EÜ İrtibat Fakültesine Müfit Can Saçıntı konuk oldu

amerikali

Yeni Üye
EÜ, ‘Altın Kariyer’li sanatkarları ağırlamaya devam ediyor

Ege Üniversitesi (EÜ) İrtibat Fakültesinde, Dekan Prof. Dr. Bilgehan Gültekin’in genç iletişimcilerle bir ortaya geldiği klâsik “Dekan-Öğrenci Buluşması” toplantıları devam ediyor. Moderatörlüğünü Dekan Prof. Dr. Gültekin’in yaptığı buluşmanın konuğu başarılı senarist, direktör ve oyuncu Müfit Can Saçıntı oldu. görüşmede Saçıntı’ya EÜ Bağlantı Fakültesi tarafınca klasik olarak verilen “Altın Kariyer” mükafatı takdim edildi. Öğrencilerin ağır ilgi gösterdiği toplantıya Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Füsun Topsümer ve Prof. Dr. Elif Yıldız’ın yanı sıra; kısım liderleri, akademik ve idari çalışanlar katıldı.

Egeli iletişimcilerle keyifli bir sohbet gerçekleştiren Müfit Can Saçıntı, hayatından anekdotlar paylaşarak, gençlere altın niteliğinde tavsiyelerde bulundu. Gençlere kendilerini geliştirerek donanımlı bireyler olmaları gerektiğini öğütleyen Müfit Can Saçıntı, “Günümüzdeki şiddetli şartların farkındayım. Fakat bütün bu zorluklara karşın siz hayallerinizden vazgeçmeyin. Benim de meslek hayatımın birinci senelerında çeşitli zorluklar yaşadığım devirler oldu. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nda (TRT) kontratlı olarak çalışmaya başlamıştım. Mukavele bittikten daha sonra işsiz kaldım. O esnada bir baht beni buldu. Sonuçta şu anda toplum tarafınca oyuncu olarak tanınan biriyim. Ekranlarda yer aldım, sizler de yer alabilirsiniz. Talih elbette bir gün sizi bulacak. Bu noktada kıymetli olan ise, o talihin sizi hakikat vakitte bulması. Baht sizleri bulduğunda kendini geliştirmiş donanımlı bireyler olmak ve o an o fırsata hazır bulunmak en hayati konu” diye konuştu.

“Bir üniversiteden kabul ettiğim birinci ödül”

Aldığı mükafatın kendisi için epey özel olduğunu söyleyen Saçıntı, “İletişim fakülteleri ve bu fakültelerdeki hocalarımız epeyce değerliler. İrtibat fakültesi sıralarında oturmam bana biroldukca yarar sağladı. Bu sıralardan geçtiğim için sizleri epey daha uygun anlıyorum ve kendime yakın hissediyorum. Lakin ne yazık ki bugün sadece mezun olmak kâfi değil. Kendinizi her manada mümkün olduğunca geliştirmeniz gerekiyor. Diğerlerinden bir adım önde olmak için zihninizdekileri derleyip toplamalı ve projeleştirdiğiniz fikirleri yeri geldiğinde hayli kısa bir müddetde bile ilgilisine aktarabilmelisiniz. İmkân buldukça üretin. Zira ilerleyen vakit içinderda buna fırsatınız kalmayabilir. Sizi tercih edecekler de ürettiğiniz içeriklerdeki farkı görsün. Bana bugün takdim edilen Altın Meslek mükafatı, benim bir üniversiteden kabul ettiğim birinci ödül. Daha evvel teklif edilen sayısız mükafatı kendimle ilişikli bulamadığım için kabul etmedim. Lakin aldığım ödül ve EÜ Bağlantı Fakültesinde atmosfer epeyce özel. Bu noktada Fakülte Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin’e emekleri için hayli teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların akabinde Dekan Prof. Dr. Gültekin tarafınca Müfit Can Saçıntı’ya “Altın Meslek Ödülü” takdim edildi. Konferans salonunu cep telefonlarıyla aydınlatan Egeli iletişimciler, Müfit Can Saçıntı’nın direktörlüğünü üstlendiği Seksenler dizisinde Serhat Kılıç tarafınca seslendirilen “Tövbe” müziğine her bir ağızdan eşlik ettiler. Aktifliğin bitiminde Prof. Dr. Gültekin ve Müfit Can Saçıntı İrtibat Fakültesi önünde öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı