Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır, doğalgaz yardımı kimler alacak?

mudhaber

Aktif Üye
Doğal Gaz Tüketim Dayanağı kapsamında kış devrine ait müracaat başladı. Doğalgaz yardımı için evvelki devir müracaat yapamayan kiracılar da artık müracaatta bulunabilecek. Doğalgaz yardımı başvurusu e-Devlet üzerinden ‘Sosyal Yardım Müracaat Hizmeti’ ekranından gerçekleştiriliyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, gereksinim sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Takviyesi kapsamında kış devrine ait müracaatların başladığını belirterek, “Önceki devrimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da takviye kapsamına aldık.” tabirini kullandı.

DOĞALGAZ TÜKETİM TAKVİYESİ BAŞVURUSU BAŞLADI

Yanık, 3 milyar lira bütçe ile hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği’ne ait yazılı açıklama yaptı.

Mart ve nisanı kapsayan birinci periyoda ait ödemelerin yapıldığını belirten Yanık, 331 bini aşkın haneye toplamda 114,2 milyon lira takviye verdiklerini hatırlattı.

Doğal Gaz Tüketim Takviyesi programı kapsamında müracaatların e-Devlet üzerinden sürdüğünü bildiren Yanık, “Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden Bakanlığımızca sunulan ‘Sosyal Yardım Müracaat Hizmeti’ ekranından gerekli ayrıntıları doldurarak müracaat yapabilecek. Bu kapsamda halihazırda doğal gaz arzı sağlanan yerleşim yerlerinde ikamet eden ve hanesinde mesken tipi doğal gaz aboneliği bulunan vatandaşlarımıza bu takviyemizi sunacağız.” sözlerini kullandı.

DOĞALGAZ TAKVİYESİ MÜRACAAT EKRANI

DOĞALGAZ TÜKETİM DAYANAĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğalgaz dayanağından yararlanmak isteyen bireyler, e-Devlet üzerinden yahut Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunabilecek.

KİRACILAR DA YARARLANABİLECEK

Doğal Gaz Tüketim Takviyesi programından daha fazla hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler de yaptıklarını belirten Bakan Yanık, şunları kaydetti:

“İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği’nde kış devrine ait müracaatlar başladı. Evvelki devrimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da takviye kapsamına aldık. Bu doğrultuda müracaat kaideleri uygun olan mesken sahibi yahut kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız dayanaktan yararlanabilecek.”

Bakan Yanık, Doğal Gaz Tüketim Desteği’ni ısıl harita baz alınarak iki devirlik belirlediklerini ve meblağın yıllık 450 lira ile 1150 lira içinde değişeceğini hatırlattı.

Desteği hem faturalı tıpkı vakitte ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceklerini aktaran Yanık, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet’ten yaptıkları müracaatları onaylandıktan daha sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek dayanaktan yararlanabilecek. Başka yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise takviye ölçüsü kartlarına yansıtılacak.” bilgisini verdi.

KRONİK HASTALARA YÜZDE 5 EK ÖDEME YAPILACAK

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara yahut hayatlarını aygıta bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını bildiren Yanık, “Vatandaşlarımızın başvurusu sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz dayanak fiyatına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız.” tabirlerini kullandı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca hayata geçirilen “Doğalgaz Tüketim Desteği” programından hanelerin faydalanabilmesi için müracaat sahibinin Türk vatandaşı olması, e-Devlet Kapısı üzerinden dayanak programına müracaatta bulunması, doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması, ikamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması, ödenecek faturasının mesken abone kümesine ilişkin olması ve hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği sonucu verilmesi kaideleri aranıyor. AA