Mersin’de ele geçirilen 1.3 ton kokain davasında 4 tahliye

mudhaber

Aktif Üye
Mersin’de ‘rekor’ ölçüde kokain ele geçirilmesiyle ilgili 6 sanıklı davanın yapılan üçüncü duruşmasında haklarında 67 yıl 6’şar ay ağır mahpus cezası istenen tutuklu 6 sanıktan 4’üne tahliye sonucu verildi.

Mersin Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü NARKOKİM takımlarının, Emniyet Müdürlüğü dayanağıyla geçtiğimiz yıl 16 Haziran’da düzenlediği operasyonda, Liberya bandıralı gemideki muz yüklü 2 konteynerde 1 ton 300 kilogram kokain ele geçirilmesiyle ilgili davanın 3’ncü duruşması yapıldı. Mahkeme haklarında 67 yıl 6’şar ay ağır mahpus cezası istenen tutuklu 6 sanıktan 4 için tahliye sonucu verdi.

“UYUŞTURUCUDAN HABERDAR OLMAMALARI MÜMÜKÜN DEĞİL”

Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında muz ithalatını yapan şirketin sahibi N.Ş, oğulları H.İ.Ş, B.Ş ile firma temsilcisi M.S. ile çalışanlar R.S. ve E.Ş. hakkında “uyuşturucu ithal etme” hatasından 45’er yıldan 67 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası istenen iddianame hazırlanmıştı. Hazırlanan iddianame Ekvador’dan yüklenerek Türkiye’ye getirilen ve muz taşıdığı beyan edilen kuşkulu konteynerlerin takibe alındığı, taşıma yapılan geminin Mersin Limanı’na yanaşmasının akabinde grupların harekete geçtiği anlatıldı.

Gemiden tahliyesinin akabinde X-ray taramasında kuşku görülen konteynerlerde, Gümrük Korumanın 4 detektör köpeğinin de takviyesiyle ayrıntılı arama yapıldığı bildirilen iddianamede, bir konteynerde muzların ortasına gizlenmiş 1 ton 155 kilogram, başkasında ise bir daha muzların içinde 145 kilogram kokain bulunduğu kaydedildi. İddianamede, Ekvador’dan gelen konteynerlerin “Güvenlik mühürlerinin” güzergah boyunca sağlam kaldığının tespit edildiği belirtilerek, şu sözlere yer verilmişti:

“Firmanın daha evvelki muz sevkiyatlarına bakıldığında tüm konteynerlerin Mersin Özgür Bölge’deki iş yeri deposuna alındığı ve konteynerlerdeki muzların depoya indirildiği ve transit gönderilmek üzere tırlara transfer yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda, kelam konusu kokain cinsi uyuşturucunun yakalandığı konteynerlerin de firma deposuna gideceği ve uyuşturucunun şahsen muz kolilerinin içerisine saklanması niçiniyle şüphelilerin uyuşturucudan haberdar olmamalarının mümkün olmayacağı ayrıyeten bu kadar yüksek ölçüde uyuşturucunun, alıcı bireylerin bilgisi olmadan gönderilemeyeceği değerlendirilmekle bir arada aksi durumun ömrün olağan akışına aykırı olduğu da aşikardır.”

“MUZ İTHALATI İSMİ ALTINDA”

Takip aygıtı bulunan konteynerlerin şahsen izlenmesi niçiniyle bu kadar yüksek ölçüdeki kokain sevkiyatının şüphelilerin iradesi haricinde gerçekleşmeyeceği değerlendirmesi yapılan iddianamede, konteynerlere şirket yetkilerinin haricinde bir kişinin müdahale imkanının bulunmadığı da anlatıldı. İddianamede, “Muz ithalatı” ismi altında kente uyuşturucu getirildiği, ithal edilen muzun kıymetinin 918 bin 270 dolar ve ele geçirilen kokainin ise 63 milyon 878 bin dolar olduğu bilgisine de yer verilmişti.

Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildikten daha sonra yargılama süreci başlamıştı. Mersin 8’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan 3’ncü duruşmaya tutuklu sanıkların tamamı ile avukatları katıldı. Duruşmaya kakılan sanıklardan B.Ş, tabir vererek uyuşturucu ile bir ilgisinin bulunmadığını belirterek, şu biçimde dedi:

“Muz konteynırları limana indikten daha sonra başımıza makûs bir olay gelmesin diye araştırma yaptım. daha sonra kep üzerinden polise konteynır numaralarını da belirtmek suretiyle tümünde arama yapılması için müracaatta bulundum. Bir nevi kendi kendimi ihbar ettim. Uyutturucu ile bir alakam yoktur. Konteynırlar bizim şirketin deposuna gelecekti. Depoya geldiğinde mühürlü oluyorlar, bu konteynırları isteyen birisi yoktu. Bilhassa uyuşturucu çıkan konteynırlarla ilgili rastgele bir talep özelde olmadı. Hatasızım beraatımı talep ediyorum.” Duruşmada çabucak sonrasında 6 şahit dinlendi. Dinlenen şahitlerin tümü uyuşturucu konusuna bil ayrıntıların olmadığını lisana getirdi.

SAVCI TUTUTUKLULUĞUN DEVAMINI İSTEDİ

Görüşü sorulan argüman makamı savcı “Sanıkların üzerlerine atılı hatanın niteliği, suça öngörülen ceza ölçüsü, hatanın işlendiğine dair somut tespitler dikkate alınarak sanıkların başka farklı tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi kamu ismine talep ve mütalaa olunur” dedi.

“KONTROL İÇİN İHBARDA BULUNULDU”

Argüman makamı savcının mütalaasını açıklamasından daha sonra tüm sanıklar avukatı Hasan Ahi, yaptığı savunmada şunları söylemiş oldu:

“Toplam 109 konteynır gelmiş. 109 konteynır ortasında uyuşturucu bulunan konteynır ile ilgili olan konşimento yakalama tarihinden 10 gün evvel Malta’da düzenlenmiş bir konşimentodur. Sanıklardan B.Ş, denetim için müracaatta bulunmuştur. Malın geldiği ile ilgili süreç yapılacağı ile ilgili vs emniyetten savcılığa bilgi verildiği birinci tarih 23 Ekim saat 13.35’tir. Cumhuriyet savcısı çabucak arama müsaadesi için Sulh Ceza Hâkimliği’ne yazı yazmıştır. Bizim emelimiz maddi gerçeğe ulaşmaktır. Şu an hesaplarında bulunan 4 milyon 700 bin doların üzerinde para vardır lakin çekilememektedir.

Belgede kuşku dahi yoktur. 2012 yılında N.Ş ile bir arada 15 kişi dinlendi. Devletin üstüne düşen vazifeyi yapmadığı biçimde sanıklar nasıl yapsınlar? Evrakın mevcut durum ve hali bu sanıkların epey büyük bir olasılıkla beraat sonucu verileceği kanaatindeyim. Uygulanabilecek en ağır isimli denetim kaidelerinden biri yahut birkaç tanesi uygulanarak tahliyelerine karar verilmesini talep ederim”

4 SANIK İÇİN TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Mahkeme yapılan yargılama kararında orta sonucunı deklare etti. Yapılan yargılamada sanıklardan muz ithalatını yapan şirket sahiplerinden N.Ş ile oğlu B.Ş üzerinde atılı kabahat ile ilgili olarak güçlü cürüm kuşkusunun varlığını gösteren olguların bulunması, sanıklar hakkında kaçma ve kanıtları değiştirme kuşkusunun bulunması, evrakta kanıtların tam olarak toplanmaması, üzerlerine atılı hatanın vasıf ve niteliği ile gerektirdiği ceza ölçüsü dikkate alındığında İsimli Denetim uygulamasının yetersiz kalacağının tespit edilmesi niçiniyle tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Öbür sanıklar E.Ş, H.İ.Ş, L.S, R.S hakkında ise yurt dışı çıkış yasağı konularak İsimli Denetim sonucu uygulanarak tahliye edilmelerine karar verildi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.