Halka yarayacak ne var ise iktidar oylarıyla reddedildi

mudhaber

Aktif Üye
2023 yılı bütçe görüşmelerinde muhalefet tarafınca verilen ve vatandaşların faydasına olacak tüm önergeler iktidar ortakları AKP ve MHP’nin oylarına takıldı.

TBMM
Plan ve Bütçe Komitesi’nde devam eden 2023 bütçesinde, vatandaşın faydasına olan ne var ise AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Muhalefet tarafınca verilen, öğrencilere fiyatsız yemek ve su dağıtılması, 200 bin yeni öğretmen atanması, fakir ailelere bebek bezi ve mama yardımı yapılması, engellilere yeni takım açılması, üniversite öğrencilerine burs takviyesinin arttırılması, konutta çalışan bayanlara sıhhat sigortası yapılması, şehit ve gazi yakınlarına ekonomik dayanak verilmesi, fakir ailelere ısınma ve elektrik yardımı yapılması üzere tüm önergeler AKP-MHP tarafınca reddedildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında reddedilen önergelerden kimileri şöyleki oldu:

■ CHP, GÜZEL Parti 7 milyon 600 bin çocuğa okullarda fiyatsız yemek ve su verilmesini teklif etti. Önergeler reddedildi.

■ GÜZEL Parti, 500 bin yeni öğretmen atamasını istedi, reddedildi.

■ ÂLÂ Parti fakir ailelere bebek bezi ve mama almaları için yardımda bulunulmasını istedi, reddedildi.

■ UYGUN Parti ve HDP takım bekleyen engelli vatandaşlara takım açılmasını önerdi, reddedildi.

■ HDP’nin meskende üretim yapan ve mesken eksenli çalışan bayanlara toplumsal sigorta yapılması teklifi reddedildi.

■ DÜZGÜN Parti şehit yakınları ve gazilere ekonomik dayanakta bulunulmasını, takviyelerin artırılmasını önerdi, reddedildi.

■ DÜZGÜN Parti fakir vatandaşa doğalgaz, odun, kömür, elektrik yardımı yapılmasını istedi, reddedildi.

■ UYGUN Parti üniversite öğrencilerine verilen 850 liralık eğitim bursunun 1500 liraya yükseltmesini istedi, reddedildi.