Dünya savaşından geçim savaşına

mudhaber

Aktif Üye
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP periyodunda yaşanan ekonomik kriz ve uzayıp giden et-ekmek kuyruklarını unutturmak için 70-80 yıl öncesine gidip CHP’ye çattı. Erdoğan’ın canlı yayında, 1946’ya ilişkin ekmek karnesini örnek gösterdi. Karnenin 2. Dünya savaşına girmediği biçimde savaşın külfetlerini yakından hisseden Türkiye’de un tüketiminin denetim altına alınması için 1942 ile 1946 senelerında uygulandığını hatırlatan CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel “Erdoğan, seçim yaklaştıkça eski defterleri karıştırmaya, palavraya, küfre ve hakarete sarılmaya başladı” dedi. Özel şunları kaydetti:

Özgür Özel

SENİN DEVRİNE DÖNELİM

– Geçenlerde bir yayında eline 1946 tarihindeki olduğu belirtilen bir ekmek karnesi alıp sallıyor. Türkiye o senelerda kaybedeceği savaşa girmemek için elinden geleni yaptı, fakat önlem olarak büyük bir orduyu hazır tuttu. Yaklaşık 1 milyon kişilik ordunun hazır tutulması, yetişkin adamların askere alınması hem iş gücünde önemli düşüşe birebir vakitte tarım üretiminde yüzde 50’ye yakın düşüşe yol açtı. Karne bu şartlarda ortaya çıktı. İsmet Paşa’ya bir çocuk, ‘Bizi ekmeksiz bıraktın’ der, İsmet Paşa da ‘Ben sizi ekmeksiz bıraktım lakin babasız bırakmadım’ der. Daha sen bunu anlayamamışsın çıkmışsın elinde karne

– Bir de dönelim senin periyoduna bakalım. Gece yarıları akaryakıta artırım gelecek diye akaryakıt kuyrukları… EYT’li olacağım diye vatandaşın SGK önündeki kuyrukları… İŞKUR’un önünde işsizler ordusu kuyrukları… Ucuz ekmek kuyrukları… Ucuz yağ kuyrukları… Sabahın köründe dondurucu soğukta ucuz et kuyrukları… Her yerde, her köşe başında bir ümit kuyruğu yarattın sen. Dön dolaş kuyruklu palavralarla milletin başını karıştırıp iktidara tutunmaya çalışıyorsun. Millet senin bu başarısız iktisat idaresine, yanlış tercihlerin kararında sürüklendikleri ekonomik felakete 14 Mayıs’ta ‘yeter’ diyecek.