Erdoğan: Türkiye, sporda başarılarla dolu bir gelecek vadediyor

mudhaber

Aktif Üye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizler çalışıp evlatlarımızın önünde yeni kapılar açtıkça, sporun tüm branşlarında mahzurları ortadan kaldırdıkça ülkemizin gençleri de o kapılardan koşarak yarınlara yürüyorlar. 81 vilayetimizde devam eden yatırımlarla Türkiye, sporda hayli daha aydınlık başarılarla dolu bir gelecek ve potansiyel vadediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da atletlerle bir ortaya geldiği ‘Sporun Yıldızları İftar Programı’nda konuştu. Erdoğan, bugün Türk sportmenlerin muhatapları nezdinde hem hürmet duyulan tıpkı vakitte çekinilen çetin rakip olarak görülen bir pozisyona ulaştıklarına dikkat çekerek, şunları söylemiş oldu;

*Son bir yılda katıldığımız milletlerarası karşılaşmaların sonuçlarıne bakmak bile Türk sporunun kat ettiği arayı görmek için kafidir. Tokyo 2020 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarını asla unutulmayacak anılarla spor tarihimize altın harflerle kazınan başarılarla taçlandırdık.

*Her iki spor aktifliğine de tarihimizin en yüksek atlet sayısıyla katılma başarısı gösterdik. Dünyadan 20 bine yakın atletin iştirak ettiği bu tertipte Türk sportmenler toplam 28 madalya kazanarak milletimizin iftihar kaynağı oldu.

*Özellikle ülkemizin orman yangınları ve sel felaketleriyle gayret ettiği sıkıntı bir periyotta Tokyo’dan gelen hoş haberlerle teselli bulduk. Olimpiyatlarda yakalanan ivmenin Avrupa Şampiyonası ve öbür memleketler arası spor karşılaşmalarında da devam ettirildiğini görüyoruz.

*Geçen ay Macaristan’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda atletlerimiz isimlerini bir defa daha altın harflerle tarihe yazdırdılar. Türk sporunu muvaffakiyetten muvaffakiyete koşturan tüm kardeşlerime, sıhhat takımından çalıştırıcısına, federasyonundan spor kulüplerine kadar herkese teşekkür ediyorum.

“BÜYÜK MEMNUNLUK DUYUYORUM”

Erdoğan, 1 yıl evvel vefat eden Türkiye Karate Federasyonu Lideri Esat Delihasan’ı vefat yıl dönümünde anarak, “İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri olduğum periyotta Büyükşehir Belediyespor’un bir karateci olarak atletiydi. Oradan gelen sevgimle ayrıyeten muhabbetim fazlaca daha farklıydı. çabucak sonrasında antrenör olarak bu yola devam etti. Karatecilerimizin merhum Esat Liderin emanetine, mirasına sahip çıktıklarını görmekten ayrıyeten büyük memnunluk duyuyorum” sözlerini kullandı.

“MODERN TESİSLER ANADOLU’NUN DÖRT BİR YANINA YAYILDI”

Erdoğan, spordaki muvaffakiyetlerin rastlantısal olmadığına vurgu yaparak, kelamlarını şu biçimde sürdürdü;

*Elde ettiğimiz her bir başarımızın, kazandığımız her bir madalyanın gerisinde sabırla, fedakarlıkla, alın teriyle dokunan güçlü bir müddetç vardır.

*Bu başarıda sizlerin ve hocalarınızın emekleri yanında devletimizin verdiği dayanak ve teşviklerin de epeyce kıymetli katkısı bulunuyor. Sporda tesisleşme ihtilali, tüm branşları kapsayan alt yapı yatırımları ve sportmen yetiştirme programları bugün geldiğimiz düzeyin yapı taşlarıdır.

*Kaynakların verimli kullanması, gereksinimlerin hakikat tespiti ve uyum başarıyı ortaya çıkaran temel bileşenlerdir. Gittiğimiz her bir ilimiz yahut ilçemizde son 20 yılda spora yaptığımız yatırımların örneklerini görmekten memnuniyet duyuyoruz.

*Eskiden yalnızca bir kaç kentimize mahsus olan büyük kapasiteli çağdaş statlar, kapalı spor salonları, yüzme havuzları, kayak pistleri bugün Anadolu’nun dört bir yanına yayılmış durumdadır.

“SİZLERE İNANIYORUM, GÜVENİYORUM”

Erdoğan, bakanlık, belediyeler, valilikle, kulüpler el ele vererek bu doğrultuda seferberlik ruhuyla çalıştıklarına işaret ederek şunları söylemiş oldu;

*Bizler çalışıp evlatlarımızın önünde yeni kapılar açtıkça, sporun tüm branşlarında pürüzleri ortadan kaldırdıkça ülkemizin gençleri de o kapılardan koşarak yarınlara yürüyorlar. 81 vilayetimizde devam eden yatırımlarla Türkiye, sporda epey daha aydınlık başarılarla dolu bir gelecek ve potansiyel vadediyor.

*Sizler de kazandığınız madalyalarla, başarılarla, örnek duruşunuzla gençlerimize ilham kaynağı oluyorsunuz. İnşallah bu türlü devam ettiğimizde madalya sayımızı katlayarak artıracağımıza inanıyorum.

*Sizlerden daha fazla çalışmanızı, amaçlarınıza daha fazla odaklanmanızı bekliyorum. Doruğa giden şiddetli süreçte biz de tüm imkanlarımızla siz atletlerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz.

*Bu noktada başta Gençlik ve Spor Bakanım olmak üzere tüm takımıyla bizler de sizlerin yanında fazlaca daha yüksek performansla yürümeye devam edeceğiz.

*Nasıl şimdiye kadar muvaffakiyet kıssalarını birlikte hayatışsak 2024 Paris Olimpiyatları’nda da daha büyük başarılara bir arada imza atacağız. Gençliğinde sporla yakından ilgilenmiş, bugün de fırsat buldukça spor yapan bir Cumhurbaşkanı olarak sizlere inanıyor sizlere güveniyorum. DHA