Hülya Koçyiğit’in Konuğu Bekir Aksoy Oldu

amerikali

Yeni Üye
Hülya Koçyiğit, her pazar 12.00’de TRT – 2 ekranlarında yayınlanan “Film Üzere Hayatlar” programında konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Programın bu haftaki konuğu, oyuncu Bekir Aksoy oldu.

Tiyatroya başladıktan daha sonra rol aldığı Çiçek Taksi dizisiyle çıkış yapan Bekir Aksoy, Çiçek Taksi üzere dizilerde toplumsal sorumluluk anlayışı olduğunu belirterek ‘’Çiçek taksi teklif ile bana gelindiğinde ben işin başarılı olacağını düşünüyorum ancak bütün kitleleri etkileyeceğini düşünmemiştim. Bizi takside gorenler taksici zannedip otomobile girmeye çalışıyorlardı. Çekimde olduğumuza inanmıyorlardı. O yüzden ortada fırça yediğimiz de oluyordu. Biz tanınmış olduk bu işte. Tanınan olmak öteki şeylerden geçiyor, tanımış olmak diğer bir şey. Tanınan olmadan tanınmaya başladık ve beşerler bizi kabul ettiler. Sahiden meskenlerin içine girdik. Birtakım şeylerle örnek olduk, birtakım şeylerde onları uyarmış olduk. Aile olmanın ne kadar pahalı olduğunu, insan olmanın ne kadar bedelli, çalışmanın ne kadar bedelli olduğunu anlatmaya çalıştık o işlerde. Biraz da toplumsal sorumluluk projesi üzere de bakmak lazımdı. bu biçimdeki dizilerde bu anlayış vardı aslında.’’ dedi.

‘’Bir orta fazlaca tempolu ve korkusuzca çalışıyordum. Aslında kaybedecek bir şey yok diye çalışıyordum lakin artık ailem olunca biraz daha frene basmak zorunda hissediyorum. Zira onlarla vakit geçirmeyi istiyorum.’’ diyen Bekir Aksoy aile olmakla ilgili samimi açıklamalarda bulundu. Asil ve Buyruk isminde iki çocuk babası Bekir Aksoy tüm vaktini ailesiyle geçirmeyi epey sevdiğini söylemiş oldu. Aksoy ‘’ Onlarla eğlenmek, onlarla gezmek, onlarla dolaşmak da öteki bir kıssa, öteki bir macera. Çocuklarınla oynarken öteki bir aktörlük yapıyorsun aslında. Herbiçimde en büyük eğitmenlerim şu ana kadar çocuklarım diye düşünüyorum. Ben olağanda fazlaca sabırlı bir adam değildim. Çocuklarım bana sabrı, nerede durmam gerektiğini, ne kadar denetimli olmam gerektiğini öğrettiler. Bir arkadaşımla konuşurken, büyümek bir hastalıktır, demiştim. İnsan büyüdükçe deforme olmaya başlar. Ekonomik korkularla, çevresel faktörlerle, yediklerinle, içtiklerinle deforme olursun. Ancak bunun tek tedavisi vardır. Küçülmek… Çocuğun olacak onunla oynayacaksın. Bana sorarsanız ben şu anda çocuklarımla tedavi oluyorum. Anne ve babam bana daima dayanak oldu. O yüzden aile olmanın kıymetini hakikaten epeyce fazla biliyorum. Şu anki evliliğimde de ben bunu epeyce canı yürekten yaşayabiliyorum. Bir konutta ne olursa olsun çorba kaynaması epey bedelli bir şeydir. Birilerinin benim için yaptığı şeyler evet, değerli. Kendi hayatımda da, özelimde de lakin konuta girdiğim anda o ailenin aile olduğunu bir o kokudan bir de çocuk kahkahasından anlıyorsunuz. Ben şu anda kendimi epey şanslı hissediyorum. Koşarak konuta gidiyorum. Hatta dışarıda işim var ise siz de gelir misiniz diyorum. Bir biçimde onlarla birlikte olayım istiyorum.’’ dedi.

yenidenları yayınlanan ve hala hatırlanan Hekimler dizisiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bekir Aksoy ‘’Şu anda büyük bir ihtimalle bir yerde yayınlanıyordur diye düşünüyorum.. Beş yaşında çocuk, ‘’Doktorlar Suat’’ diye bağırıyor. Çok başarılı bir uyarlamaydı. İşin sırrı aslında samimiyet. Hekimler da o içtenlikle çekilmiş bir işti ve birincilerden bir tanesiydi. Oyuncu takımı epey düzgün anlaşıyordu, imal firması oyuncularla o bağı hayli sağlam kurmuştu ve nitekim senaryo olarak da hayli yanlışsız bir işti. Hem alakaları anlatıyordu tıpkı vakitte bir hastane yapısını anlatıyordu. Genelde biz hastaniçin korkan ve hekimlerden korkan bir millettik biliyorsunuz. Bekir Beyefendi ben dizinizin hayranıydım, şu anda tabibim ve şurada çalışıyorum diyen biroldukca izleyiciye, biroldukça kardeşimize denk geldim. Bir gün Asil’i doktora götürdüm. Hastanede bir tabip, ben tabipleri izliyordum tabip oldum, şu anda sizin burada olduğunuza inanamıyorum, dedi. O yüzden o büyük bir motivasyon. Birilerinin sizi izleyip daha sonra size imrenerek bir mesleği seçmesi, birilerine faydalı bir şeyler yapıyor olması fevkalade bir motivasyon.’’ dedi.

Türk dizilerinin kalitesinin düşmesine niye olan şeylerden birinin uzun mühletler olduğunu söyleyen Bekir Aksoy ‘’Sürelerin epey uzun olması, hem seyirci açısından sıkıcı olmaya başlıyor hem oyuncular ve set için yorucu olmaya başlıyor. Üretimci için başka bir yük, kanal için farklı bir yük. Bunlar biraz da planlanabilse, yanlışsız planlanıp, hakikat organize edilebilse ben Türkiye’deki o sinerjinin, o gücün ve oyuncu ve tıpkı vakit üretim gücünün dünyada eşi gibisi olduğunu düşünmüyorum. Çok süratli karar verebiliyoruz, fazlaca pratik zekayla çözüyoruz işleri. ki Yeşilçam’da da öyledir.’’ dedi.

Türkiye’de herkese sanatçı dendiğini ve kavramların karıştığını söyleyen Bekir Aksoy ‘’Türkiye’de biz kavramlarla sıfatları fazlaca karıştırdık. Bunun değişmesi lazım. Biz herkese sanatçı diyoruz. Bunu aşağılamak için değil tam karşıtı övmek için söylüyorum. Biri epey yeterli klarnet çalıyor, o da sanatçı oluyor ya da fazlaca güzel dans ediyor, o da sanatçı oluyor, tiyatrocu da sanatçı oluyor. Sanatçılık diğer bir kavram ancak yani yurt haricinde dancer diyorsun dansçı, aktör diyorsun aktör. Türkiye’de bu biçimde bir şey söylemiş olduğinde alınıyor herkes. Aslında sıfatlarla kavramların karışmaması lazım. Biz herkese sanatçı demeye başlarsak, bunu aşağılamak için demiyorum, bunu diğer bir yerden yürütmek lazım. Sanatkarın diğer öteki silahları da ve savaş alanları da vardır. Bir işi yapıyorsan hayli âlâ yapıyorsan sen osun. Çok düzgün bir gitaristsin, epeyce yeterli bir yorumcusun, epeyce yeterli bir şarkıcısın. Bundan utanmaya gerek yok. Tam aykırısı hayli yeterli bir yorumcu dediklerinde keyifli olman lazım. Çok düzgün bir bestekar olduğunda yeniden keyifli olman lazım. O yüzden Türkiye’de kavramlarla sıfatların karışmaması lazım. Magazin programında sanatkarımız şu diyorsun kim olduğunu bilmiyorsun. Bir yere çıkıyorsun artık sanatkarımız şu…. Onun kim olduğunu anlamıyorsun. Ne yazık ki tanınan olan beşerler oradan yürüyor ve onlar da sanatçılık payesini çok rahat olarak üzerlerine çabucak bir diziyle ya da bir müzikle alabiliyorlar.’’ dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı