İzmir’in dağlarında özgürlük çiçekleri açtı

mudhaber

Aktif Üye
15 Mayıs’ta İzmir’in işgaliyle başlayan Mustafa Kemal önderliğindeki Anadolu direnişi tam 4 yıl daha sonra gelen zaferle gayesine ulaştı. Bir ulus, bir ülke küllerinden bir daha doğdu.

15
Mayıs 1919’da Yunan askerlerinin İzmir’i işgal etmesinden 4 gün daha sonra Mustafa Kemal’i taşıyan gemi Samsun’a ulaştı. 19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş seyahati, 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtuluşuyla bitmiş oldu. Bugün, Anadolu halkı için direnişin, bağımsızlık çabasının sembolü haline gelen İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü büyük bir ulusal onurla kutluyoruz

Mustafa Kemal Paşa’nın 1 Eylül’de verdiği tarihi “Ordular, birinci maksadınız Akdeniz’dir. İleri!” buyruğuyla önlerine Yunan askerlerini katarak İzmir’e ilerleyen ordumuz 9 Eylül 1922’de İzmir’e girerek kenti düşman işgalinden kurtardı. Türk Bayrağı Hükümet Konağı ve Kadifekale’ye çekildi.

BAŞARI BENİM DEĞİL MİLLETİNDİR: Kurtuluşun lideri Mustafa Kemal 10 Eylül’de halka şöyleki seslendi: Muvaffakiyet benim değil, sizin, milletindir.

“YENİ İŞLERİMİZE BAKACAĞIZ”

10 Eylül sabahı Kemalpaşa’dan hareket eden Başkomutan Mustafa Kemal, Genelkurmay Lideri Fevzi Çakmak ile birlikte İzmir’e gitti. Hükümet Konağı balkonundan alanı hınca hınç dolduran halkı selamladı ve şu biçimde dedi: “Başarı benim değil, sizin, milletindir. Artık savaş bitmiştir, yeni işlerimize bakacağız…”

9 Eylül günü evvel Ahmet Zeki Beyefendi komutasındaki 2. Süvari Fırkası, akabinde Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri, son olarak da 5. Süvari Kolordusu Kumandanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10.00’da İzmir’e girdi. Yunan bayrağı yerine Türk bayrağı çekildi.

Zafer dünyaya ilan edildi

9 Eylül’de Konak Meydanı’na birinci ulaşan kadronun kumandanı Teğmen Ali İstek Akıncı oldu. Hükümet Konağı önündeki kalabalık, Yunan bayrağının indirilmesini istedi. Fakat göndere asılacak bayrağı taşıyan Yüzbaşı Şerafettin çabucak hemen gelmemişti. Akıncı, kalabalıktan bir bayrak istedi. Bir bayan göğsünden çıkardığı bayrağı uzattı, Akıncı Yunan bayrağını indirip küçük bayrağı astı. Bu sırada Yüzbaşı Şerafettin de yetişti ve bu fotoğrafta yer alan asıl bayrak asıldı.