Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamalarına vatandaşlardan reaksiyon

mudhaber

Aktif Üye
Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonun düşeceği tarihi daima revize ediyor! Yaz ayları geride kalırken enflasyon düşmek yerine rekor düzeylere yükseldi. Erdoğan bu sefer de 2023’ün birinci aylarını işaret etti. Vatandaş bundan da ümitli değil! “İşimiz mucizelere kaldı” diyen yurttaşlar, “Ölmüş ne vakit dirilirse bunların lafı da bu biçimde doğrudur” sözlerini kullandı.

Ali Selim YAMANLI
Batuhan SERİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat’ta yaptığı açıklamada, yaz aylarıyla bir arada enflasyon meselesinin değerli ölçüde denetim altına alınacağını söylemişti.

Erdoğan’ın bu tabirleri kullandığı tarihte resmi tüketici enflasyonu yüzde 54.44 olarak gerçekleşmişti.

Aradan geçen 6 ayın akabinde her insanın düşmesini beklediği enflasyon yüzde 80.21’e yükselerek, 1998’den bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

Erdoğan bu sefer 22 Ağustos’ta yeni bir açıklama yaparak enflasyonun düşeceği tarihi 2023’ün birinci ayları olarak gösterdi, vatandaşlardan bir sefer daha sabır istedi.

Biz de İstanbul Bakırköy’de yurttaşlara mikrofon uzattık, “Sizce enflasyon ne vakit düşer?” diye sorduk.

Verilen cevaplar şu biçimde oldu:

“BU DURUMU LAKİN MUCİZE DÜZELTİR”

Olcay Çevik:
“Enflasyon hiç bir vakit düşmez. Gidişat aşikâr. Enflasyonun düşmesi hayal. Hiç kimseye, hiç bir şeye inancım yok. Bu durum lakin mucizeyle düzelir. İşimiz mucizelere kaldı.”

Olcay Çevik

“MAFYALARIN AÇIKLAMASINDAN daha sonra İDAREYE İNANCIM AZALDI”

Oktay Eker:
“Düşmez herbiçimde. İktisat idaresine yarı yarıya güveniyorum. Mafya kümelerinin şu andaki açıklamaları, insanların ne kadar para götürdüğü, daha evvel parası olmayanların şu an bir yerlere gelmesi… örneğin 20 sene evvel borç verdiğim insanların şu anda 2-3 katlı daireleri var. Ben taban fiyatla çalışan bir güvenliğim, benim yok… Demek ki bir yerde bir badire var.”

“72 YAŞINDAYIM, BEN BU TÜRLÜ BİR HAYAT GÖRMEDİM”

Hacer Batur:
“Bu açıklamalar hayli komik. Enflasyon hiç bir vakit düşmeyecek. Biz emekliler ezildik. Yokluk ortasında yaşıyoruz. Torunlarıma istediğini alamıyorum. Çok güç bir hayat geçiriyoruz. Halkım buna layık değildir. Emeklilik hayalim asla bu değildi. Baştakilerden rica ediyorum; biraz kendilerinden fedakarlık etsinler de bu halkı perişan etmesinler. 72 yaşındayım, ben bu biçimde bir hayat görmedim. Lütfen ellerini vicdanlarına koysunlar, biraz da kendilerinden fedakarlık etsinler.”

Hacer Batur

“EKONOMİ ONLAR İÇİN GÜZEL BİZİM İÇİN DEĞİL”

Özcan Ayaz:
“Biz 20 yıldır bu sorunun karşılığını bekliyoruz fakat hiç bir şey duymadık… Daima palavra, dolan, sahtekarlık. İktisat onlar için âlâ fakat bizim için uygun değil. Buradan Bağcılar’a gideceğim, cebimde param yok. Otostop çekeceğim, bir hayır sever çıkarsa o taraflarda bir yere bırakır. (Cebinde para olmadığını ve kullandığı camı kırık telefonu gösterip) Telefonumu borçlarımı ödemek için sattım…”

“MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRMALI”

Bülent Kocaoğlu: “
Bence enflasyonun düşmesi için diğer atılımların yapılması gerekir. Merkez Bankası’nın faizi yükseltmesi gerekiyor, Merkez Bankası faizi yükseltmedikçe ben enflasyonun düşeceğine inanmıyorum. Tüm dünyada bütün merkez bankaları faizleri artırırken, Türkiye Cumhuriyeti’nde Merkez Bankası faizleri indirmekte. İktisat idaresine itimadım yok, hükümet dengeli bir siyaset izlemiyor. Beşerler son vakit içinderda itimatlarını kaybettiler.”

“İKTİDAR DEĞİŞMELİ”

Seyfi Beyefendi:
“Enflasyon düşmez. Beşerler karamsarlar, kimsenin bir beklentisi yok. Herkes yurtdışına kaçıyor, bir genç okulunu bırakıp yurtdışına gitmek zorunda değil. Herkes hoş bir Türkiye’de yaşamak ister. İktidarın değişmesi gerekiyor.”

“BÖYLE GİDERSE HİÇBİR VAKİT DÜŞMEZ”

Dursun Dağdelen:
“bu biçimde giderse hiç bir vakit düşmez, düşmeyeceğini kendileri de biliyor ancak vatandaşa palavra söylüyorlar. İktisat idaresine itimadım yok, ben bir sene evvel otomobilimin akaryakıt deposunu 350-400 liraya dolduruyordum, artık olmuş 1400-1500 lira.”

“ÇAREYİ PORSİYON KÜÇÜLTMEKTE BULDUK”

Zeynep Hanım:
“Enflasyon hiç bir vakit düşmez. hiç bir biçimde iktisadın düzeleceğine inanmıyorum, bize o ışığı vermiyorlar. Yaşadığımız ortamda ne adalet var, ne beşerler rahat bir biçimde geçinebiliyor. Evvelce bu biçimde değildi, ben 3-5 sene öncesini düşünüyorum da biz ücretsiz yaşıyormuşuz diyorum. Artık her şey fazlaca kıymetli. Ekmek 5 lira oldu, olduğu yerde kalmıyor daima artırım geliyor. Ben aslında bu biçimde şeyleri pek bilmem ancak bildiğim bir şey var ise o da yaşadığım ortamda her şeyin epey kıymetli olduğu. kimi vakit eşime diyorum ki, ‘nereye kadar dayanacaksın?’ O yüzden Allah yardım etsin. Evvelden eşim para verdiğinde, pazar alışverişi yaptığımda onun ortasından yarısını artırırdım. Artık ise üstüne ben kendi cebimden ekliyorum. Devayı şu biçimde bulduk, evvelce bir kilo alıyorsak artık yarım kilo alıyoruz. Porsiyonu küçülttük.”

Zeynep Hanım

“ÖLMÜŞ NE VAKİT DİRİLİRSE BUNLARIN LAFI DA bu biçimde DOĞRUDUR”

Müslüm Özdağ:
“Ölmüş ne vakit dirilirse bunların lafı da bu biçimde doğrudur. İktisat idaresine inancım yok, 50 bin liraya çocuğuma otomobil aldım, artık 57 bin liraya telefon satılıyor.”

“ZAMAN KAZANMAK İÇİN SÖYLÜYORLAR”

İsmini vermek istemeyen vatandaş:
“Bunlar boş vaatler. Bu gidişatla hiç düşeceğini sanmıyorum. İnandırıcı bulmuyorum. Vakit kazanmak için söylüyorlar.”