Düzenlemelerle rekabet sağlanır

mudhaber

Aktif Üye
2022 yılın birinci 6 ayında yüzde 116’lık artışla 348 milyar TL büyüklüğe ulaşan e-ticaret hacminin, yılı 700 milyar TL ile kapatması bekleniyor. Bölüm temsilcileri, 2023 sonunda ise yüzde 60 büyüme ile 1.2 trilyon TL’lik süreç hacmi hedefliyor. Türkiye’de süratle büyüyen internet üzerinden alışveriş için yeni bir düzenleme yapıldı. E-ticaret yasası olarak da bilenen düzenleme 1 Ocak 2023’ten itibaren devreye girerken, bu yasa ile pazar yeri olarak isimlendirilen e-ticaret platformlarının çalışma asılları baştan kurgulandı. Husus hakkında SÖZCÜ’ye açıklamalarda bulunan Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Jean Monnet Kürsüsü Lideri Dr. Zeynep Ayata, bu biçimde bir düzenlemeye muhtaçlık olduğunu, artıları ve eksileri bulunmasına karşın rekabeti düzenleyeceğini söylemiş oldu.

Dr. Zeynep Ayata

YATIRIMLAR DEVAM ETMELİ

Değişken bir piyasa olduğunu anlatan Ayata, düzenlemelerle dalda ve platformlarda büyümenin, yatırımın ve inovasyonun önüne geçilmemesi gerektiğini vurguladı. Ayata, “Önümüzdeki süreçte, bu kanunda izlenmesi gereken şu; Yasa yürürlüğe girdiğinden daha sonra kesim nasıl etkileniyor? Yatırımlar sürecek mi, azalacak mı? Dikey büyüme mi, yatay mı? Tesirleri gözlemleyip önümüzdeki 6 ayda, bir yılda yeni düzenlemeye gidilmesi gerekecek. İkincil mevzuata fazlaca iş düşecek. Burada adımların atılmasına epeyce değer veriyorum. Yönetmelik ve bildirileri de görmemiz lazım kanunun nasıl işleyeceği konusunda” dedi.

Murat Kadir Gül

Güven oluşturması gerekiyor

Dünyada dijitalleşmenin daha fazla yer edineceğini söyleyen Haibrag CEO’su Murat Kadir Gül, “yaşamımızın her alanı dijitalleşiyor. Bugün eskilerin mahalle bakkalı şayet olmazsa olmaz ise bugün e-ticaret de tıpkı duruma gidiyor. E-ticaret yapmayan firmalar ayakta kalamayacak. Çağa ayak uyduran devam edecek, değişime direnenler oyun haricinde kalacak” dedi. Yeni e-ticaret yasası ile birlikte rekabetin sağlanacağını tabir eden Gül, “Pazaryeri firmalarına daha fazla inanç duyulacaktır. İnsanların başında itimat olması lazım. E-ticaretteki açıkları daha fazlaca itimat altına alacağını düşünüyorum” sözlerini kullandı.