Okullarda fiyatsız yemek verilsin

mudhaber

Aktif Üye
Devlet okullarında tek kaşarlı tost 20 liraya, öğlen yemeği fiyatı ise yüzde 100 artırımla günlük 40 TL’ye çıktı. Araştırmalara göre; 1.3 milyon olan aç çocuk sayısını artmasından korkuluyor.

Eğitimin
imtihan sistemine bağımlılığını anlatmak için kullanılan, “Test ile tost ortasına sıkışma’ eleştirisi tarih oldu. Devlet okullarında 1 dilim kaşar peyniri konulan tost 20 liraya çıktı. Öğlen yemeği fiyatı yüzde 100 artırımla günlük 40 TL oldu. Öğrenciler artık tost bile alamıyor.

YEMEKHANELER BOŞALDI

İstanbul, Ankara ve İzmir üzere mega kentlerde, geçen yıl okulda öğlen yemeği alan ailelerin yarıdan fazlası, bu yıl çocuklarına öğlen yemeği satın almayı bıraktı. Okullarda yemekhaneler boşaldı. Araştırmalara bakılırsa; 1.3 milyon olan aç çocuk sayısını artmasından korkuluyor.

“BESLENME ÇANTALARI BOŞ”

Öğretmen C.T:
“Devlet okulundayım. Öğlen yemeği 20 liraydı, 40 lira oldu. Kantinde tost 20 liradan satılıyor. Öğrenci de, öğretmenler de alamıyor. Öğrenciler, okula beslenme çantaları boş geliyor. MEB, öğrencilere her gün bir öğün fiyatsız yemek vermeli.”

“BÖYLE BİR DEVİR GÖRMEDİM”

Öğretmen
T.K: “Biri lise, biri üniversite okuyan 2 çocuk babasıyım. 6 bin 200 lira maaşım var. Çocuklarıma maaşı yetiştirmek için okulda bir şey yemiyorum. Öğrencilerim de okula aç gelip, aç gidiyor. 25 yıllık öğretmenliğimde, bu biçimde bir devir hiç görmedim.”

NOT DEFTERi:

Maliye Bakanlığı genel bütçede Ulusal Eğitim Bakanlığı’na önümüzdeki yıl için 435 milyar 351 milyon lira ödenek ayırdı.

Türkiye, yatak kapasitesi ile Avrupa’da birinci oldu. KYK’nın yatak kapasitesi 20 yılda 4.6 kat artışla, 850 bin oldu. Üniversiteli 5 şahıstan 1’i yurtta kalıyor.

1 milyon 380 bin öğrenciye kredi ve burs veriliyor. Lisans öğrenci aylık 850 lira, yüksek lisans öğrencisi 1700 lira ve doktora öğrencisi 2550 lira burs alıyor.