”

SAP’nin Gold Partneri Arete’nin Genel Müdürü Erhan Tavman, şu ayrıntıları paylaştı: “Hızlı tüketim mamüllerinin temaslı olduğu tüm kesimler, bilhassa de eserin son tüketiciye ulaşma kademesindeki tedarik zinciri ve lojistikte sürecin eksiksiz tamamlanması fazlaca kıymetli. Bu süreç boyunca görüyoruz ki pandemi devrinde dönüşüme adım atmamış şirketler büyük sorunlar yaşadı. SAP bu noktada yalnızca şu an değil, gelecekte de şirketlerin karşılaşabilecekleri zorlukları aşmaları için birfazlaca tahlil sunuyor. Biz de SAP’nin bir epey eserini kullanarak kurumların risklerini azaltmalarına, sürat kazanmalarına ve bu riskleri öngorerek hazırlıklanmalarına yardımcı oluyoruz. Hizmet verdiğimiz şirketler içinde da SAP’nin akıllı ERP tahlili S4/HANA, en çok tercih edilen eser oluyor” dedi.

“Şölen Çikolata 120’den çok ülkeye ihracat yapıyor”

Yıllık 330 bin ton kapasiteleri bulunduğunu belirten Şölen Çikolata İdare Konseyi Üyesi Ali Doğan, dijitalleşmenin ehemmiyetine şu sözlerle dikkat çekti: “Şölen Çikolata olarak dünyada çikolatanın merkezi olarak sayılan Belçika’dan Japonya’ya, Güney Amerika’dan Maldivler’e kadar 120’den çok ülkeye ihracat yapıyoruz. bu biçimdesine karmaşık bir işi yönetebilmek ise eski teknolojilerle mümkün değil. Rekabet, maliyet, müşteri beklentileri, kalite, besin hijyeni ve güvenliğini yönetmek için çok yüksek bir teknolojiye gereksinim var. 2007’den bu yana SAP tahlilleri kullanan bir şirket olarak, teknolojiyi evvelandirerek büyüyoruz. Günümüzde ise Arete ile bir arada yaptığımız projeyle hem daha büyük bir potansiyele ulaştık, birebir vakitte iş süreçlerimizdeki güzelleştirmelerle verimliliğimizi ve maliyet idaremizi güçlendirdik. Bu süreçlerin tasarımı âlâ yapılırsa, yanılgı oranını en aza indirmek mümkün”