Okullar ne vakit açılacak, ikinci orta tatil ne vakit bitiyor?

mudhaber

Aktif Üye
İkinci orta tatil geçtiğimiz Cuma günü itibariyle başladı, öğrenciler ve öğretmenler 9 günlük tatile girdi. Bu yıl corona virüs gölgesinde devam eden eğitimde 9 günlük ikinci orta tatil geçtiğimiz yıl uygulanamamıştı. Orta tatil 17 Nisan’da sona erecek, 18 Nisan’da okullar açılacak.

Orta tatil ile dinlenmeye devam eden öğrenciler okulları için hazırlıklarını da sürdüyor. Birinci orta tatil 8-17 Nisan’da uygulanacak. Okullar 18 Nisan tarihinde açılacak. 9 gün süren orta tatilin birinci ise Kasım ayında uygulanmıştı. Uzmanlar orta tatil için “Aileler bu süreçte çocuklarla kaliteli vakit geçirmeli” tavsiyesinde bulunuyor.

ORTA TATİL NE VAKİT BAŞLIYOR, BİTİYOR?

*1. devir orta tatili 15-19 Kasım,

*Yarıyıl tatili 24 Ocak-4 Şubat,

*2. periyot orta tatili 11-15 Nisan,

* Karneler 17 Haziran 2022’de dağıtılacak

UZMANLARDAN ORTA TATİL ÖNERİSİ

Eğitimde ikinci orta tatil 11 Nisan’da başlayacak. Bir haftalık tatilde çocukların aileleriyle tabiatta vakit geçirmelerini öneren Dr. Psikolog Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, “Aileler çocuklara tatillerini nasıl geçirmek istediklerini ve tatil hayallerinin ne olduğunu sorsunlar. Fakat bu hayallere tablet, telefon ve bilgisayar dahil edilmemelidir” dedi.

İkinci orta tatili 11-15 Nisan tarihlerinde yapılacak. Uzmanlar, çocukların tatilde aileleriyle vakit geçirmelerini önerirken, çocukların aileleriyle açık hava yerlerini tercih ederek, tabiatta vakit geçirmelerini söylüyor. Uzmanlar ayrıyeten orta tatilde çocukların tablet, bilgisayar ve telefonlardan biraz olsun uzak kalmalarını tavsiye ediyor. Çocukların orta tatilde neler yapabileceği konusunda açıklamalarda bulunan Dr. Psikolog Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, çocukların ağır bir tempoda okula gittiklerini belirterek, “Sabah okula gidip akşam meskene dönüyorlar. Kimi çocuklar etüt derslerine de kalıyor. Akşam konuta döndüklerinde yalnızca yemek yemeğe ve ödevlerini yapmaya vakitleri kalıyor. aslına bakarsan daha sonrasında da uyuyorlar. hayatı kaçırmamaları için aileler çocuklarını spor, müzik, drama üzere faaliyetlere de gönderiyorlar. Sahiden diğer şeylere de hiç vakitleri kalmıyor” tabirlerini kullandı.

“TATİL PLANLARINA TELEFON VE BİLGİSAYAR DAHİL EDİLMEMELİ”

Orta tatilde ailelerin ve çocukların bir arada neler yapabileceği konusunda bilgiler veren Dr. Psikolog Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, “Öncelikle ailelere çocukları karşılarına alıp tatilin her gününü bir arada planlamalarını öneriyorum. Aileler çocuklara tatillerini nasıl geçirmek istediklerini ve tatil hayallerinin ne olduğunu sorsunlar. Lakin bu hayallere tablet, telefon ve bilgisayar dahil edilmemelidir” diye konuştu.

“AİLELER İŞTEN MÜSAADE ALIP HAFTA SONUYLA BAĞLAYABİLECEKLERİ BİR PLAN YAPABİLİRLER”

Dr. Çakmakcı, kelamlarına şu biçimde devam etti: “Çalışan anne-babalar “peki biz nasıl tatil yapacağız” diye sorabilirler. bu vakitte ailecek bir ortada olabilmek değerli. 1-2 gün işten müsaade alıp hafta sonuyla bağlayabilecekleri bir plan yapabilirler. Bu müsaade alınan müddetlerde ailelere kısa seyahat planı organize etmelerini öneririm. Otobüse, uçağa binmek, farklı yerlere gitmek ve çocukların bu farklı yerleri keşfetmesi, oradaki farklı beşerlerle toplumsallaşmalarını sağlar. bununla birlikte hayatları boyunca unutamayacakları aile anılarını biriktirirler. daha sonra çocuklar bu anıları tüm sene boyunca anlatıyor ve hatta bu anılarla besleniyorlar. kimi vakit seyahatlerde aksilikler çakıyor örneğin otomobil bozulabiliyor, çocuklar yetişkinlerin bir sorunla karşılaştıklarında nasıl tahliller ürettiğini öğreniyorlar”.

TABİAT YÜRÜYÜŞÜ YA DA KAMP…

Ailelerin orta tatilde açık hava yerlerini tercih edebileceklerini lisana getiren Dr. Psikolog Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, “Bir tabiat yürüyüşü ya da kamp alanında vakit geçirmek üzere aktiviteler çocukların ağır tempolarına orta vermelerini sağlar. Çocuk açık havada yürüyüş yaparken dağları, ırmakları, bitki örtüsünü keşfeder. Tam bir coğrafya dersi üzere. Fizikî aktivitesi artan çocuğun tasaları, gerilimi azalır ve özgüveni artar. Çocuk bir ormanda oynarken doğal hoşlukları keşfeder, koşar, bağırır, seslenir ve gücünü atar. hem de D vitamini gereksinimini da karşılar. Mangal ya da kamp ateşi etrafında toplanan aile üyeleri masallar, öyküler anlatarak aile bağlarını ve paylaşımlarını güçlendirirler. Mangalı söndürmek ve doğayı pak bırakmak da bir daha hayat bilgisi dersi kitabında okunanların adeta pratik bir uygulaması gibidir” tabirlerini kullandı.

Yapılabilecek en kıymetli planlardan birisinin geniş aile toplantıları olduğunu vurgulayan Çakmakcı, “Geniş aile kahvaltısı ya da akşam yemeği/iftar tertipleri çocukların aile bağlarını güçlendirici faaliyetlerdendir. Çocuklar, kim olduklarını ve nasıl bir aileden geldiklerini, aile bedellerini aile büyüklerinden öğrenerek daha sonraki jenerasyonlara aktarırlar. Okul yoğunluğu ortasında babaanne, dede, anneanne, halalar, teyzeler, amcalar ve dayılar, hatta kuzenler görüşemiyor olabilir, bu vesile ile bir ortaya gelme imkanı bulmuş olurlar” dedi.

Çakmakcı, kelamlarını şu biçimde tamamladı: “Stresini, telaşını, gücünü atamayan, aile ile anılar biriktirmeyen ve aile bağları zayıf çocuklar ruhsal rahatsızlıklara daha yatkın olurlar. Bu yüzden vakit buldukça onlarla doğal ortamda fiziki oyunlar oynayalım, onları farklı yerlere götürelim ve toplumsallaşmaları için imkan tanıyalım”.

ERDOĞAN’DA YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Öğretmenlerimizin 60 yıllık hayalini gerçeğe dönüştürdük. Türk eğitim tarihinde birinci defa öğretmenlik statüsünü güçlendirme yanında öğretmenlerimize değerli avantajlar getiren bu düzenlemenin iyi olmasını diliyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde öğretmenler ve eğitim yöneticileri ile iftar programında konuştu.

“BİRÇOK KARDEŞİMİZİ HAKKA UĞURLADIK”

Eğitim topluluğuyla bir ortaya gelmekten memnunluk duyduğunu söz eden Erdoğan, Ramazan ayının son 2 yıldır pandemi gölgesinde geçtiğini belirterek şunları söylemiş oldu;

*Yarın bir haftayı yakalıyoruz. Çok fazlaca ihtişam dolu bir Ramazan ayıyla iç içeyiz. Daima birlikte milletimiz, İslam dünyası ve tüm insanlık için barışa, huzura vesile olmasını diliyorum. Son iki yıldır korona virüs sebebiyle Ramazanlarımız buruk geçti.

*Aralarında pahalı öğretmenlerimizin de olduğu birfazlaca kardeşimizi hakka uğurladık. Kuvvetli bir devri geride bıraktık. Salgın sürecinde toplumumuzun tüm kısımları üzere öğretmen ve öğrencilerimiz de alışık olmadıkları günler yaşadılar.

“OKULLARIMIZIN KAPISINI AÇIK TUTMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

*Gerek yüz yüze gerek çevrimiçi olarak eğitim faaliyetlerini aksatmadan devam ettirdik. Mili Eğitim Bakanımıza, MEB mensuplarımıza şahsım, milletim ismine fazlaca teşekkür ediyorum.

*2021-2022 eğitim öğretim yılının 4’te üçünü okullarımızı açık tutma başarısı göstererek tamamlamış bulunuyoruz. Son eğitim öğretim gününe kadar okullarımızın kapısını açık tutmayı sürdüreceğiz.