Enflasyon evvel ciroları daha sonra maliyetleri şişirdi

mudhaber

Aktif Üye
Gıda enflasyonu ile dünyada doruklara oynayan Türkiye, yılın son iki ayında minimum fiyat ile baz etkisinin enflasyon üzerinde yaratacağı tesire odaklandı. Fiyat artışları ve yüksek enflasyon tartışmalarında öne çıkan perakende dalı için yeni ve sıkı kontrol açıklamaları gelirken, bölüm temsilcileri ise cirolarla birlikte maliyetlerde de büyük artış yaşandığına, fiyat artışlarının tedarik kısmından başladığına dikkat çekti. Perakende dalının enflasyondan “nefret ettiğini” kaydeden Carrefoursa CEO’su Kutay Kartallıoğlu, “Enflasyon perakendecilerin nefret ettiği bir şeydir. Kim her gün reyonda etiket değiştirmek ister? Bu dayanılmaz bir iş gücü ve randıman kaybı. Enflasyon ciroları yapay olarak şişirir ancak çabucak akabinde masrafları da şişirir.

REYONA YANSIYOR

Bu mağazamızda kiralar nerden nereye geldi. Enflasyonun bir perakendeciye kazandırdığı hiç bir şey yok” açıklamasını yaptı. Şirket olarak alım fiyatları değişmeden eserlere artırım yapmadıklarını ve tüm kontrollere de açık olduklarını anlatan Kartallıoğlu, “Benim aldığı fiyatım değişmeden ben reyondaki fiyata dokundurtmam. Burada veremeyeceğimiz hiç bir hesap yok fakat vakit zaman bu tartışmalar alevleniyor. Biz aslına bakarsanız halka açık bir şirketiz denetlenmekten de şikayetçi değiliz. Bin kontrolden geçtik biz bu sene başından beri” dedi.

Balık için 30 milyon TL’lik yatırım

Düzenlenen basın toplantısı ile bilhassa balık alanında yaptıkları yatırımlara da değinen Kutay Kartallıoğlu, “Bugüne kadar yaptığımız 30 milyon TL’lik yatırım ve bu alandaki 400 uzman çalışanımızın katkısıyla fazlaca uygun bir dönem geçiyoruz. Geçtiğimiz yıla oranla bu alanda büyümemiz bu yıl yüzde 120’yi aştı. Balıkta 2022’yi 1 milyar TL ciro ve 12 bin ton satış ile kapamayı hedefliyoruz” dedi.

Satışların yüzde 40’ı promosyonlu

Enerjide maliyet artışlarının ünite olarak yüzde 200’e ulaştığını kaydeden Kutay Kartallıoğlu, satışlarının yüzde 40’ının promosyonlu eserlerden oluştuğunu lisana getirdi. Kartallıoğlu, taban fiyata ait ise “Alım gücü eski düzeyine getirilmeli. İnsanların enflasyona ezdirilmemesi, sepetine giren eser adedinin fazla aşağı inmemesi sağlanmalı” dedi.