Hülya Koçyiğit Ragıp Savaş’ı konuk etti

amerikali

Yeni Üye
Hülya Koçyiğit, her Pazar TRT-2 ekranlarında yayınlanan “Film Üzere Hayatlar” programında bu hafta, oyuncu Ragıp Savaş’ı konuk etti

İstanbul, Bursa, Sakarya’da sanat okulları kuran ve biroldukca öğrenciye eğitim imkanı sağlayan okulların kendisi için fazlaca kıymetli olduğunu söyleyen Ragıp Savaş gençlere dokunabilmek istediğini belirtti. Savaş ‘’İstanbul’daki okul bir üniversite üzere oldu. 3000 metrekare, 600 tane talebesi olan bir okul haline geldi. Çocuklara ve gençlere dokunabilmek istiyorum. Sanatçı olmasalar da, birçok olmayacak tahminen, o yolun ortasından, o aydınlık yolun ortasından o ışığın içerisinden onları geçirmek, onları sanatla bir ortaya getirmek hayli kıymetli. İş insanı olsalar da, bale yapsalar da müzikle ilgilenseler de onlarda öbür bir ufuk yaratacak. Sonuna kadar, ölene kadar devam. Çocukları, gençleri, yetişkinleri sanatla buluşturmak, en büyük keyiflerden biri.’’ dedi.

Bir oyuncunun bununla birlikte müzik söyleyebilmesinin koşul olmadığını fakat olsa harikulade olacağını belirten Ragıp Savaş ‘’Oyuncunun arkı söyleyebilmesi koşul da değil. kimi vakit olmuyor ve söylenemiyor. Onu da mazur görmek lazım. Her oyuncu müzik söyleyip, dans etmek zorunda değil. Olsa fevkalade olur, bal börek olur üzerine. Bu tıp oyuncular fazlaca tercih ediliyor ve epeyce da işine yarıyor.’’ dedi.

Şarkı söylemeyi epeyce sevdiğini söyleyen Ragıp Savaş ‘’Konservatuarda şan kısmı derslerinden bilhassa herkes kaçarken ben giriyordum. Çok seviyorum müzik söylemeyi. Neredesin Firuze sinemasından daha sonra Unkapanı’ndan teklifler geldi bana. Gerçek bu. Gel sana bir albüm yapalım diyip aradılar. ‘’Abi ne münasebet?’’ dedim. ‘’Ne var, gel söyle’’ dediler. Bilmiyorum. Bir gün tahminen ileride, single epeyce canım çeker. siyah beyaz bir şey, sade bir şey olur. Hayat ne getirir onu da bilmiyorum.’’ dedi.

Para kazanmak için dizilerde rol almadığını söyleyen Ragıp Savaş ‘’Diziler epey değerli. Diziyi ben para için yapmıyorum onu söyleyeyim. Orada yaptığım benim için epey kıymetli. Biz para kazanmak için yapıyoruz üzere başta değilim. Lakin sinema öteki bir şey, o büyü o farklı bir şey.’’ dedi.

Aktörlüğün illa başrol başıyla yapılacak bir iş olmadığını belirten Ragıp Savaş ‘’Ufacık bir rol oynarsınız, arttan geçen adamı oynarsınız lakin arttan o denli bir geçersiniz ki seyirci senelerca unutmaz sizi. Onu döndürüp döndürüp söylerler size. Oyunculuk o denli bir şey. Başrol oynarsınız hatırlamazlar.’’ dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı