İthalattaki artış işsizliği büyütür

mudhaber

Aktif Üye
Doların enflasyon kadar artmaması niçiniyle üretim tarafındaki sarsıntılar devam ediyor. Endüstriciler artan maliyetler niçiniyle ihracatta rekabetçi fiyatlar veremezken, başka taraftan da artan ithalatla gayret ediyor. Çelik İhracatçıları Birliği Lideri Adnan Aslan, başta Rusya olmak üzere çelik ithalatının arttığını, bunun da üreticileri vurduğunu belirtti.

Enflasyon gerileyecek mazeretiyle çelik ithalatının önünün açıldığını anlatan Aslan, ithalatın devam etmesi durumunda kesimde yatırımların duracağını, hatta fabrikaların kapanacağını, bu biçimdece işsizliğin de artacağını kaydetti.

AMBARGODAN KAÇIP GELDİLER

Enerji meblağlarının da maliyetlerini çok artırdığını lisana getiren Aslan, şöyleki konuştu: “Ocak ayında ihracatta yüzde 25 civarında düşüş var. Şu an istihdamı koruyoruz. Fakat ileride haksız rekabet niçiniyle bu durum risk yaratıyor. Rus çelik kesimi ambargo yedikleri biroldukça pazara ihracat yapma imkanlarını yitirdiklerinden mamüllerini fiyat düşürerek ülkemize satmaya başladı. Bu durum iç pazarımızdaki istikrarları de değiştirdi. Bunun haricinde Çin, Hindistan, İran üzere ülkeler de dampingli fiyatlarla ülkemize satış yapmaya devam etti. Türk çelik bölümünün temsilcileri olarak dampingli ithalatın engellenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istemekteyiz.”

Diğer dalların ucuza çelik ithal etmelerine karşın üretim ve ihracatlarını artıramadıklarını söz eden Aslan, “İthalata güvenilirse ve yatırım olmaz üretim durursa sonu makus olur” tabirlerini kullandı.

Adnan Aslan

Rekabet etme imkanı azalıyor

Çelik kesimi, 2022’yi ihracatta ölçü bazında yüzde 17.7 azalışla 19.6 milyon ton, pahada ise yüzde 5.3 düşüşle 21.1 milyar dolar ile kapattı. Gerekli tedbirlerin alınması durumunda 2023’ün ikinci yarısından umutlu olduklarını söyleyen Adnan Aslan, finansman ve güç konusunda da dayanak beklediklerini aktardı. Avrupa’daki rakiplerine kıyasla en kıymetli elektriği kendilerinin kullandığını söz eden Aslan, “Küresel pazarda öbür büyük ihracatçılarla rekabet edebilme imkanı giderek azalıyor” dedi.