Kasa önlerinde ‘Yetersiz bakiye’ ikazları da arttı

mudhaber

Aktif Üye
Dar gelirli milyonlar ayakta kalma çabası verirken, borcu borçla kapatma hayat usulü oldu, takipteki kredi kartı sayısı katlandı. Vatandaşlar, “Gelirler masrafımızı karşılamıyor. Kasa önlerinde mahcubiyet yaşıyoruz” diyor.

Hayat pahalılığı her geçen gün artarken, bilhassa emekli ve taban ücretliler için adeta hayatta kalma çabasına döndü. Ay sonunu nasıl getireceğini kara kara düşünen dar gelirliler, kredi kartlarına yüklendiklerini, borçlarını, borçla kapattıklarını belirtiyor. Şu devirde yaşanan en büyük mahcubiyet ise kasa önlerinde karşılaşılan ‘yetersiz bakiye’ uyarısı… Vatandaşlar, yaşadıklarını SÖZCÜ’ye şöyleki anlattı:

– Ali Kemal Turan: 75 yaşında bir emekliyim, bu yaşta iş arıyorum. Hastayım, acile gittim. niye hastayım biliyor musunuz? Yetersiz beslenmekten, sabah zeytin, akşam zeytin. 40-50 bin lira kredi borcum var. Aç kalıp ödüyorum. Ben açım!

– Hüseyin Alkaya: Fiyatlar arttı, gelirler belirli, beşerler açık veriyor. Bu ülkede emekli aylığı ile yaşamak diye bir şey yok. Ahmet’in külahını Mehmet’e, Mehmet’in külahını Ahmet’e, borcu borçla kapatıyoruz.

– Müfide Canan Sezgin: Kâfi bakiye kimde var ki? Kredi kartı borçlarımız var, 2 çocuğum üniversite bitirdi, onların KYK borcu var. Allah sonumuzu hayır etsin.

DİĞERLERİ UTANSIN

– Koral Yaylım:
25 yıldır kredi kartı kullanıyorum, ben de vakit zaman ‘yetersiz bakiye’ ile karşılaşıyorum, utanıyorum. Lakin benim değil, öteki insanların utanması gerekiyor.

– Murat Göl: Kredi kartım var fakat kullanmamaya çalışıyorum. Nakite döndük. Almak istediklerimizi alamıyoruz, ötürüsıyla kredi kartını da kullanamıyoruz. 2500 lira emekli maaşıyla nasıl yaşanırsa o denli yaşıyoruz.

– Nevriye Sayın: Herkes kartlara yüklendi, gelirler az… Emekli öğretmenim, ay sonunu getirmekte zorlanıyorum.

Nazif Özergil (Kasap)

Bakiyeye bakıp alışveriş yapıyorlar

Artık vatandaş dükkana gelince evvel bir bütçesini denetim ediyor, kredi kartının limitine bakıyor. Bakiyesi uygun değilse ya eseri bırakıp gidiyor ya da aldığı ölçüsü düşürüyor. Bakiyesi kadar alıyor. Kredi kartları olmasa piyasada yaprak kımıldamaz.

Yusuf Acıyan (Dönerci)

Dönerin yanına içecek almıyorlar

Müşteri geliyor, 1.5 porsiyon döner istiyor, daha sonra fiyatı görür görmez, “Çok kıymetli, 1 porsiyon olsun” diyorlar. 1 porsiyon döner alan yanına içecek istiyordu, artık ‘içecek kalsın’ diyor. Yedikten daha sonra Bu kadar değerli mıydı ya, biz bilmiyorduk” diyenler de var.

Ramazan Baş (Aşçı)

Kasada aldıklarını bırakıp gidiyorlar

Kasada fiyatı öğrendikten daha sonra aldığı eserlerden birini yahut birkaçını bırakanlar oluyor. En az 4-5 kişi aldıklarını bırakıp gidiyor… Kasaya geçtiğinde hazırladığımız malı dahi bırakıp gidenler var. Hayat herkes için artık fazlaca güç, sonumuz hayır olsun.

Adem Çepni (Bakkal)

“daha sonra ödersiniz”deyip gönderiyoruz

Kasada ödeme yapılırken ‘Yetersiz bakiye’ ihtarıyla sık sık müsabakaya başladık. E vatandaşlar elbette utanıyorlar olağan, kolay değil. “daha sonra ödersiniz” deyip gönderiyoruz, vakit tanıyoruz onlara. Vatandaşın alım gücü kalmadı.