Kılıçdaroğlu, Akşener’in teklifine karşılık verdi

mudhaber

Aktif Üye
CHP önderi Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamanın akabinde konutunun önünde bekleyen gazetecilerin sorularını yanıtladı. GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener’in “Faturayı ben ödeyeyim” teklifine, Kılıçdaroğlu “Meral hanımla konuştum, asıl düşünceyi Selvi hanım çekecek, kıymetli değil, kıymetli olan elektriksiz kalan konutlarda yaşanan dramı, 84 milyona duyurmak” karşılığını verdi.

Artırımlara reaksiyon olarak elektrik faturasını ödemeyen CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun konutunun elektriği kesildi.

Kemal Kılıçdaroğlu, gelişmelerin akabinde akşam saatlerinde konutunda karanlıkta eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile bir arada açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, açıklamasında “Büyük bir toplumsal sarsıntının ortasındayız. Fırtınanın tam gözündeyiz” dedi.

“Eşimle birlikte 1 hafta karanlıkta kalacağız” sözlerini kullanan Kılıçdaroğlu, çabucak sonrasında meskeninin önünde bekleyen gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AKŞENER’İN ‘FATURAYI ÖDEYEYİM’ TEKLİFİ

YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in “Faturayı ben ödeyeyim” teklifine, Kılıçdaroğlu “Meral hanımla konuştum, asıl badireyi Selvi hanım çekecek, değerli değil, değerli olan elektriksiz kalan konutlarda yaşanan dramı, 84 milyona duyurmak” yanıtını verdi. CHP önderi, şunları söylemiş oldu:

* İTTİFAKLA ÇÖZECEĞİZ: Asıl kıymetli olan bu ülkede huzur ortasında yaşanması. Kimsenin elektriği, doğalgazı kesilmesin. Ülkemizde önemli meseleler var. Millet İttifakı olarak birlikte çözeceğiz. İktisat siyasetimizle, toplumsal siyasetimizle, demokrasi anlayışımızla, halkı kucaklamakla, halkın sıkıntılarına kilitlenmekle, sağlıklı ve dengeli tahliller üretmekle bütün dünyaya örnek olacağız.

* AİLELERE GİDECEĞİM: Sayın Genel Liderler aradılar konuştum, sağ olsunlar. Elektriği kesilen 4 milyon insanın sesi olmak gerekiyordu. Bunun için bir farkındalık yapmak gerekiyordu. Bunu yaptık. Elektriği kesilen kimi aileleri de ayrıyeten ziyaret edeceğim. Acıyı yaşamak lazım. Ben elektrik parasını ödeyebilirim, gelirim esasen çoksıyla yetiyor. Fakat sorun geliri olmayan ya da düşük gelirli ailelerin yaşadıkları dram. Asıl sorun o. 4 milyon abone demek her konutta iki üç kişi olsa 10-12 milyon insan elektriksiz. Vurgunu kim vurdu, beşli çete… Beşli çete en insafsız biçimde insanların boğazına yapışacak, parayı zorla alacak. Aslında elektrik artırımları tam yansımadı. Artık bu sayıları açıklamıyorlar.

* KAMULAŞTIRILMALI: Kamucu bir anlayışla yaklaşmak gerekiyor. Biz elektrik faturasını öderken yapacağı yatırımın bedelini, kârlarını, gelecekte yapacakları yatırımları, kayıp kaçak bedelini ödüyoruz. Elektrik dağıtım şirketleri mukavelelerine bakılırsa yapacaklarını taahhüt ettikleri yatırımları yaptılar mı? Yapsalardı, Isparta elektriksiz kalmazdı günlerce. Mukaveleler niçin açıklanmıyor?

* ÜLKE YÖNETİLMİYOR: Türkiye yönetilmiyor. Yönetme gücü olan bir iktidar geleceği planlar. Yarın sabah ne olacağını bırakın hükümeti, endüstrici de işadamı da esnaf da vatandaş da bilmiyor. Sağlıklı işleyen bir demokraside iktidarlar bir gelecek planı yapar. Yarın sabah ne olacağını kimse bilmiyor. Halk daha ağır faturalarla karşılaşmasın diye sandığın bir an evvel gelmesini istiyoruz.