Memleketler arası arama-kurtarma takımları Türkiye’de

BOTR

Yeni Üye
Türkiye’de yaşanan sarsıntıya komşu ülkeler başta olmak üzere dünyanın her bölgesinden yardım eli uzatıldı.

Yunanistan’dan Meksika’ya kadar biroldukca ülke arama-kurtarma takımlarını Türkiye’ye yönlendirdi.

AFAD’ın verdiği bilgilere nazaran 04:30 itibariyle Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda 65 ülkeden yardım için gelen 2 bin 660 işçi afet bölgesine sevk edildi.

Yunanistan’dan uzman ekip

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar niçiniyle arama kurtarma çalışmalarına takviye vermek üzere Yunanistan’dan uzman bir takım yola çıktı. Yunanistan Özel Afet Müdahale Ünitesine (EMAK) bağlı arama kurtarma uzmanı 21 itfaiyeci, 2 hekim, 3 acil yardım sıhhat çalışanı, 2 arama kurtarma köpeğinden oluşan grup Türkiye’ye intikal etti.

ABD’den iki farklı ekip

ABD Milletlerarası Kalkınma Ajansı (USAID) Yöneticisi Samantha Power, Türkiye’de meydana gelen zelzelelerde enkaz altında kalanlara yardım etmek üzere iki farklı itfaiye ünitesine ilişkin çalışanı, Afet Yardım Müdahale Takımı (DART) olarak nazaranvlendirdiklerini deklare etti.

Power, yazılı açıklamasında, “deprem bölgesinde yardım eforlarına başlamak için Türk makamlarının yanı sıra alandaki ortaklar ve ajanslarla yakın uyum ortasında çalışacak bir afet müdahale grubunun belirlenerek nazaranve hazır hale getirildiğini” belirtti.

Power, Virginia’nın Fairfax ve California’nın Los Angeles ilçeleri itfaiye ünitelerinden seçilen USAID Kentsel Arama ve Kurtarma Takımının (USAR) konuşlanma sürecinde olduğunu bildirdi.

Power, DART grubunun hala enkaz altında mahsur kalanları kurtarmaya çalışırken ABD’nin Türkiye-Suriye hududunun her iki tarafına acil, hayat kurtarıcı insani yardım sağlamayı taahhüt ettiğini vurguladı.

Meksika 145 kişilik grup gönderdi

Meksika, Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador’un talimatıyla Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzeleler niçiniyle Türkiye’ye 145 kişilik aramak ve kurtarma grubu gönderdi.

Meksika Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi Genel Müdürü Bernardo Aguilar Calvo, havaalanındaki açıklamasında, “Türkiye’deki kardeşlerimize yardım etmek maksadıyla Savunma Bakanlığına bağlı 93 eleman, Deniz Kuvvetlerinden 37 kişi, Kızılhaç işçisinden 15 kişi Meksika Hava Kuvvetlerine ilişkin bir uçağa binmek üzereyiz. Gaye, mümkün olan en yüksek sayıda insanı canlı olarak kurtarmaya çalışmaktır. Kısa vakitte Türkiye’ye varmayı umuyoruz.” sözlerine yer verdi.

Fransa’dan 2 farklı ekip

Fransa’nın Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen zelzeleler ötürüsıyla gönderdiği 136 kişilik 2 enkaz altı arama ve kurtarma takımı Türkiye’ye yönlendirildi. Fransa Sivil Savunma ünitesi de Türkiye için yola çıkan kurtarma takımının görsellerini Twitter’dan paylaştı.

Rus takımlar de Türkiye’ye yönlendirildi

Rusya Acil Durumlar Bakanı Aleksandr Kurenkov, Türkiye’de zelzeleden etkilenen bölgelere Rus arama kurtarma grupları ve sıhhat uzmanları gönderildiğini bildirdi.

Kurenkov, başşehir Moskova’da yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in talimatı üzerine, arama kurtarma gruplarının, Türkiye ile Suriye’ye hakikat yola çıktığını belirtti.

Söz konusu takımların, bakanlığa ilişkin 4 uçakla zelzeleden etkilenen bölgelere gönderildiğini kaydeden Kurenkov, bunların 100 kurtarma uzmanı ile 7 kinoloji kümesinden oluştuğunu ve gerekli ekipmanlarla donatıldığını aktardı.

Ayrıca Kurenkov, gruplarla birlikte sarsıntı bölgesine sahra hastanesinin de ulaştırılacağını ve bu hastanede 40 sıhhat uzmanının tıbbi dayanak sağlayacağını lisana getirdi.