Hülya Koçyiğit Tolgahan Sayışman’ı Konuk Etti

amerikali

Yeni Üye
Hülya Koçyiğit, her Pazar TRT-2 ekranlarında yayınlanan “Film Üzere Hayatlar” programında bu hafta, oyuncu Tolgahan Sayışman’ı konuk etti

Eskiden, ismini daha sonradan değiştirdiğine dair haberler çıktığını ve doğduğundan itibaren isminin Tolgahan olduğunu söyleyen Tolgahan Sayışman, ‘’ Bir haber çıkmıştı bir yerde. İsmini daha sonradan aldı ismi öteki diye. Ben haberi ciddiye almayınca, yalanlamayınca bu haber kendini yeniden ede ede bu biçimde zanniçin beşerler olmuş. Ben doğduğumdan itibaren adım Tolgahan Sayışman. Eskiden Tolga diye hitap ederlerdi. Tırnak içerisinde biraz daha ünlenmeye yahut tanımaya başlandığımda, ismim büsbütün Tolgahan’a döndü. Dışarıda da artık Tolgahan diye çağrılır oldum.’’ dedi.

Aşk Geliyorum Demez sinemasından daha sonra ‘’2000’li yılların yeni Tarık Akan’’ı olarak anılan Tolgahan Sayışman bu benzetmeyle ilgili ise ‘’ Annem Tarık Akan’a hayrandı. Gebe olduğu periyotta, sinemalarını izlediğinde ‘keşke oğlum onun üzere olsa’ diye dua etmiş ortasından. Benzediysem ne keyifli bana. Ben aslında o kuşağın hepsine hayranım. Yalnızca Tarık Akan inhisarında değil, Cüneyt Arkın’ı da hayli seviyorum, Kadir İnanır’ı da. Hepsinin yeri bende farklı.’’ Dedi. Yeşilçam sinemalarıyla büyüdüğünü söyleyen Sayışman ‘’Yeşilçam’ın tanım edilemeyecek bir sıcaklığı vardı. Birfazlaca naif bir tarafı vardı. Beni etkileyen oydu. Şu anki sinemadan hayli farklı bir yerde. Artık baktığınızda teknoloji epey daha ileride, bölüm hayli daha gelişmiş kurallarda, fazlaca daha farklı bir yerde, tartışılmaz. Lakin hiç bir vakit o sıcaklığı yakalayamıyoruz. Bu benim kendi fikrim benim kendi görüşüm, yeni kuşak hayli tesirli, hayli daha âlâ işler çekiliyor mutlaka ancak olmuyor, Yeşilçam öteki bir şeydi.’’ dedi.

Yeşilçam sinemalarından oldukca fazla şey biriktirdiğini söyleyen oyuncu ‘’Ama bölümde bir yer edindikten daha sonra, kesime taraf verenler sizin hayli da farklı kalıbın dışına çıkmanıza müsaade etmiyorlar. O yüzden de bütün biriktirdiğim karakterleri canlandırma üzere ya da onlardan esinlendiğim birfazlaca şeyi uygulama üzere bir şeyim olmadı. Sinemada nispeten bunu yapabiliyoruz da televizyonda mümkün olmadı.’’ dedi.

Modellikten oyunculuğa geçiş yapan Tolgahan Sayışman, modellikten oyunculuğa geçen biri olarak bu hususta yansılar alıp almadığıyla ilgili soruya ise ‘’Çok zordu. Az iş vardı, fazlaca nitelikli, epeyce uygun tiyatrocular vardı. Ortada bir rol alabilmek, bir yere girebilmek sorundu. Giden insan da hayli göz önünde oluyordu. Bu sefer de hayli ağır tenkitler alıyorlardı doğal olarak. Biz bunu yaşayan nesiliz. Şimdiki kuşak o manada epey şanslı zira kapıdan girdiği üzere başrolle deniyorlar artık insanları. Hani bir deneyelim deyip bu biçimde bir fırsat verilebilen bir platforma dönüştü bu. Zira fazlaca fazla üretim var, epeyce fazla iş var, gereğince kişi yok, insan yok. O yüzden de herkes bir biçimde baht bulabiliyor. bu biçimde oyuncu olarak baht bulmanız hayli zordu. Bunu birinci Kenan İmirzalıoğlu yıktı. daha sonra Kıvanç Tatlıtuğ yıktı, onlar nitekim çok başarılı oldular. daha sonrasında ben de dahil olmak üzere birkaç arkadaş daha yavaş yavaş yer aldık. senelerca süren bir müddetç oldu bu aslında. Zira beşerler devamlılığı gördüler. Bana göre muvaffakiyet istikrardadır. Siz bir projede yer alabilirsiniz. O proje yüz reyting de alabilir. İki sene konuşulursunuz, haydi üç sene konuşulursunuz. Bir devamlılığı şayet olmazsa vakit çabuk geçiyor. On sene söylemiş olduğiniz aslında hayli uzun bir vakit değil. On sene daha sonra kaybolan hayli insan gördük. Asıl muvaffakiyet kalıcı olandır. On sene yirmi sene boyunca hala dalda var oluyorsanız, hala sinema yapabiliyorsanız, bir yerde aranan yüzseniz, başarılısınız demektir. O grup biraz onu başardığı için o şey yıkıldı. Beşerler artık o tartışmayı yapmaz oldular. Artık artık her meslek kümesi bu işi yapabilire döndü.’’ dedi.

Şöhret idaresi aslında yanlışsız var ancak günümüzde epey farklı yerlerde artık. Hele şu son devirde toplumsal medyanın bu kadar insanın hayatını satın aldığı devirde, artık denetim sizden çıkıyor. Çok farklı bir noktadayız. Bunu hayli konuşuyoruz. Evvelden ulaşılmazlık vardı, şöhreti öbür düzey taşıyordu. Artık o büsbütün kalktı. Son birkaç yıldır bilhassa istediğiniz noktadan toplumsal medya yardımıyla istediğiniz bireye, bir biçimde en direkt yoldan ulaşılabilir hale geldiniz. Durum o denli olunca şöhret algısı da biraz farklı istikamete kaydı aslında. O yüzden de günümüz şöhret idaresi, eskiye göre biraz daha değişti. Benim dönemimde yapılması gerekenler farklıydı. Şimdikiler daha farklı üzere geliyor bana.

Yapımcılığa da başlayan Tolgahan Sayışman, yapımcılık sonucunın sebeplerini de paylaştı. Sayışman ‘’Kendime vakit ayırmak, kendi istediğim şeyleri yapmak, biraz daha özgür olabilmek için. Yapımcılık şirketimi televizyon için düşünmedim ben. Dijital dünyada ve sinemada kendim daha özgürce bir şeyler yapabileyim diye kurduğum bir şirketti bu. Biraz yanlış anlaşılmış. Güya ben oyunculuğu bıraktım da yapımcılığa odaklanmışım büsbütün üzere oldu. Aslında değil. Bir alev yaktığımı düşünüyorum. Gerimden birfazlaca kişi gelecektir diye düşünüyorum. yılların verdiği deneyimle kendinizi denemek, işin farklı bir tarafınca keyif almak. Zira üretim basamağında da imal kademesinde da epey deneyimi olan birisiyim açıkçası. senelerın verdiği deneyimle birlikte sinemaya ya da dijital mecralara aktarmak istiyorum. Aslında çıkış noktam buydu. Her şeyi bırakıp bu ticaretin içerisine açıkçası girmeyi düşünmedim. Aktörlüğü bırakmayı istemiyorum.’’ dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı