“Hayata tekrar gelsem bir daha müzisyen olmak isterim”

amerikali

Yeni Üye
Can Şengün ile Sıkı Fıkı’nın Yeni Kısmında

Fuat Güner Herkese Büyülü Bir Gece Yaşattı!

Müzik dünyasında bilgisi, tecrübesi ve gerçekleştirdiği projeleriyle öne çıkan Can Şengün’ün birbirinden pahalı sanatkarların yer aldığı ve izleyicilerine unutulmaz anlar yaşattığı “Can Şengün ile Sıkı Fıkı” isimli yepisyeni program serisinin Şiddetli PSM’deki yeni konuğu ‘Bir Beatles Akşamı’ tecrübesi ile Fuat Güner oldu!

Sevilen programlarına bir yenisini daha ekleyen Kuvvetli PSM’nin izleyicilerine eşsiz tecrübeler yaşattığı “Can Şengün ile Sıkı Fıkı” serisi, başarılı müzisyen, prodüktör ve içerik üreticisi Can Şengün’ün temposu hiç düşmeyen danslarla, oyunlarla ve daha evvel rastlanmamış müsabaka kısımlarıyla gerçekleştirdiği yeni kısmında konuğu ‘Bir Beatles Akşamı’ yaşadığımız başarılı müzisyen Fuat Güner oldu.

“İlk gitarım iki kesimden oluşuyordu”

Programın girişinde Can Şengün tarafınca “Fuat abi şunu sormak istiyorum size; Sami beyefendi sizin babanız ve bir fotoğraf sanatkarı. Ailenizde bir fotoğraf sanatkarı olmasının size nasıl bir tesiri oldu?” sorusuna “Babam esasen annemle evlenirken akordeon ile tavlamış onu demek ki aslına bakarsan ortasında müzik ruhu olan bir insandı. 11 yaşıma geldiğimde kız kardeşim de bu biçimde benden 4 yaş küçük ve babam bize dönüp ‘sizin bir müzik enstrümanı çalmanız gerekiyor’ dedi. Kız kardeşim Nazan’a sordu evvel o ‘piyano çalmak istiyorum’ ben de ‘gitar çalmak istiyorum’ dedim. Dayım da ‘bende bir gitar var’ dedi ve gidip konuttan gitarı getirdi. Sapı gövdesinden başkaydı yani iki kesimdi ve dayım bana ‘bu gitar gül ağacından ve epeyce kıymetli, bunu tamir ettir ve çalmaya başla’ dedi. Biz de bu biçimde bilmiyoruz olağan gittik marangoza yaptırdık ancak gitar nasıl tamir edilmişse artık tellerine vurduğumuz anda tuhaf sesler çıkarmaya başladı ve biz o gitardan ondan sonrasında model uçak yaptık. Alışılmış konutta ben gitar çalar, kardeşim piyano, annem de müzik söylerdi. Yani konutta daima müzik dünyası vardı bizim. Babam fasıl müziğini hayli severdi ve biz MFÖ ile yeni başladığımız vakit içinder ‘sizde ses mi var oğlum’ kaygısı. Küme olarak prova yaptığımız birinci günlerimizde babam fotoğraflarımızı çekerken bizi beğenmezdi. daha sonra Eurovision performansımızı izlediği bir gün konuta döndüğünde bize gelip ‘galiba sizde bir şeyler var ancak ben anlamıyorum’ dedi” karşılığıyla tüm seyircileri samimi anlatım üslubuyla büyüledi.

“Charles de Gaulle Havaalanı yollarını kendim yaptım”

Fuat Güner, Can Şengün tarafınca sorulan “Fuat abi birkaç şey söyleyeceğim gerisini sen tamamla; Paris, inşaat mühendisliği, Charles de Gaulle ve tretuvar…” sorusuna “Nereden öğrendin bunları? İnşaat mühendisliği eğitimim sırasında staj yapmak için Paris’e gittim Charles de Gaulle Havaalanın yollarının inşasında çalışmak için. Şunu söyleyebilirim ki Charles de Gaulle Havaalanı ortasındaki tali yolların bütün bordürlerini şahsen kendim yaptım. İnşaat mühendisliği yerine niye müziği seçtiğime gelirsek; Türkiye’nin en büyük inşaat firmalarında çalıştığım bir devir bir gün Emin Fındıkoğlu geldi konuta ve ‘Fuat’cım bir tane jingle aldım fakat yapamıyorum, bunu besteler misin?’ dedi. ‘Olur bakarım abi dedim’ ve çabucak kelamları verdi elime. Kelamlar de şu biçimde; ‘genciz biz, içimizde coşkun ateş, işte Fresh! Fresh Fresh Fresh… ‘Fresh Meyve Suları.’ Çabucak şarkıyı besteledim ve okudum. Emin abi ‘bunu nasıl yapıyorsun ya’ diye beğenerek fırladı ve o devir ayda 8.100 lira maaş alıyordum ve bu iş bana bir anda 125.000 lira getirdi. daha sonra bu işle bir senede kazandığımdan daha fazla kazandığımı anladım ve sonraki gün işi bıraktım. İşte benim müziğe geçişim bu biçimde başladı” cevabını vererek stüdyodaki herkesi kahkaha krizine boğdu.

“Hayata tekrar gelsem bir daha müzisyen olmak isterim”

Fuat Güner, “Can Şengün ile Sıkı Fıkı” programında “İnşaat mühendisisiniz işinizi bırakacaksınız sonuçta… hiç bir karışma yahut müdahale olmadı mı büyüklerden?” sorusunu soran Can Şengün’e “Tabii annem babam pek hoşlanmadı bundan. Ailem ‘bunca eğitimden daha sonra bu kadar uygun mühendis olduktan daha sonra artık bunun sırası mıydı? Kendini maceraya attın.’ dedi. Lakin müzik o denli bir şey ki o aşk bir defa girdi mi yapacak bir şey yok. Bunu fakat buna gönül verenler anlar. İnanın hayata tekrar gelsem bir daha müzisyen olmak isterim.” cevabıyla seyircilerden büyük alkış aldı. Akabinde The Beatles kümesinin dünya müzik literatüründeki yeri hakkında konuşan Fuat Güner “her insanın Beatles Akademisi’ni bitirmesi lazım” açıklamasında bulundu.

Fuat Güner, Can Şengün ve orkestrası ile birlikte geceye özel seslendirdikleri The Beatles müzikleri ile tüm dinleyicileri mest etti. Can Şengün’ün gururla takdim ettiği başarılı müzisyen Özge Fışkın’ın sahneye çıkışıyla hoş anılardan Eurovision maceralarına kadar birbirinden eğlenceli hususlar konuşuldu. Temponun bir an bile düşmediği gecede Pamela, His Soylu ve Işık Şimşek de geceye seslendirdikleri muazzam müziklerle imza attılar. Programın sonunda MFÖ kümesinin kültleşen müziği “Ele Güne Karşı”yı tüm konuklar daima bir arada söyleyerek geceye damga vurdular.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı