İftar saati İstanbul, Ankara, İzmir’de kaçta? Vilayet il iftar vakti ve Ramazan imsakiyesi 2022

mudhaber

Aktif Üye
Ramazan ayında duaların geri çevrilmediği, sofralardaki rahmetin her zamankinden çok olduğuna inanılır. İftar saatleri vilayetten ile değişirken iftar vakti yaklaşmasıyla aramalar ağırlaşıyor. İftar saati İstanbul’da 19:56, Ankara iftar vakti 19:39, İzmir iftar saati 20:00’de olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlanan imsakiye takviminde tüm vilayetler için iftar vakitleri yer alıyor. 2022 Ramazan imsakiyesi ve iftar saatleri haberimizde yer alıyor.

Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı ve rahmetin arttığı Ramazan ayı devam ediyor. Vatandaşlar iftara kaç saat kaldı sorularının yanıtı araştırmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlanan imsakiye takviminde tüm vilayetler için iftar vakitleri yer alıyor. 2022 Ramazan imsakiyesi ve iftar saatleri haberimizde yer alıyor.

VİLAYET İL İFTAR SAATLERİ

Üstteki linkten vilayet il iftar ve sahur vakitlerini bakılırsabilirsiniz. Vilayetler listesinden yaşadığınız ili seçerek, kendi vilayetinizin iftar saatini denetim edebilirsiniz.

İFTARA NE KADAR KALDI?

İSTANBUL İFTAR SAATİ

İstanbul’da Ramazan ayının birinci iftarı 19:56’de açılacak.

ANKARA’DA İFTAR SAAT KAÇTA?

Ankara’da bugün iftar saat 19:39’de açılacak.

İZMİR İFTAR VAKTİ

İzmir’de iftar vakti saat 20:00 olarak belirlendi.

İFTARDA EDİLEBİLECEK DUALAR

“Allahım! Senin rızanı kazanmak için oruç tuttum, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Sana inanıp güvendim. Ey lutuf ve ikramı geniş olan Rabbim! Beni bağışla.”

“Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkuke eftertu”

(Allah’ım senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim.Senin rızkınla orucumu açıyorum)

Hazreti Muhammed Ramazan ayında orucunu açarken daima bu duayı okurdu. Peygamberimizin okuduğu iftar duası şu biçimde;

“Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü.”

Manası: Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.

Peygamberimiz orucunu açtıktan daha sonra ise şöyleki sıkıntısı;

“Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaallah Teâlâ sevap katılaştı.”

İslam âlimlerinden Abdullah ibni Ömer Radiyallâhu ise iftar vakti şöyleki dua ederdi:

“Allah’ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla.”

RAMAZAN AYI DOLUP TAŞAN BİRTAKIM MESCİTLERİMİZ

SULTAN AHMET CAMİİ

İZMİR HİSAR CAMİİ

ANKARA KOCATEPE CAMİİ